Кибертормоз – причини, последици и начини за предотвратяване
Акценти
|
Хората, които упражняват кибертормоз, използват дигиталните технологии, за да навредят на някого. Най-често го правят през интернет, но понякога може просто да изпращат текстови съобщения през телефона. Социалните медии Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat и т.н. са сред основните канали за упражняване на кибертормоз.
Само за периода 2007 г. – 2009 г. случаите на кибертормоз в САЩ са се увеличили почти двойно, като 59% от тийнейджърите споделят, че са ставали жертва на насилие онлайн.
Характеристики на кибертормоза
Пет са основните критерии на кибертормоз: намерение да се причини вреда, повторяемост на действията, дисбаланс на силите, анонимност на извършителя и публичност.
Намерение да се причини вреда
Почти винаги целта на агресора е да причини съзнателно вреда на другия, но все пак в редки случаи е възможно действията му да не са умишлени.
Повторяемост на действията
Индивидът, който упражнява кибертормоз, повтаря своите действия спрямо обекта на неговата агресия. Важно е да уточним също, че всички материали, които разпространява в интернет, всъщност имат много по-дълъг живот, защото впоследствие биват споделяни и от други хора. Това са най-вече снимки и публикации, свързани с лична информация.
Дисбаланс на силите
Човекът, който упражнява кибертормоз, обикновено е в по-изгодна позиция. Той може да е с по-висок статус, да е по-богат, по-известен, по-талантлив и т.н. Тази форма на насилие е безпощадна и жертвите трудно успяват да накарат агресора да спре.
Анонимност
Част от насилниците в онлайн пространството предпочитат да останат анонимни. В тези случаи не е задължително да има дисбаланс на силите. За жалост, анонимността подтиква към повече жестокост заради усещането за безнаказаност.
Публичност
За разлика от хората, които предпочитат комфорта на анонимността, има и такива, за които е по-важно да унижат или засрамят някого публично, тъй като ефектът от действията им би бил много по-силен.
Форми на кибертормоз
Отправяне на обиди | Агресорът използва груб език и отправя обиди към своята жертва, за да предизвика реакция. Подобно е поведението на Доналд Тръмп, който нарича Хилари Клинтън „престъпник“, а Джо Байдън „поспаливия Джо Байдън“. |
Разкриване на лична или смущаваща информация | То включва разпространяване на лична или смущаваща информация в интернет и мащабите му са значително по-големи от другите форми на кибертормоз. |
Тролване | Тролът публикува съдържание или коментари с цел всяване на хаос и разделение. Той използва обидни или унизителни думи за човек или група от хора, за да предизвика смут. За него удоволствието се крие в негативните емоции, които събужда, и във възможността да наблюдава отстрани чуждите реакции. |
Обидни обръщения | Според статистиката 42% от тийнейджърите в Щатите са били наричани с обидни прякори в текстово съобщение или в интернет пространството. |
Разпространяване на слухове | Често агресорите онлайн съчиняват истории за хората и ги разпространяват в мрежата. Отново тийнейджърите са тези, които най-често стават жертва на слухове, свързани с тях, в социалните мрежи. |
Изпращане на снимки или съобщения | Кибертормоз е също когато насилникът изпраща на трето лице или група от хора снимки и съобщения без разрешението на човека, за когото се отнасят. |
Причини за кибертормоз
В много от случаите агресорът притежава черти, които подтикват към кибертормоз, например импулсивност или агресивност. Възможно е също така да страда от зависимост към наркотични вещества или психично нарушение като хиперактивност.
Личностни характеристики
Психопатията, макиавелизмът и нарцисизмът, които са елементи на така наречената „тъмна триада“, карат човека да нарушава социалните норми, лишават го от способността да изпитва емпатия, а това увеличава риска от кибертормоз.
Жертва на кибертормоз – Според психолозите насилникът може да е бил обект на насилие в миналото. В стремежа си да възвърне контрола над живота си, той преминава в другата крайност и сам започва да търси жертви. За него има един-единствен избор – насилник или насилван.
Конфликт или раздяла – В този случай кибертормозът е предизвикан от гняв, ревност, желание за мъст.
Самота или изолация – Когато се чувства изолиран или отхвърлен от обществото, човек може да реши да привлече вниманието към себе си като упражни насилие онлайн.
Последици от кибертормоза
За да можем да помогнем на човек, който е обект на кибертормоз, трябва да се научим да го разпознаваме. Не е изключено ефектът от кибертормоза да е по-силен, отколкото при другите форми на насилие, тъй като бягството от насилника е трудно.
Знаци, които подсказват, че човек е обект на кибертормоз
- смяна на настроенията и засилено чувство на депресия;
- нарушения на съня;
- страх;
- ниско самочувствие;
- социална изолация, отдръпване от приятелския кръг;
- нежелание да се ангажира с дейности, които са му носили удоволствие;
- силно чувство на гняв, раздразнителност, гневни изблици;
- влошено академично представяне;
- симптоми на посттравматичен стрес;
- самонараняване;
- сиуцидна идеация или опит за самоубийство;
- злоупотреба с наркотични вещества.
Характеристики на жертвата на кибертормоз
Най-често жертва на кибертормоз са тийнейджъри и младежи, хомосексуалисти и лесбийки, както и по-срамежливи хора или такива от по-бедни прослойки.
Това не означава, че останалите са защитени. Обект на нападки или обиди онлайн могат да бъдат известни личности и инфлуенсъри с много последователи.
» Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване
Как да се справим с агресора в интернет пространството
В зависимост от нашата роля в ситуацията, има различни начини за справяне.
Дете/ тийнейджър
Ако сте дете или подрастващ, който е обект на тормоз онлайн от страна на съученик, интернет трол или геймър, е важно да:
- споделите с възрастен – родител, учител, директор или друг доверен човек, а може да съобщите и в полицията, ако получавате заплахи;
- запазите всяка форма на комуникация, която доказва тормоза – имейли, снимки, съобщения, линкове, документи и т.н.;
- не реагирате, защото така „настървявате“ още повече насилника;
- не споделяте лична информация като адрес, рождена дата, телефонен номер, номер на банкова сметка и т.н.
Помнете, че нямате никаква вина, че сте станали жертва.
Родител
Ако вашето дете е обект на кибертормоз, го помолете да не отговаря или реагира на насилника. Посъветвайте го да запази всяко съобщение, имейл или снимка, които могат да послужат като доказателство. Може дори да направи скрийншотове на комуникацията помежду им. След това нека я препрати на вас.
Ако агресорът е от неговото училище, информирайте учител, директор или друг служител. В случай че агресията е нетърпима и детето ви е заплашвано, по-добре отидете в полицията.
Не на последно място, успокойте детето и го уверете, че не е виновно за това, което му се случва. Има малчугани, които вярват, че по някакъв начин са провокирали насилника.
Член на обществото
Наша задача като общество е да положим усилия, за да предотвратим кибертормоза. Ето какво можем да направим в дългосрочен план.
Психологическа помощ за жертвата
Децата и тийнейджърите често не умеят да регулират емоциите си и да се справят със сложни житейски ситуации. Затова е добре да имат достъп до ресурси, които ще им помогнат да преодолеят трудностите.
Игнориране на агресора
Насилниците онлайн имат огромна нужда да получат одобрение и признание. Те ще спрат да тормозят други хора, когато разберат, че поведението им остава незабелязано. С други думи, всяко тяхно действие трябва да бъде игнорирано. В противен случай, ще продължат да го правят.
Информационни кампании
Кампаниите за повишаване информираността по въпросите на кибертормоза също могат да бъдат много полезни. Те изпращат послание, което гласи, че агресията онлайн не може и не бива да бъде толерирана.
The Psychology of Cyberbullying: https://www.verywellmind.com/the-psychology-of-cyberbullying-5086615
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз
- Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
- Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване
- Интернет троловете и тяхната агресия
- История от първо лице: Все повече мъже са жертва на злоупотреба с лични снимки в интернет
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
- Какво да направите, ако детето ви e жертва на онлайн тормоз заради теглото си
- Деца жертви на тормоз заради името си Алекса, носено и от робот асистент на „Amazon“
- Тийнейджърите, които усещат любовта на родителите си, е по-малко вероятно да упражнят кибертормоз
- В България всяко пето дете е обект на тормоз и подигравки в социалните мрежи
Коментари към Кибертормоз – причини, последици и начини за предотвратяване