Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Мотивация, щастие и личен успех Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема

Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема

от 19 авг 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Всяка сутрин Риан Люмер, студент в Университета на Пенсилвания, се събужда от куп известия от медийни платформи. Докато пие сутрешното си кафе, преглежда емисиите с новини. Пътувайки за работа, той е бомбардиран от информация и реклами в социалната мрежа „Х“, известна преди като Twitter, чувствайки се смазан и теглен в няколко посоки наведнъж.

Въпреки опитите си да намали екранното време чрез ограниченията на приложенията, Люмер често ги пренебрегва и се обвинява за изгубеното време, което му доставя единствено краткотрайни допаминови удари. Филм или друго дълготрайно съдържание е почти немислима за изпълнение задача в днешното забързано ежедневие. Но не е само той.

„Докато се разхождам или пътувам с влак до работа, забелязвам много други хора, които гледат надолу и се взират в телефоните си. Те живеят в дигиталния свят, постоянно се състезават за внимание, надпреварвайки се да задържат очите си приковани към екрана.“, споделя Люмер.

Средното време, за което сме способни да задържим на вниманието си, е спаднало от 2,5 минути през 2004 г. до 47 секунди през 2021 г. Според Глория Марк, професор по информатика в Калифорнийския университет, наблюдаваният спад е огромен проблем. Марк споделя, че в минали изследвания открива силна връзка между високите нива на стрес и честотата на превключване на вниманието.

>>> Как работи нашето внимание

Защо все по-трудно успяваме да задържим на вниманието си?

„Нашето внимание се монетизира, както никога досега.“, коментира Греъм Бърнет, основател и директор на Institute for Sustained Attention – организация с нестопанска цел, посветена на съсредоточеността на хората. „Ние преживяваме нещо като златна треска, гигантска технологично интензивна и силно капитализирана програма за финансова експлоатация на нашите най-интимни и основни способности.“

Описвайки процеса като човешки фракинг, Бърнет споделя, че конкуренцията за привличане на вниманието на хората е токсична. „Бомбардировката дестабилизира, замърсява и заразява хората и човешките взаимоотношения.“

Проследяване на интересите

Социални медии

По подобен начин Марк отбелязва нарастващата сложност на алгоритмите, които проследяват индивидуалното поведение и интереси, за да подготвят специални емисии и реклами в различните платформи.

„Технологичните компании и фирмите за рекламен маркетинг използват тази информация, за да създават профили за нас и след това проектират алгоритми, които са насочени да привлекат вниманието ни.“, споделя Марк. „Ако реша да разгледам чифт ботуши, след това постоянно се сблъсквам с подобни реклами навсякъде.“

Дори телевизиите скъсяват дължината на филмите и клиповете през годините – средно на всеки четири секунди. „Не казвам, че това намалява способността за задържане на вниманието, но определено оказва влияние.“, коментира Марк.

Онлайн платформите за видеоклипове също използват различни подходи като част от стратегията им за привличане на вниманието. Те премахват естествените паузи, което води до когнитивно нетърпение при провеждане на нормален разговор между хората.

Ограниченията на социалните медии по отношение на дължината на съдържанието също подхранват проблема. Докато потребителите преминават с бързи обороти, те могат да развият очаквания за скоростна смяна на съдържанието. Целта е да продължат да превъртат, защото колкото по-дълго го правят, толкова повече приходи генерират платформите.

Това не е личен провал

Технологиите не са единственият фактор, влияещ върху вниманието, според Йохан Хари, автор на „Откраднат фокус – Защо вече не можем да се концентрираме“. Останалите 11 фактора включват работни процеси в офиса, замърсяване на въздуха, структура на класната стая и диета. „Ключовото решение е да защитим себе си в околната среда и ние колективно да я променим.“

Хари прекарва известно време в Силициевата долина, където се намират седалищата на много от най-големите високотехнологични корпорации, интервюирайки експерти, които са проектирали ключови аспекти на технологичния свят, в който живеем. „Мисля, че това, което ме порази най-много, е колко виновни се чувстват за това, което са направили.“

>>> 5 начина да увеличите капацитета на вниманието си

Как да решим проблема с вниманието

Прегряване

Изтриването на всички форми на мултимедия от телефона може да не е необходимо, но поддържането на баланс е от решаващо значение. „Ние сме социални същества, поради което отговаряме на съобщения и се обръщаме към медиите, за да се свързваме и комуникираме помежду си.“, казва Марк.

Ето предложенията на Марк за възстановяване на контрола върху технологиите:

  • Осъзнайте автоматичното (заучено) си поведение – Обърнете внимание какво правите, когато вземете устройството си, както и какво стои зад това ваше поведение.
  • Изградете план за почивки – Почивките могат да бъдат разпръснати през целия ден, за да се избегне емоционално прегаряне. Марк предлага медитация, разходка или четене на нещо вдъхновяващо. Редовните почивки са важни, за да се избегне умствената умора, при която хората са по-податливи на разсейване и загуба на контрол.
  • Открийте своя хронотип – В своята работа Марк открива, че хората имат лични ритми на внимание, които нарастват и намаляват през целия ден. Мониторингът на тези „върхове и спадове на концентрацията“ трябва да се използва, за да подредите ефективно задачите си за деня. Водете дневник или разберете своя хронотип (вашия ритъм на активност през деня), за да намерите тези ключови точки на енергия.

Технологическите решения

Според Хари, който одобрява индивидуалните промени в поведението, тези действия сами по себе си няма да решат проблема, тъй като той е по-голям от всички нас поотделно.

„Начинът, по който се чувствам в момента, е сякаш някой постоянно ме посипва със сърбящ прах, след което ми казва, че трябва да се науча да медитирам, за да не ме сърби.“, споделя Хари. „Единственото решение е просто да спрат да ни заливат с този вреден прах.“

В момента някои компании правят опити да спечелят пари от подобряване на способността за концентрация. По време на конференцията CHI '24 на Асоциацията на компютърните машини са представени прототипи, предназначени да запазят човешкото внимание, които правят мобилните телефони по-трудни за използване.

„Хората вече осъзнават, че трябва да предприемат промени, тъй като вниманието им просто се поглъща от мобилните телефони. Сега има иновации, които да направят използването им по-трудно.“, споделя Марк.

Някои хора променят настройките на своите телефони в нива на сивото, за да ги направят по-малко привлекателни и пристрастяващи. Други въртят телефона си няколко пъти, за да получат достъп до социални медии.

„Важно е да отвърнем на удара.“, казва Хари. „Въпреки че компаниите търсят контрол върху нашето внимание, ние наистина имаме силата да развием по-здравословни навици и да живеем по-ползотворен живот.“

Източник:

Conserving your superpower, which is your attention span: https://edition.cnn.com/2024/08/11/health/how-to-increase-attention-span-wellness/index

Още по темата:
  • Когнитивното нетърпение: Пътят към оглупяването Когнитивното нетърпение: Пътят към оглупяването
  • 10 природни начина да бъдем по-фокусирани и будни 10 природни начина да бъдем по-фокусирани и будни
  • 40 начина да дадете на тийнейджъра положителното внимание, от което се нуждае 40 начина да дадете на тийнейджъра положителното внимание, от което се нуждае
  • Нещата, които всеки, живеещ с хиперактивност, ще разбере Нещата, които всеки, живеещ с хиперактивност, ще разбере
5.0/5 1 оценка

Коментари към Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 12:31
    Коментирайте "Защо не можем да задържим вниманието си и как да се справим с проблема"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Мотивация, щастие и личен успех
  • Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност
  • Когнитивното нетърпение: Пътят към оглупяването
  • 10 природни начина да бъдем по-фокусирани и будни
  • Жените на 46 губят вниманието на силния пол
  • 40 начина да дадете на тийнейджъра положителното внимание, от което се нуждае
  • Защо се разсейваме толкова често?
  • Жените са по-предпазливи и внимателни от срещуположния пол
  • Защо сме разсеяни?
  • И ходилата ни се нуждаят от внимание
  • Отглежданите в двуезична среда бебета развиват по-добре своето внимание
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Парите определят лекарското внимание

преди 3646 дни, 1 час и 28 мин.

Дами, бихте ли се сдобили с такъв атрибут, за да избегнете нежеланото мъжко внимание?

преди 3751 дни, 21 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 35 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 15 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 15 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 15 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност

Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Открийте 5 симптома на СДВХ, които директно разрушават вашия живот Открийте 5 симптома на СДВХ, които директно разрушават вашия живот

Открийте 5 симптома на СДВХ, които директно разрушават вашия живот

от 12 юли 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНОФАРМ СЪН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН КРЕМ ЗА ЛИЦЕ SPF50 35 г

СКОТИШ ФАЙН КОМПЛЕКТ ЗА ПЪТ БЯЛ ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР ЗА МЪЖЕ

ДЕКСИНАЛ гел 12.5 мг / г 60 г

ОМЕГА 3 RX МИНИ капсули 500 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

БИОХЕРБА КОМПРИВА ЕКСТРАКТ+ЖЕЛЯЗО капс.250мг.*100

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival