Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема
Всяка сутрин Риан Люмер, студент в Университета на Пенсилвания, се събужда от куп известия от медийни платформи. Докато пие сутрешното си кафе, преглежда емисиите с новини. Пътувайки за работа, той е бомбардиран от информация и реклами в социалната мрежа „Х“, известна преди като Twitter, чувствайки се смазан и теглен в няколко посоки наведнъж.
Въпреки опитите си да намали екранното време чрез ограниченията на приложенията, Люмер често ги пренебрегва и се обвинява за изгубеното време, което му доставя единствено краткотрайни допаминови удари. Филм или друго дълготрайно съдържание е почти немислима за изпълнение задача в днешното забързано ежедневие. Но не е само той.
„Докато се разхождам или пътувам с влак до работа, забелязвам много други хора, които гледат надолу и се взират в телефоните си. Те живеят в дигиталния свят, постоянно се състезават за внимание, надпреварвайки се да задържат очите си приковани към екрана.“, споделя Люмер.
Средното време, за което сме способни да задържим на вниманието си, е спаднало от 2,5 минути през 2004 г. до 47 секунди през 2021 г. Според Глория Марк, професор по информатика в Калифорнийския университет, наблюдаваният спад е огромен проблем. Марк споделя, че в минали изследвания открива силна връзка между високите нива на стрес и честотата на превключване на вниманието.
>>> Как работи нашето внимание
Защо все по-трудно успяваме да задържим на вниманието си?
„Нашето внимание се монетизира, както никога досега.“, коментира Греъм Бърнет, основател и директор на Institute for Sustained Attention – организация с нестопанска цел, посветена на съсредоточеността на хората. „Ние преживяваме нещо като златна треска, гигантска технологично интензивна и силно капитализирана програма за финансова експлоатация на нашите най-интимни и основни способности.“
Описвайки процеса като човешки фракинг, Бърнет споделя, че конкуренцията за привличане на вниманието на хората е токсична. „Бомбардировката дестабилизира, замърсява и заразява хората и човешките взаимоотношения.“
Проследяване на интересите
По подобен начин Марк отбелязва нарастващата сложност на алгоритмите, които проследяват индивидуалното поведение и интереси, за да подготвят специални емисии и реклами в различните платформи.
„Технологичните компании и фирмите за рекламен маркетинг използват тази информация, за да създават профили за нас и след това проектират алгоритми, които са насочени да привлекат вниманието ни.“, споделя Марк. „Ако реша да разгледам чифт ботуши, след това постоянно се сблъсквам с подобни реклами навсякъде.“
Дори телевизиите скъсяват дължината на филмите и клиповете през годините – средно на всеки четири секунди. „Не казвам, че това намалява способността за задържане на вниманието, но определено оказва влияние.“, коментира Марк.
Онлайн платформите за видеоклипове също използват различни подходи като част от стратегията им за привличане на вниманието. Те премахват естествените паузи, което води до когнитивно нетърпение при провеждане на нормален разговор между хората.
Ограниченията на социалните медии по отношение на дължината на съдържанието също подхранват проблема. Докато потребителите преминават с бързи обороти, те могат да развият очаквания за скоростна смяна на съдържанието. Целта е да продължат да превъртат, защото колкото по-дълго го правят, толкова повече приходи генерират платформите.
Това не е личен провал
Технологиите не са единственият фактор, влияещ върху вниманието, според Йохан Хари, автор на „Откраднат фокус – Защо вече не можем да се концентрираме“. Останалите 11 фактора включват работни процеси в офиса, замърсяване на въздуха, структура на класната стая и диета. „Ключовото решение е да защитим себе си в околната среда и ние колективно да я променим.“
Хари прекарва известно време в Силициевата долина, където се намират седалищата на много от най-големите високотехнологични корпорации, интервюирайки експерти, които са проектирали ключови аспекти на технологичния свят, в който живеем. „Мисля, че това, което ме порази най-много, е колко виновни се чувстват за това, което са направили.“
>>> 5 начина да увеличите капацитета на вниманието си
Как да решим проблема с вниманието
Изтриването на всички форми на мултимедия от телефона може да не е необходимо, но поддържането на баланс е от решаващо значение. „Ние сме социални същества, поради което отговаряме на съобщения и се обръщаме към медиите, за да се свързваме и комуникираме помежду си.“, казва Марк.
Ето предложенията на Марк за възстановяване на контрола върху технологиите:
- Осъзнайте автоматичното (заучено) си поведение – Обърнете внимание какво правите, когато вземете устройството си, както и какво стои зад това ваше поведение.
- Изградете план за почивки – Почивките могат да бъдат разпръснати през целия ден, за да се избегне емоционално прегаряне. Марк предлага медитация, разходка или четене на нещо вдъхновяващо. Редовните почивки са важни, за да се избегне умствената умора, при която хората са по-податливи на разсейване и загуба на контрол.
- Открийте своя хронотип – В своята работа Марк открива, че хората имат лични ритми на внимание, които нарастват и намаляват през целия ден. Мониторингът на тези „върхове и спадове на концентрацията“ трябва да се използва, за да подредите ефективно задачите си за деня. Водете дневник или разберете своя хронотип (вашия ритъм на активност през деня), за да намерите тези ключови точки на енергия.
Технологическите решения
Според Хари, който одобрява индивидуалните промени в поведението, тези действия сами по себе си няма да решат проблема, тъй като той е по-голям от всички нас поотделно.
„Начинът, по който се чувствам в момента, е сякаш някой постоянно ме посипва със сърбящ прах, след което ми казва, че трябва да се науча да медитирам, за да не ме сърби.“, споделя Хари. „Единственото решение е просто да спрат да ни заливат с този вреден прах.“
В момента някои компании правят опити да спечелят пари от подобряване на способността за концентрация. По време на конференцията CHI '24 на Асоциацията на компютърните машини са представени прототипи, предназначени да запазят човешкото внимание, които правят мобилните телефони по-трудни за използване.
„Хората вече осъзнават, че трябва да предприемат промени, тъй като вниманието им просто се поглъща от мобилните телефони. Сега има иновации, които да направят използването им по-трудно.“, споделя Марк.
Някои хора променят настройките на своите телефони в нива на сивото, за да ги направят по-малко привлекателни и пристрастяващи. Други въртят телефона си няколко пъти, за да получат достъп до социални медии.
„Важно е да отвърнем на удара.“, казва Хари. „Въпреки че компаниите търсят контрол върху нашето внимание, ние наистина имаме силата да развием по-здравословни навици и да живеем по-ползотворен живот.“
Conserving your superpower, which is your attention span: https://edition.cnn.com/2024/08/11/health/how-to-increase-attention-span-wellness/index
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност
- Когнитивното нетърпение: Пътят към оглупяването
- 40 начина да дадете на тийнейджъра положителното внимание, от което се нуждае
- 7 причини, поради които не можете да се фокусирате
- И ходилата ни се нуждаят от внимание
- 10 природни начина да бъдем по-фокусирани и будни
- Отглежданите в двуезична среда бебета развиват по-добре своето внимание
- Свършете онова, което е точно пред вас
- Открийте 5 симптома на СДВХ, които директно разрушават вашия живот
- 5 начина да увеличите капацитета на вниманието си
Коментари към Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема