Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Как работи нашето внимание

Как работи нашето внимание

от 14 май 2018г., обновено на 30 яну 2020г.
Как работи нашето внимание - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Вниманието не се отнася само до нещата, върху които се фокусираме, то засяга и всички онези неща, на които не обръщаме внимание. Знаем, че то е едновременно селективно и ограничено по отношение на своя капацитет, но как точно филтрираме ненужната информация и насочваме фокуса си върху нещата, които наистина имат значение?

Много теории се съсредоточат върху това как фокусираме вниманието си, но не успяват да обяснят как точно се справяме с всички излишни стимули наоколо, които се конкурират за него.

Няколко неотдавнашни проучвания на неврологията зад този процес хвърлят светлина върху възможните процеси, които оказват влияние върху начина, по който пренебрегваме онова, което отвлича вниманието ни.

Вниманието на невронно ниво

Изследване от 2013 г., проведено от изследователи в Нюкасълския университет, предполага, че начинът, по който невроните реагират на външни стимули оказва влияние върху способностите на нашето възприятие.

Водещият автор Алекс Тиле обяснява:

"При общуването си с другите, можем да бъдем по-добре чути, когато говорим по-силно или по-ясно. Излежда, че невроните правят нещо подобно, когато отдаваме вниманието си на нещо, те изпращат посланието си по-интензивно към своите партньори, което може да бъде сравнено с по-високото говорене. По-важното е, че те също така увеличават достоверността на своето послание, подобно по-ясното говорене."

Синхронизиране на мозъчните региони

Изследователи от Вашингтонския медицински университет в Сейнт Луис установяват, че мозъкът е способен да синхронизира активността в различните си региони, което ни позволява да се съсредоточим върху дадена задача.

Те сравняват процеса с уоки-токи — областите на мозъка "се настройват на една и съща честота", за да се създаде ясна линия на комуникация.

"Смятаме, че мозъкът не просто поставя регионите, които улесняват вниманието, в готовност, но и гарантира, че те ще имат открити линии за взаимно призоваване", обяснява още изследователят Ейми Дайч.

Изследването включва проучване на мозъчната активност на участници, докато наблюдават обекти. Те имат задачата да открият обектите на екрана, без да преместват погледа си, а след това да натиснат бутон, за да сигнализират, че са ги видели.

Изследователите откриват, че когато участниците насочват вниманието си към целта, някои мозъчни региони, важни за вниманието, настройват циклите на възбудимост, така че да съвпадат помежду си. Областите, които не са свързани с вниманието, не показват такива промени във възбудимостта.

Авторите предполагат, че когато областите на мозъка, участващи в откриването на обектите са с високо ниво на възбудимост, индивидите са много по-склонни да забележат стимулите. Обратно, когато нивата на възбудимост са ниски в тези региони, вероятността за откриването им е много по-ниска.

Системата на мозъка, която ни предпазва от разсейване

Друго скорошно проучване показва, че мозъкът действително потиска определени сигнали, за да предотврати отклоняването на вниманието. Учените смятат, че нашата способност да се съсредоточаваме върху даден обект е само част от уравнението за насочване на вниманието.

"Нашите резултати ясно показват, че това е само една част от уравнението и че активното потискане на странични обекти е друга важна част", обяснява водещият автор Джон Гаспар.

Откритията за тази система против отклоняване на вниманието може да има важно значение за психичните разстройства, свързани с вниманието, като синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Вместо да се стараят по-усилено да съсредоточат вниманието си, страдащите от неговия дефицит, могат да извлекат полза от потискането на това, което ги разсейва.

Защо тези процеси имат значение?

Защо е толкова важно да се разберат процесите, които стоят зад нашето внимание? Защото живеем в свят, който ни отвлича. Хиляди неща се конкурират за нашето внимание във всеки един момент, а способността ни да филтрираме ненужното и да се фокусираме върху онова, което наистина има значение, е толкова важна, че понякога може да бъде въпрос на живот и смърт.

Когато караме автомобил, способността ни да се фокусираме върху пътя и другите шофьори, пренебрегвайки разсейванията (радио, мобилен телефон, разговора на пътниците в колата), може да окаже огромна разлика — безопасно пристигане до крайната дестинация или пътнотранспортно произшествие.

Както обяснява изследователят Джон Макдоналд, "Разсейването е водеща причина за наранявания и фатален край при шофирането, също както и в други ситуации с високи залози. Съществуват индивидуални различия в способността ни да се справяме с разсейването. Новите електронни устройства са създадени да грабват вниманието ни. Потискането на подобни сигнали изисква усилие, което някои хора просто не могат да приложат."

Новите изследвания за това как мозъкът се справя с отвличането и фокусира вниманието ни предлагат прозрения за този процес и дават нови начини за справяне с проблемите от този вид.

Редактор: Елиза Трайкова

Източник: verywellmind.com

Снимка: efilecabinet.com

Още по темата:
  • Когнитивното нетърпение: Пътят към оглупяването Когнитивното нетърпение: Пътят към оглупяването
  • 10 природни начина да бъдем по-фокусирани и будни 10 природни начина да бъдем по-фокусирани и будни
  • 40 начина да дадете на тийнейджъра положителното внимание, от което се нуждае 40 начина да дадете на тийнейджъра положителното внимание, от което се нуждае
  • Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ТОРН МЕМОРАКТИВ капсули * 60
208.70лв.

ТОРН МЕМОРАКТИВ капсули * 60

Безплатна доставка за България!
ПИЕС - ФОСФАТИДИЛСЕРИН капсули 100 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС
56.50лв.

ПИЕС - ФОСФАТИДИЛСЕРИН капсули 100 мг * 30 НАТУРАЛ ФАКТОРС

АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120
27.60лв.

АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120

Актуален
ОМЕГА ФАКТОР ЗА ЖЕНИ капсули 1035 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
49.20лв.

ОМЕГА ФАКТОР ЗА ЖЕНИ капсули 1035 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

КАЛИВИТА ЕНЕРДЖИ & МЕМОРИ таблетки * 90
93.90лв.

КАЛИВИТА ЕНЕРДЖИ & МЕМОРИ таблетки * 90

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА КОНЦЕНТРАЦИЯ / ИЗПИТ 50 мл
13.60лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЗА КОНЦЕНТРАЦИЯ / ИЗПИТ 50 мл

Коментари към Как работи нашето внимание

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как работи нашето внимание
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 17:04
    Коментирайте "Как работи нашето внимание"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Асоциативни корови зони
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност
  • Перила
  • Обикновен габър
  • КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

МБАЛ „Д-р Димитър Чакмаков" в Раднево работи ли?

преди 1919 дни, 5 часа и 59 мин.

Когато съпругът живее и работи в чужбина...

преди 2990 дни, 23 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 5 часа и 9 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 20 часа и 9 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 20 часа и 20 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 20 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СУИДИШ СУПЛЕМЕНТС ЛАЙФСТАЙЛ УЕЙ СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН 900 г

ВИЖЪН ФАКТОРС капсули * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

АМИКС СЕЛЕКС 520 гр.

КЕНТ СГЪВАЕМ ГРЕБЕН ЗА МЪЖЕ 85 мм

ИЗОСТАР ПРАХ С ВКУС НА ЛИМОН 1.5 кг

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival