Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Какво е емпатия и защо е важна тя

Какво е емпатия и защо е важна тя

от 06 фев 2018г., обновено на 16 март 2018г.
Какво е емпатия и защо е важна тя - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Бездомният мъж стоеше на ъгъла на улицата с разкъсано палто, което беше твърде тънко за мразовития зимен ден. Изглеждаше уморен, държейки картон с надпис: "Всяка стотинка помага." Малка група приятели и познати се спря, за да даде на мъжа някой лев.

Повечето от тях почувстваха мимолетна съпричастност и състрадание към човека. С изключение на един, който отвратен направи коментар, че бездомните са просто хора, които умеят да надхитряват системата.

- Той вероятно изкарва повече пари, отколкото аз — продължи да се ядосва той, а жена му се засрами от поведението на съпруга си.

Защо, когато видим друг човек да страда, някои от нас са в състояние незабавно да се поставят на негово място и да изпитат съчувствие към болката му, докато други остават безразлични?

Емпатията е ключът.

Ние обикновено сме доста добре запознати със собствените си чувства и емоции. Но емпатията ни позволява да "влезем в обувките на другия", така да се каже. Тя ни позволява да разберем емоциите, които чувства отсрещният.

За много от нас това да видим човек, който страда, и да реагираме с безразличие или дори пряка враждебност е абсолютно неразбираемо. Но фактът, че някои хора реагират по такъв начин, ясно показва, че емпатията не е универсален отговор на страданието на другите.

Защо чувстваме емпатия?

Защо тя има значение? И какво влияние има върху нашето поведение?

Какво е емпатия?

Емпатията включва способността да разбираме емоционално това, което изпитва друг човек. По същество тя е способността да се поставяме в положението на някой друг и да чувстваме това, което той вероятно чувства.


Терминът "емпатия" (empathy) е въведен за първи път през 1909 г. от психолога Едуард Б. Тиченер в превод на немския термин einfühlung (което означава "чувство").

Според различни експерти, емпатията се определя като:

"… един наблюдател реагира емоционално, възприемайки как друг човек изпитва или е на път да изпита емоция". — Езра Стотланд, 1969 г.

"… опит от страна на един самоосъзнат Аз да разбере неосъдително положителните и негативните преживявания на друг Аз". — Лорън Уип, 1986 г.

"… афективен отговор, подходящ повече за ситуацията на някой друг, отколкото за нашата собствена." — Мартин Хофман, 1987 г.

Защо е важна емпатията?

Човешките същества със сигурност са способни на егоистично, дори жестоко поведение. Един бърз поглед към всекидневнието бързо разкрива множество неприятни, егоистични и груби действия. Въпросът тогава е защо всички ние не проявяваме такова самообслужващо поведение през цялото време? Какво е това, което ни кара да усещаме болката на някой друг и да отговаряме с доброжелателство?

Множество теории се опитват да обяснят емпатията. Най-ранните проучвания по темата са насочени към концепцията за съчувствието. Философът Адам Смит предполага, че това съчувствие ни позволява да изпитваме неща, които в противен случай никога не бихме могли да почувстваме напълно.

Социологът Хърбърт Спенсър твърди, че тази симпатия служи като адаптивна функция и подпомага оцеляването на видовете.

По-скорошните подходи се фокусират върху когнитивните и неврологичните процеси, които стоят зад емпатията. Изследователите установяват, че различни региони на мозъка играят важна роля при емпатията, включително фронталната (предна) част на цингуларната гънка (anterior cingulate cortex) и предната инсула (anterior insula).

Емпатията води до помагащо поведение, което е от полза за социалните взаимоотношения. Ние сме природно социални създания. Нещата, които помагат в нашите взаимоотношения с останалите, са от полза и за нас. Когато хората изпитват емпатия, те са по-склонни да проявяват просоциално поведение, което е от полза за другите.

Защо понякога не изпитваме емпатия?

Както илюстрира историята в началото на статията, не всеки изпитва съпричастност във всяка ситуация. Мъжът не изпитва никакво съчувствие, емпатия или състрадание към бездомника, който трепери на студената зимна улица и дори изразява пряка враждебност към него. Защо се чувстваме съпричастни към някои хора, но не и към други? Съществуват различни фактори: как възприемаме другия, какво приписваме на тяхното поведение, това, на което отдаваме положението на другия човек, нашите собствени минали преживявания и очаквания.

На най-базово ниво изглежда, че има два основни фактора, които допринасят за способността ни да изпитваме емпатия: генетика и социализация. По същество тя свежда до възрастовите относителни приноси на природа и възпитание. Родителите ни предават гени, които допринасят за цялостната ни личност, включително нашата склонност към съчувствие, емпатия и състрадание. От друга страна, ние също сме социализирани от нашите родители, нашите връстници, нашите общности и обществото. Начинът, по който се отнасяме с другите и това, което чувстваме към тях, често е отражение на вярванията и ценностите, които са ни внедрени от най-ранна възраст.

Няколко причини, поради които понякога не изпитвамее емпатия:

Ставаме жертва на когнитивните склонности: Понякога начина, по който възприемаме света около нас, е повлиян от редица когнитивни склонности. Например, често приписваме неуспехите на други хора на вътрешни характеристики, като отдаваме собствените си недостатъци на външни фактори. Тези отклонения могат да затруднят виждането на всички фактори, които допринасят за ситуацията и ни пречат да я видим от гледната точка на другия.

Дехуманизираме жертвите: Ние също падаме в капана на мисълта, че тези, които са различни от нас, не се чувстват и не се държат по същия начин като нас. Това е особено често срещано в случаите, когато други хора са физически отдалечени от нас. Когато гледаме репортажи за бедствие или конфликт на чужда земя, може да сме по-малко склонни да чувстваме емпатия, ако мислим, че страдащите са по същество различни от нас.

Обвиняваме жертвите: Понякога, когато друг е жертва на ужасно преживяване, ние правим грешката да обвиняваме него за обстоятелствата, които са го сполетели. Колко често сте чували някой да задава въпроса какво ли е сторила жертвата на престъпление, за да предизвика атака? Тази тенденция произтича от нашата нужда да вярваме, че светът е справедливо място. Ако вярваме, че хората получават това, което заслужават и заслужават това, което получават, това ни заблуждава да мислим, че такива ужасни неща никога няма да се случат на нас.

Въпреки че понякога емпатията може да ни убягва, повечето хора са способни да я изпитват към другите в различни ситуации. Тази способност — да виждаме нещата от гледна точка на друг човек и да сме съпричастни към емоциите му — играе важна роля в нашия социален живот. Емпатията ни позволява да разберем другите и доста често ни принуждава да предприемем действия за облекчаване на страданието им.

По статията работи: Елиза Трайкова

Източник: verywellmind.com

Снимка: huffingtonpost.com

Още по темата:
  • Емпатията - начин да усещаме околните Емпатията - начин да усещаме околните
  • Правилните думи, които си заслужава да кажем, когато някой скърби Правилните думи, които си заслужава да кажем, когато някой скърби
  • Каква е разликата между емпатия и симпатия Каква е разликата между емпатия и симпатия
  • Хуманистичната психология на Карл Роджърс Хуманистичната психология на Карл Роджърс
5.0/5 2 оценки

Коментари към Какво е емпатия и защо е важна тя

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво е емпатия и защо е важна тя
    www.framar.bg 
    на 28 January 2021 в 12:55
    Коментирайте "Какво е емпатия и защо е важна тя"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Каква е разликата между емпатия и симпатия
  • Хуманистичната психология на Карл Роджърс
  • Физиология на прозяването
  • Правилните думи, които си заслужава да кажем, когато някой скърби
  • Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
  • Какво представлява клиент-центрираната терапия
  • Упражнявайте емпатия само в 5 стъпки
  • 8 необходими качества на добрия психолог
  • Емпатията - начин да усещаме околните
  • Какво представлява патологичната емпатия – част 1
Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба

ЗДРАВЕН ФОРУМ

ФРАКТУРА НА ДОЛНА ЧЕЛЮСТ след операция от остеомиелит

преди 17 часа и 5 мин.

Белези по задните части и бедрата

преди 11 дни, 4 часа и 26 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 17 дни, 14 часа и 42 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 17 дни, 15 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Занимания по време на криза :)

преди 21 дни, 19 часа и 22 мин.

Комбинация от витамини преди зачеване ?

преди 21 дни, 23 часа и 45 мин.

Аугментин 875 mg и нежелани лекарствени реакции

преди 23 дни, 22 часа и 25 мин.

Фламексин 20мг таблетки помага ли при главоболие?

преди 25 дни, 6 часа и 11 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Физиология на прозяването

Физиология на прозяването

от 15 сеп 2020г. Прочети повече
Видеоигра учи децата на емпатия

Видеоигра учи децата на емпатия

от 06 ное 2019г. Прочети повече
Съществува връзка между гените и способността да съчувстваме

Съществува връзка между гените и способността да съчувстваме

от 15 апр 2019г. Прочети повече
Географска карта на емпатията и апатията към трагедиите по света

Географска карта на емпатията и апатията към трагедиите по света

от 06 март 2019г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах