Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на бебетата Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата

Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата

от 27 сеп 2017г., обновено на 09 март 2021г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Развитието на хранителните предпочитания при човека започва много рано, още преди раждането. Заражда се под влияние на хранителните навици на майката и се развива и в зряла възраст, но най-съществените промени се случват в младенческа възраст, докато се добиват основните навици и знания за света.

Ранно развитие на хранителните предпочитания

Вкусовите (сладко, кисело, солено, горчиво, лютиво) предпочитания имат силен вроден компонент. Сладките и солени вещества са естествено предпочитани от децата, докато горчивите и много киселите вещества вродено се възприемат като заплаха за здравето на организма. Подобни вродени тенденции могат да се променят чрез пренатални и постнатални преживявания, носещи на детето опит със сензитивността за вкус. Компонентите на вкуса са отворени за обонятелната система (отговорни са за миризмата) и са силно повлияни от заучаването, основано на опита, което започва още от утробата и продължава през ранното приемане на кърма. Този опит създава пространство за по-късен избор и е важен за установяване на последващи жизнени хранителни навици.

Вкусът се определя от вкусовата система, разположена в устата. Ароматът се определя от миризмата и химиосензорното дразнене, включващи носа, езика и усещанията от типа на горещо (люто) и студено (ментово). Всяка храна носи на бебето не само нужните хранителни вещества, но и също усещания за заобикалящия го свят. Следователно му дава възможност да учи и изгражда предпочитано поведение. Малчуганите трябва да се хранят с продукти, набавящи им нужните полезни вещества, от ранна възраст, като това възпитава вкус за подобни видове храна.

Здравните организации в световен мащаб препоръчват няколко порции плодове и зеленчуци на ден, като отглеждащите възрастни трябва да съобразяват вида им с възрастта на детето. Въпреки препоръките много родители ежедневно предпочитат да заместят растителните храни с опаковани солети или бисквити.

Проучване от 2004 г., изследващо как се хранят децата отвъд океана, разкрива, че малчуганите не консумират достатъчно натурални храни, като се случва от менюто им да отсъстват сурови плодове и зеленчуци в продължение на дни. За сметка на това родителите компенсират със захарни десерти (повишаващи нивата на активност в мозъка и довеждащи до състояние, наподобяващо хиперактивност), газирани напитки и мазни храни. Всичко това възпитава навик (който е изключително труден за преодоляване) детето да търси основно храни с консистенция и вкус от същия тип. Това съответно води до предпочитание към вредната храна и отхвърляне на тази, която бихме определили като здравословна.

При възпитаването на предпочитания става дума за вкус. Децата по подразбиране и инстинктивно отказват твърде интензивно кисели храни, също както и горчиви (което е причината в интернет да има толкова много забавни клипчета с деца, опитващи за първи път лимон). Киселото и горчивото са вкусове, въвеждани от родителите постепенно, все пак всички знаят, че сред първите пет зеленчука, с които се захранва детето, липсват тъмнозелени (които често се считат за носещи горчив привкус).

Апетитността на храната и желанието на човека да я консумира, зависят колкото от опита му с вкуса й, толкова и от аромата. Миризмата на ястията е основен фактор при анализирането на пригодността и качествата й, като може да се каже, че е един от факторите даващи предварителни очаквания на индивида.

Предпочитанието за специфични аромати се определя от:

  • вродени фактори;
  • влияние, идващо от околната среда;
  • заучени предпочитания, идващи от семейната обстановка и такива на околните възрастни;
  • взаимодействия между личността и обстоятелствата (спомени, включващи специфични миризми).

Не може да се отрече, че вродените предпочитания играят съществена роля за изграждането на хранителни предпочитания. За пример може да вземем сладките храни и напитки, които са по-предпочитани от животните, хранещи се с растителна храна. Вероятно, защото сладостта отразява наличието на калорични захари и говори за нетоксичност. Естествените предпочитания за съединенията със сладък вкус се променят (обикновено възрастните не посягат с такъв плам към сладкото, както децата) въз основа на опита. Това може да се отдаде както на лични впечатления от света, така и на заучено поведение, насърчено от обстоятелствата.

Характерно за веществата с горчив вкус (които децата принципно не предпочитат) е, че повечето токсични съединения носят горчивина. Растенията са разработили системи, за да се предпазят от унищожаване, а растителноядните организми са развили сензорни системи, за да избегнат отравяне.

Вкусовите предпочитания са силно повлияни от началото на човешкия живот и това не може да бъде отречено. Сензорната среда в пренаталното развитие се променя като отражение на хранителния избор, направен от майката, тъй като вкусовете на храната влияят на амниотичната течност. Опитът с някои вкусове води до повишени предпочитания за тях скоро след захранване на детето.

Майката започва да оказва влияние на хранителните навици на детето си още по време на бременността — приемането на хранителни продукти с определен вкус преди раждането води до повишен апетит за подобни вкусове при отбиването на детето в края на периода за кърмене. В едно проучване бебетата, чиито майки са пили сок от моркови през последния триместър на бременността и са приемали зърнени култури, са харесвали повече тези хранителни продукти, отколкото другите, чиито майки не са приемали въпросните храни.

Влияние на кърменето

Излагането на различни аромати в кърмаческа възраст включва и приемането на кърма от майката. Както всички родители знаят, в майчиното мляко пряко се предават веществата, приети чрез храненето на кърмачката. Така майки, хранили се с определени култури, предават на бебетата си предпочитание към тях. Изследване по въпроса е направено с кърмачки, приемали праскови, по време на кърменето. От всички предоставени им плодове техните деца предпочитат точно прасковите по време на захранването си. Резултатите от контролната група потвърждават тенденцията.

Вероятно повишената консумация на плодове и зеленчуци ще даде на бебето достатъчно опит с ароматите им, останали в майчината кърма, че да го предразположи към по-късното им приемане с удоволствие.

Вкусовите предпочитания на децата могат да бъдат повлияни в положителна и здравословна посока още от пренаталното развитие и ранната кърмаческа възраст, като се вземат предвид опитът, заучените поведения и адаптивността на вкуса, от които човешките същества се водят.

Източник:

psychcentral.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Какво представлява хранителното разстройство, наречено Пика Какво представлява хранителното разстройство, наречено Пика
  • Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад
  • Как да подготвим малчугана за появата на нов член в семейството Как да подготвим малчугана за появата на нов член в семейството
  • Сега какво? Аз искам да имам дете, а партньорът ми не Сега какво? Аз искам да имам дете, а партньорът ми не
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАМЕРА ШИШЕ ДЕКОРИРАНО ОБИКНОВЕНО 150 мл
6.00лв.

КАМЕРА ШИШЕ ДЕКОРИРАНО ОБИКНОВЕНО 150 мл

АПТАМИЛ 3 ПРОНУТРА АДВАНС 800 г
55.00лв.

АПТАМИЛ 3 ПРОНУТРА АДВАНС 800 г

ЛОРЕЛИ ШИШЕ С ШИРОКО ГЪРЛО 0+ месеца 250 мл
6.30лв.

ЛОРЕЛИ ШИШЕ С ШИРОКО ГЪРЛО 0+ месеца 250 мл

ТУИСТШЕЙК КУПА ЗА ХРАНЕНЕ В ПАСТЕЛНО РОЗОВО 6+ месеца
18.90лв.

ТУИСТШЕЙК КУПА ЗА ХРАНЕНЕ В ПАСТЕЛНО РОЗОВО 6+ месеца

ЛОРЕЛИ СТЪКЛЕНО ШИШЕ 0+ 240 мл.
6.20лв.

ЛОРЕЛИ СТЪКЛЕНО ШИШЕ 0+ 240 мл.

ЛАНСИНОХ ШИШЕ СЪС СИЛИКОНОВ БИБЕРОН MEDIUM FLOW 240 мл * 1
15.10лв.

ЛАНСИНОХ ШИШЕ СЪС СИЛИКОНОВ БИБЕРОН MEDIUM FLOW 240 мл * 1

Коментари към Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 04:08
    Коментирайте "Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на бебетата
  • Семейни помощи за новородени и деца до 1 година
  • Хранене според кръвната група - кръвна група 0
  • Майчината кърма отпушва бебешкото носле
  • Бебето и страхът от шум – сега какво
  • Хапване през нощта? Може, но само определени храни
  • Хранене след секцио – полезни и вредни храни
  • Канадско бебе е записано без пол в картона си
  • Сега е моментът да работите за бебе
  • Бебето идва! Какво да подготвим за болницата?
  • Защо перфектното време за забременяване е до 30 години?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 642 дни, 18 часа и 50 мин.

Микробиологично изследване на влагалищен секрет на бебе

преди 1298 дни, 16 часа и 48 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 12 часа и 19 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 5 часа

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 11 часа и 52 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 18 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Синдром на раздрусаното бебе Синдром на раздрусаното бебе

Синдром на раздрусаното бебе

от 17 юни 2025г. Прочети повече
Интуитивно хранене – същност и основни принципи Интуитивно хранене – същност и основни принципи

Интуитивно хранене – същност и основни принципи

от 25 юни 2024г. Прочети повече
Калкулатор на пола на бебето Калкулатор на пола на бебето

Калкулатор на пола на бебето

от 06 фев 2024г. Прочети повече
Семейни помощи за новородени и деца до 1 година Семейни помощи за новородени и деца до 1 година

Семейни помощи за новородени и деца до 1 година

от 11 яну 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival