Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад

Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад

от 17 апр 2018г., обновено на 20 март 2023г.
Редактор: Вероника Събова
Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Невинаги ядем само за да задоволим физическия си глад. Много от нас се обръщат към храната за утеха, облекчаване на стреса или за възнаграждение. И когато го правим, сме склонни да посягаме към нездравословна храна. Можем да прибегнем до сладолед, когато се чувстваме отпаднали, да си поръчаме пица, ако ни е скучно или самотно, или да си вземем газирани напитки след напрегнат работен ден.

Емоционалното хранене означава да използваме храната, за да се почувстваме по-добре – за да задоволим емоционални нужди, а не глада си. За съжаление, това не решава емоционалните проблеми. Всъщност обикновено ни кара да се чувстваме по-зле. В крайна сметка остава не само първоначалния емоционален момент, но и чувството за вина, породено от преяждането.

Въпроси, които трябва да си зададем

  • Ядем ли повече, когато се чувстваме стресирани?
  • Ядем ли, когато не сме гладни?
  • Консумираме ли храна, за да се почувстваме по-добре?
  • Награждаваме ли се с храна?
  • Редовно ли преяждаме?
  • Кара ли ни храната да се чувстваме в безопасност?
  • Чувстваме ли, че храната е наш приятел?

Емоционалният цикъл на хранене

Използването на храната като награда или за празнуване на щастливо събитие не е непременно лош навик. Но когато храненето е нашият основен емоционален механизъм за справяне (когато първият ни импулс е да отворим хладилника в моментите, в които сме стресирани, разстроени, ядосани, самотни, изтощени или отегчени), засядаме в нездравословен цикъл, където истинското чувство никога не е адресирано.

Емоционалният глад не може да се задоволи с храна. Храната може да ни накара да се чувстваме добре в момента, но емоциите, които са предизвикали храненето, все още са там. И често това води до чувство на вина поради ненужните калории, които току-що сме приели.

Усложнявайки по този начин проблема, губим способността да се справяме с емоциите си, все по-трудно ни е да контролираме теглото си и се чувстваме по-безсилни както пред храната, така и пред чувствата си. Но колкото и безсилни да се чувстваме, е възможно да направим положителна промяна. Можем да научим по-здравословни начини за справяне с емоциите си, да избягваме задействащите фактори, да побеждаваме апетита и да преустановим емоционалното хранене.

Разликата между емоционалния и физическия глад

Глад

Преди да можем да се освободим от цикъла на емоционалното хранене, първо трябва да се научим да разграничаваме емоционалния от физическия глад. Това може да се окаже по-сложно, отколкото звучи, особено ако редовно прибягваме до храната, за да се справим с чувствата си.

Емоционалният глад може да бъде силен, така че е много лесно да го сбъркаме с физическия. Но има улики, които могат да ни помогнат да ги различим.

>>> Гладни ли сте, или празни? Как да разберете разликата

Внезапна поява

Емоционалният глад се появява внезапно, докато физическият идва по-постепенно. Желанието за ядене не се усеща толкова ужасно и не изисква незабавно удовлетворение, освен ако не сме яли от много дълго време.

Нужда от специфични храни

Когато сме гладни физически, почти всичко ни изглежда вкусно, включително здравословни храни като зеленчуци. Емоционалният глад обаче ни кара да копнеем за нездравословни храни или сладки закуски, които осигуряват незабавен прилив на енергия.

Безсмислено хранене

Емоционалният глад често води до безсмислено хранене. Преди да се усетим, сме изяли цяла опаковка чипс или голяма кутия сладолед, без наистина да обърнем внимание или да му се насладим напълно. Когато ядем в отговор на физически глад, обикновено сме по-наясно какво правим.

Преяждане

Преяждане

Емоционалният глад не се задоволява с малко – искаме още и още и често продължаваме, докато не преядем.

>>> Безконтролното преяждане (Хиперфагия) и неговите особености

Копнеж за хранене

Емоционалният глад не се усеща в стомаха. Вместо къркорене или болки в стомаха, чувстваме глада си като копнеж, който не можем да прогоним от главата си. Фокусирани сме върху конкретни текстури, вкусове и миризми.

Чувство на съжаление, вина или срам

Емоционалният глад често води до съжаление, вина или срам. Когато ядем, за да задоволим физическия глад, е малко вероятно да се чувстваме виновни или засрамени, защото просто даваме на тялото си това, от което се нуждае.

Идентифициране на емоционалните причини за хранене

Първото нещо, което трябва да направим, за да спрем емоционалното хранене, е да идентифицираме това, което го задейства. Какви ситуации, места или чувства ни карат да посягаме към храната? Много често емоционалното хранене е свързано с неприятни чувства, но може да бъде предизвикано и от положителни емоции, като например възнаграждение за постигнати цели или празнуване на щастливо събитие.

Чести причини за емоционално хранене

Стрес

Когато стресът е хроничен, както често е в нашия хаотичен, забързан свят, тялото ни произвежда високи нива на кортизол, известен като хормона на стреса. Кортизолът предизвиква желание за солени, сладки и пържени храни. Колкото повече неконтролиран стрес има в живота ни, толкова по-вероятно е да потърсим облекчение в храната.

Избягване на емоции

Храненето може да бъде начин за временно заглушаване на неприятни емоции, включително гняв, страх, тъга, безпокойство, самота, негодувание и срам. Докато преяждаме, можем да избегнем трудните емоции, които предпочитаме да не изпитваме.

Скука или чувство на празнота

Чувстваме се неудовлетворени и празни, а храната е начин да запълним времето си. Това ни отвлича от скритите чувства на безполезност и неудовлетвореност от живота ни.

Навици от детството

Навици от детството, като например купуване на сладолед или пица за награда или утеха, често могат да се пренесат в зряла възраст. Храненето също може да е водено от носталгия по миналото, изпълнено със спомени, свързани с приготвянето на ястия с любими хора.

Социални влияния

Хранене

Събирането с други хора за вечеря е чудесен начин за облекчаване на стреса, но може да доведе и до преяждане. Лесно е да прекаляваме просто защото има храна или защото всички останали ядат. Също така може да преяждаме в социални ситуации от нервност.

Намиране на начини за подхранване на чувствата

Ако не знаем как да управляваме емоциите си по начин, който не включва храна, няма да можем да контролираме хранителните си навици много дълго. Диетите толкова често се провалят, защото предлагат логични съвети, които работят само ако имаме съзнателен контрол върху хранителните си навици. Не работят, когато емоциите надделяват, изисквайки незабавно отплащане с храна.

За да спрем емоционалното хранене, трябва да намерим други начини да се реализираме емоционално. Не е достатъчно да разберем цикъла на емоционалното хранене или дори да открием нашите тригери, въпреки че това е огромно първа стъпка. Имаме нужда от алтернативи на храната, към които можем да се обърнем при нужда.

Алтернативи на емоционалното хранене

  • При депресия и самота – разговор с близък човек или време с домашния любимец.
  • При тревожност – танц на любима песен или бърза разходка.
  • При изтощение – горещ чай или ароматни свещи.
  • При скука – хубава книга, филм или хоби.

Приемане на чувствата – дори и лошите

Въпреки че може да изглежда, че основният проблем е, че сме безсилни пред храната, емоционалното хранене всъщност произтича от чувството, че сме безсилни над емоциите си. Не се чувстваме способни да се справим директно с чувствата си, така че ги заглушаваме с храна.

Да си позволим да изпитаме неудобни емоции може да бъде страшно. Може да се страхуваме, че подобно на кутията на Пандора, след като отворим вратата, няма да можем да я затворим. Но истината е, че когато не се обсебваме или не потискаме емоциите си, дори най-болезнените и трудни чувства отшумяват относително бързо и губят способността си да ни контролират.

За да направим това, трябва да станем внимателни и да се научим да поддържаме връзка с емоционалното си състояние. Това може да ни позволи да овладеем стреса и да се справим с емоционалните проблеми, които често са в основата на емоционалното хранене.

Наслаждаване на храната

Наслада

Когато ядем, за да „нахраним“ чувствата си, сме склонни да го правим бързо и безразсъдно, консумирайки храна на автопилот. Ядем толкова бързо, че пропускаме различните вкусове и текстури на храната, както и знаците на тялото ни, че вече сме сити. Но ако намалим темпото и се насладим на всяка хапка, не само ще получим повече удоволствие от храната, но и ще е по-малко вероятно да преядем.

Забавянето и вкусването на храната е важен аспект на осъзнатото хранене – обратното на емоционалното хранене.

Създаване на навици за здравословен начин на живот

Когато сме физически силни, отпуснати и добре отпочинали, сме по-способни да се справим с трудностите, които животът неизбежно ни поднася. Но когато сме вече изтощени и претоварени, дори и най-малката спънка може да ни изпрати право към хладилника. Упражненията, добрият сън и другите здравословни навици на живот могат да ни помогнат да преминем през трудните моменти, без да се налага да се сблъскваме с емоционалното хранене.

  • Упражненията трябва да са приоритет. Физическата активност прави чудеса за нашето настроение и енергийни нива, а също така е и мощен редуктор на стреса. Придобиването на навик за ежедневни упражнения е по-лесно, отколкото си мислим.
  • Всеки човек трябва да се стреми към 8 часа сън всяка нощ. Когато не получаваме необходимия сън, тялото ни жадува за сладки храни, които ни осигуряват енергия. Добрият сън непременно ще ни помогне да контролираме апетита си.
  • Освен за физическа активност и добър сън, трябва да отделяме време и за релаксация. 30 минути на ден са достатъчни да се отпуснем. Това е нашето време да си починем от задълженията и да презаредим батериите си.
  • Здравословният начин на живот непременно включва и контакта с другите хора. Не трябва да подценяваме значението на близките взаимоотношения и социалните дейности. Прекарването на време с позитивни хора, които подобряват живота ни, ще ни помогне да се предпазим от негативните ефекти на стреса.
Източник:

Emotional Eating and How to Stop It: https://www.helpguide.org/articles/diets/emotional-eating

Още по темата:
  • Какво представлява хранителното разстройство, наречено Пика Какво представлява хранителното разстройство, наречено Пика
  • Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата Как се развиват хранителните предпочитания при бебетата
  • Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати Защо изпитваме болки в стомаха, когато сме напрегнати
  • Как да намалим тревожността точно тук, точно сега Как да намалим тревожността точно тук, точно сега
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАМЕРА ШИШЕ ДЕКОРИРАНО ОБИКНОВЕНО 150 мл
6.00лв.

КАМЕРА ШИШЕ ДЕКОРИРАНО ОБИКНОВЕНО 150 мл

УИ БЕЙБИ ПРАВ БИБЕРОН С ШИРОКО ГЪРЛО 18 + месеца
3.60лв.

УИ БЕЙБИ ПРАВ БИБЕРОН С ШИРОКО ГЪРЛО 18 + месеца

КАНПОЛ КОНТЕЙНЕР ЗА ХРАНА 53/000
50.20лв.

КАНПОЛ КОНТЕЙНЕР ЗА ХРАНА 53/000

ТУИСТШЕЙК МИНИ САМОЗАЛЕПВАЩА СЕ ПОДЛОЖКА ЗА ХРАНЕНЕ В ПАСТЕЛНО СИНЬО 6+ месеца
39.90лв.

ТУИСТШЕЙК МИНИ САМОЗАЛЕПВАЩА СЕ ПОДЛОЖКА ЗА ХРАНЕНЕ В ПАСТЕЛНО СИНЬО 6+ месеца

АВЕНТ КОМПЛЕКТ NATURAL RESPONSE 0+ месеца 4 ШИШЕТА + 4 БИБЕРОНА + СИЛИКОНОВА ЗАЛЪГАЛКА + ЧЕТКА ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ШИШЕТА
115.70лв.

АВЕНТ КОМПЛЕКТ NATURAL RESPONSE 0+ месеца 4 ШИШЕТА + 4 БИБЕРОНА + СИЛИКОНОВА ЗАЛЪГАЛКА + ЧЕТКА ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА ШИШЕТА

КАНПОЛ ШИШЕ TRANSPARENT 12 м + 250 мл
7.00лв.

КАНПОЛ ШИШЕ TRANSPARENT 12 м + 250 мл

Коментари към Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 21:01
    Коментирайте "Емоционалното хранене или защо ядем, когато не чувстваме глад"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?
  • Какво лекува английската сол
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Хранене според кръвната група - кръвна група 0
  • Техники за заземяване при силен стрес
  • Див рожков, дърво на Юда, Церцис
  • Хранене според кръвната група - кръвна група А
  • Правилен прием на лекарства - преди, по време, след хранене, на празен стомах
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 43 дни, 6 часа и 32 мин.

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 97 дни, 2 часа и 42 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 9 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival