Как провалите се превръщат във възможност за успех
Умът ни действа на принципа - „щом нещо работи, значи няма нужда от намеса“ и никак не се притеснява как успехите ни привличат. Те ни карат да се чувстваме толкова добре, благодарение на допамина, с който мозъкът награждава постиженията. Еволюцията е устроила така човека, че когато получава допамин, да продължава действията си в същaта посока, със същия дух и интензитет, каквито е вложил до момента, за да запази усещането за удоволствие.
Ефект на победителя
Ефект на победителя е термин, използван в биологията, за да опише как едно животно, спечелило няколко битки срещу слаби противници, е много по-вероятно да спечели бъдещи такива срещу по-силни съперници. Както разкрива Иън Робъртсън, това се отнася и за хората. Успехът променя химията на нашия мозък, правейки ни по-концентрирани, по-умни, по-уверени и по-агресивни. Ефектът е като от наркотик. А колкото повече печелим, толкова повече продължаваме да печелим. Но недостатъкът е, че победата може да стане физически пристрастяваща. |
Когато сме в период на успехи (момент, в който допаминът е опиянил ума ни), сме склонни да забелязваме положителните неща, да си спомняме минали постижения и да мечтаем за бъдещи такива. В тези мигове мотивацията ни нараства неимоверно заедно със склонността да полагаме невероятни усилия дори за недостижими цели, ставаме по-доверчиви и се фокусираме върху успеха, вместо върху смисъла.
Успехът влияе така на физическото ни състояние, че сякаш слага капаци на очите ни и не забелязваме възможните негативи от поведението, довело до предходен триумф. Не успяваме да видим подводните камъни и препятствията по пътя към желаното, нито другите възможни цели, които ни заобикалят.
Ефект от провала
Успехите ни правят доволни, неуспехите обратното. Те намаляват нивата на ощастливяващия ни допамин и влачат още много последици след себе си. Поражението пренастройва мозъка ни на режим, много по-различен от обичайния. Розовото усещане, че всичко, което правим, е правилно се заменя от тревожност. Когато оставим тревожността да ръководи действията и мислите ни, намаляваме шансовете си за успех.
Ефектът на провала не е официално признат от науката, за разлика от ефекта на победителя, но всеки е наблюдавал поне веднъж в живота си как една неудача може поведе към крах.
Промяната в емоционалното състояние води до разширяване на взора ни и премахване на фокуса единствено върху наградата от успеха. В този момент съществуват две възможности:
- да се появи тревожност и да се центрираме в опасностите, предизвикващи неуспех;
- да се отърсим от влиянието, което допаминът има върху физиката ни, и да видим наистина обстоятелствата около нас. Изследвайки всички техни особености, можем да открием нови възможности, смисъл и… успех.
Когато спрем да се втренчваме в победата, точейки лиги само и единствено по нея, фактически сме под влиянието на норадреналина, опитващ се да повдигне тонуса ни, въпреки липсата на допамин. Ако съумеем да пренебрегнем желанието да човъркаме в проблемите и се огледаме за възможностите, предоставени ни от ситуацията, то вероятността за откриване на други (понякога дори по-ценни) цели е доста висока.
Широкоъгълният обектив, през който виждаме света, претърпявайки неудачи, не цели намиране на изход от конкретно затруднение, а сканира цялостната картина за още възможности. Как ще използваме взорът си, след като сме претърпели провал, е въпрос на лични нагласи.
psychologytoday.com, bloomsbury.com, psychologycalscience.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИЗНЕС СЪВЕТИ - УСПЕХ В ЖИВОТА И ПРОФЕСИЯТА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР - ЖАНУА 98
ЖИВОТ НА ПАРАЛЕЛ - ВЕРОНИКА ДЕНЕВА - ХЕРМЕС
ТВОЕТО ЕГО Е ВРАГЪТ - РАЙЪН ХОЛИДЕЙ - СИЕЛА
ЗАКОНИТЕ НА ЧОВЕШКАТА ПРИРОДА - РОБЪРТ ГРИЙН - СИЕЛА
ЦАР ПЛЪХ - ДЖЕЙМС КЛАВЕЛ - СИЕЛА
13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Самоизпълняващо се пророчество – същност, фази и примери
- Има ли предимства обсесията и какви са те
- Синдром на фалшивата надежда – признаци и съвети за справяне
- 4 начина, които ще ни помогнат да разберем в какво сме добри
- Самодисциплината е по-важна за успеха, отколкото коефициентът на интелигентност
- Закон за ефективността на Йеркес-Додсън
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- 10 болезнено очевидни истини, които хората забравят много често
- 10 стъпки, чрез които да станете силна и успешна личност (част 1)
- Промени нагласата и очакванията си, ако искаш да успееш
Коментари към Как провалите се превръщат във възможност за успех