Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
Кенсъл културата е форма на бойкот. Тя се състои в "премахването" или отхвърлянето („cancel“ от англ. отхвърлям, отменям) на човек, организация, продукт, бранд или каквото и да било друго, което дадена общност или група не одобрява или счита за обидно.
Едно от определенията за кенсъл култура е „популярна практика за оттегляне на подкрепата, оказвана на политически фигури или компании, особено след като са предприели осъдителни действия или са изрекли обидни думи“. Тенденцията се наблюдава най-често в социалните медии под формата на групово засрамване.
Произход на кенсъл културата
До отхвърлянето, като основна част от кенсъл културата, най-често се прибягва в отговор на неприемливо сексистко поведение.
Преди думата „cancel“ се е използвала от представители на LGBTQ+ общността в социалните медии, когато са искали да покажат, че не одобряват действията на някого. След години смисълът й се променя и днес тя означава да бойкотираш някого заради негови провинения в кариерата.
Според изследване на „Pew Research“ от 2020 г. обаче кенсъл културата крие известни противоречия. Докато 38% смятат, че острите критики в социалните мрежи всъщност вредят на хора, които не го заслужават, то 58% са на мнение, че отказът да подкрепят някого занапред в повечето случаи дава резултат и той поема отговорност за стореното от него.
Какви могат да бъдат причините да оттеглим подкрепата си от даден човек и да заявим неодобрението си?
Причините да оттеглим подкрепата си от даден човек и да заявим неодобрението си са много, но най-основните са:
- Да му покажем, че греши;
- Да го накараме да помисли за последиците от казаното;
- Да разобличим действия, които имат сексистки или расистки характер; да му напомним, че трябва добре да обмисли думите си, преди да ги изрече;
- Да му потърсим отговорност за направени изказвания или предприети действия.
Известни личности, жертви на кенсъл културата
Джоан Роулинг
Авторът на световноизвестната поредица за Хари Потър бе остро критикувана след свой коментар в „Twitter“ през 2020 г., който засегна част от трансджендърите. Той бе споделен от хиляди потребители и събра над 46 000 коментара.
Майк Линдъл
Изпълнителният директор на компанията „MyPillow“ също срещна неодобрението на хората, след като през 2021 г. подкрепи твърденията, че бившият президент Доналд Тръмп е фалшифицирал резултатите от президентските избори. Няколко от банките, с които Линдъл работeше, учтиво го призоваха „да прекрати отношенията си с тях“, защото „уронва престижа им“.
Криси Тийгън
Заради публикувани „злобни изказвания“ в „Twitter“ Тийгън бе принудена да се оттегли от частния си бизнес, а по-късно ролята й във втория сезон на сериала "Never Have I Ever" бе дадена на друга актриса.
>>> Как да използвате социалните мрежи по позитивен и здравословен начин
Положителен ефект от кенсъл културата
Кенсъл културата може да служи като коректив и да ни предпази от някои грешки. През 2016 г. много представители на филмовата индустрия бойкотират церемонията по раздаването на наградите „Оскар“ заради тенденциозните номинации. Промяната не закъснява и 3 години по-късно е отбелязан рекорден брой номинирани режисьори с афроамерикански произход. Това доказва твърдението, че, когато дадена общност се обедини в преследването на обща кауза, успехът й е гарантиран.
Кенсъл културата и психичното здраве
Кенсъл културата може да има и негативен ефект върху хората, най-вече върху тяхното психично здраве. Това зависи от ролята, която изпълняваме – отхвърлен, отхвърлящ или страничен наблюдател.
Ефекти върху отхвърления
За жалост, често критиката срещу някого прераства в заплахи. Човекът, към когото са насочени, може да се почувства отлъчен, социално изолиран и самотен. Изследване по въпроса разкрива, че самотата води до повишена тревожност, депресия и дори опити за самоубийство.
Понякога отхвърлянето кара околните да се отдръпнат от прегрешилия, преди още да е имал възможността да се извини за стореното или казаното. Вместо да се проведе диалог, който да му покаже как точно е наранил отсрещната страна, критикуващият прекратява комуникация с него. По този начин човекът, срещу когото са нападките, не може да се поучи от грешките си. Израстването е неразривно свързано с тяхното осъзнаване, опитите да ги поправим и никога да не ги повтаряме.
Ефекти върху отхвърлящия
Всеки човек има правото да поставя свои лични граници и да решава кое го кара да се чувства добре и кое го наранява. Той също така е свободен да избира кой или какво заслужава вниманието, средствата и подкрепата му.
Невинаги обаче бойкотирането дава очаквания резултат и води до дългосрочна промяна. Възможно е критикуваната личност или бранд да не отстъпи с една-единствена цел – да съхрани егото или авторитета си.
Понякога отхвърлянето дори има обратен ефект. Красноречив пример е документалният филм за певеца R. Kelly. Успоредно с многобройните обвинения за сексуално посегателство, експерти изчисляват, че ден след премиерата му интересът към негови музикални изпълнения е нараснал със 126%.
Ефекти върху страничния наблюдател
Кенсъл културата не засяга единствено отхвърления и този, който отхвърля. Тя дава отражение и върху психиката на страничния наблюдател. Публичното заклеймяване на дадена личност предизвиква страх у него. Той започва да се тревожи, че, изразявайки себе си, също може да стане жертва. Спира да изказва мнението си, когато се колебае как би било прието то, и задържа емоциите дълбоко в себе си, вместо да ги сподели с останалите.
Страничният наблюдател се притеснява, че някои моменти от неговото минало също биха могли да бъдат използвани срещу него. Понякога той се страхува, че всяка дума, която изрече, е подложена на задълбочен анализ и може да бъде приета като обида, дори когато не е така. Той често избира мълчанието пред това да заяви своята позиция, което по-късно събужда в него чувство на вина, че не е защитил критикувания човек.
Как можем да се предпазим от вредното влияние на кенсъл културата?
Не можем да контролираме поведението на другите, но можем да контролираме своето. Ето какви съвети дават експертите, ако искаме да се предпазим от негативните ефекти на кенсъл културата.
>>> Ироничен парадокс: Социалните медии ни карат да се чувстваме по-малко социално свързани
Избягвайте да публикувате каквото и да било в социалните мрежи, когато сте афектирани
Силните емоции обикновено ни пречат да разсъждаваме трезво. Ако сме гневни, би било по-разумно първо да отделим няколко минути и да упражним дихателна техника, която ще ни помогне да се успокоим. Ние може би ще забравим какво сме казали или написали преди ден, седмица или месец, но интернет не забравя.
Помолете приятел да прочете публикацията ви, преди да я публикувате
Не е изключено думите, които подбираме, да се сторят обидни или агресивни за някого. Тук на помощ може да се притече близък човек, който да ни обърне внимание на детайли, незабелязани от нас до този момент.
Ако сте сгрешили, се извинете
Ако наистина сме допуснали грешка и се чувстваме виновни, най-доброто, което можем да направим, е да се извиним. Преди да го сторим обаче, трябва да обмислим добре думите си. След това вече можем да го направим. Напълно възможно е не всеки да приеме извинението ни. Най-важното е да сме искрени. Дори и да не се съгласят с нас в началото, то поне ще смекчат тона и може би ще размислят дали заслужаваме да ни критикуват толкова ожесточено в публичното пространство.
Погледнете през очите на другия
Нормалната човешка реакция, когато бъдем обвинени в нещо, е да заемем отбранителна позиция. Но понякога е по-добре просто да погледнем на ситуацията през очите на другия. Ако му позволим да обясни какво има предвид, ще изгладим възможни недоразумения и ще разберем къде сме се провинили.
Прекарвайте по-малко време онлайн
Хубаво би било от време на време да си даваме почивка от социалните медии. Ако го превърнем в рутина, със сигурност ще се чувстваме по-добре и по-спокойни. Според изследване дигиталният детокс намалява усещането за самота и риска от депресия.
Поговорете с някого
Ако сме жертва на кенсъл културата, можем да потърсим помощ от близък или приятел. Споделянето на тревогите винаги носи облекчение.
Можем ли да се предпазим от публичното заклеймяване, характерно за кенсъл културата?
Всеки от нас е предприемал действия или е изричал думи, от които се срамува. Един от начините да избегнем острата критика е като се стараем да уважаваме чуждото мнение и позиция. Само така ще бъдем по-умерени в изказванията и преценките си. Понякога думите ни нараняват, без да сме имали такова намерение. Възприятието се превръща в реалност, затова не бива да се учудваме, ако отсрещната страна възприема думите или действията ни по различен начин. Намеренията ни не могат да послужат като оправдание. Вредата е нанесена.
В такива моменти е по-добре да признаем, че сме обидили човека и да потърсим път към него, вместо да се опитваме да го убедим, че сме били добронамерени. Хубаво е да се учим от опита си и да го използваме като средство, което ще ни превърне в по-силни, грижовни и състрадателни хора.
Ако сме жертва на кенсъл културата, е важно да запомним, че думите и действията срещу нас не ни определят като личности. Не бива да се страхуваме да потърсим подкрепа. Мисълта, че някъде там, на една ръка разстояние, има човек, който го е грижа за нас, ще ни накара да се чувстваме по-малко самотни.
The Mental Health Effects of Cancel Culture: https://www.verywellmind.com/the-mental-health-effects-of-cancel-culture
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- 81% от публикациите за лечение на рак в TikTok са неверни
- Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз
- Кибертормоз – причини, последици и начини за предотвратяване
- Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
- Вреди и ползи за тийнейджъра от социалните мрежи
- Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
- Защо детето иска всичко, което вижда в рекламите и как да се справим с това
- 3 стъпки за прекратяване на парасоциални взаимоотношения
- Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
- Какво да направите, ако детето ви e жертва на онлайн тормоз заради теглото си
Коментари към Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве