Как състраданието може да промени политиката, икономиката и обществото
В книгата „Как състраданието може да трансформира нашата политика, икономика и общество“ авторите наблягат на идеята, че състраданието е способно на всичко, дори да промени коренно живота ни. Независимо дали сте академик, журналист, политик, активист, бизнесмен или гласоподавател, главите на книгата ще допринесат за дълбокото разбиране на това как състраданието може да промени политиката, икономиката и обществото на дадена държава.
Някои книги са навременни
Както подсказва психологът Пол Гилбърт от Фондация „Състрадателен ум“, изглежда, че ние като общество сме в повратна точка и трябва да решим как искаме нещата да се случват в бъдеще. Професор Гилбърт оприличава настоящето с момента, когато след Втората световна война във Великобритания е замислена Националната служба по здравеопазване заедно с програма за социални грижи и изграждане на социални жилища, въпреки че нацията изпитва икономическо затруднение.
Състраданието може да е липсвало в политиката на Великобритания от години, дори поколения, но докато се правят опити за излизане от пандемията, докато се провежда борба с политиката за изменението на климата, постоянната бежанска криза и нарастващата необходимост от хранителни банки, се вижда, че много от политиците в Обединеното кралство се фокусират върху обслужването на корпорации. Мат Хокинс, директор на междупартийната организация „Състрадание в политиката“, ни напомня, че политиката е умението да се управлява от името на народа.
Книгата ни подканя да се съсредоточим върху дефицита на състрадание в обществото, който наблюдаваме всеки ден. Гледаме новините и клатим глави. Интуитивно знаем, че не са ни необходими нови правила или закони, а различен философски подход. Имаме нужда политиците да разберат своята роля и отговорност в този процес.
Нужно е сътрудничество на експерти, предлагащи решения
Еклектичният списък с автори показва, че независимо от гледната точка, това, което липсва на обществото, е ясно и създава проблеми. Известни психолози, философи, климатолози, академици, активисти и политици си сътрудничат, с цел определяне на начина, по който състраданието предоставя решения. Авторите на книгата твърдят, че състраданието е в основата на решението на всичко – от климатичните промени до престъпността, социалната несправедливост и икономическите проблеми.
Въпреки това начинът, по който обществото реагира, когато бъде помолено да прояви състрадание, независимо дали става дума за благотворителност или доброволчество, се наблюдава прилив от състрадание. Когато видим деца в нужда, нашата естествена човешка реакция е да реагираме, за да разрешим проблема.
Човечеството не би стигнало толкова далеч без състрадание. Някак си обаче го потиснахме. Въпреки че копнеем нашите политици да поемат водеща роля, промяната обикновено идва от колектива, който изглежда готов да подкрепи лидерите, които разбират нуждите му и са способни да решават проблемите му.
Когато политическите лидери се сблъскват с липсата на състрадание, перспективите им са възпрепятствани. Те не се справят и стават част от проблема. Познаването на проблема е ключът към решаването му. И все пак твърде често политиците изглеждат толкова далеч от реалността, че не могат да я видят, камо ли да я разберат. И когато се сблъскат с алтернативни гледни точки, реакцията е подигравка. Напредъкът се постига чрез съпричастност и разбиране, а не чрез нещо друго.
Като си сътрудничим, ние се разбираме един друг и откриваме решения на проблемите, които споделяме. Климатичната криза е добър пример. Това е нещо, което засяга всички – богати и бедни, изток и запад. И все пак политиците все още гледат да се конкурират, а не да си съдействат, поддържайки икономически философии, които служат на малцина.
„Живей за другите, ако искаш да живееш за себе си“
Книгата „Как състраданието може да трансформира нашата политика, икономика и общество“ се фокусира върху много повече от политически въпроси. Един по-състрадателен подход може да промени обществото и културата. Можем да разгледаме състраданието и на индивидуално ниво и да извлечем лична изгода. Професор Гилбърт ни напомня, че проявяването на състрадание ни прави по-здрави и привлекателни.
Според него липсата на състрадание може да доведе до две неща – затвор и несметно богатство. Нито едно от тях обаче не е в помощ на обществото. Благополучието, щастието и личното удовлетворение облекчават болката и страданието, а не престъпността или прекомерното финансово неравенство.
Състраданието е богатство
От философията до най-новата наука, книгата се основава на това, което сега приемаме, че е истина, предоставяйки платформа, от която да решим накъде да вървим. Книгата завършва с някои предложения за промяна, заедно с примери за това къде и кога подобни идеи са показали добри резултати. Тези примери ни напомнят, че състраданието е богатство, което всички хора могат да използват, когато решат.
How Compassion Can Transform Our Politics, Economy, and Society: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/empathic-minds/202111/how-compassion-can-transform-our-politics-economy-society
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- Какво разкрива промяната в цвета на менструалната кръв
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Промени в организма на майката по време на бременността
- Упражнявайте емпатия само в 5 стъпки
- Пълната промяна измества депресията на средната възраст
- 5-те най-изненадващи желания за пластични операции от цял свят
- Отрицателната страна на емпатията
- Богатите хора виждат света по различен начин и то буквално
- Д-р Станимир Хасърджиев: Лекари и пациенти нямат доверие в здравната система
- Измененията в закона за авторското право дава нови възможности на незрящите
Коментари към Как състраданието може да промени политиката, икономиката и обществото