Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз

Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз

от 14 ное 2022г., обновено на 02 окт 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Когато дете е жертва на тормоз, то чувства, че е загубило контрол над живота си. За жалост, няма начин да накара агресора си да го харесва или да се отнася към него приятелски. В повечето случаи в даден момент малчуганът започва да вярва, че не може да направи нищо, за да промени ситуацията.

Намесата на учители и родители е особено важна, но не бива да внушава на детето ролята на жертва. Експертите препоръчват фокусът да се измести върху начините, по които то би могло да възвърне контрола над живота си. Тогава и възстановителният процес ще протича значително по-бързо.

По-долу ще изброим 15 техники, които ще помогнат на тормозеното дете да заживее отново пълноценно и да не се страхува. Като родители, вие можете да му ги напомняте и да му помагате да ги прилага.

>>> Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството

1. Контрол над мислите и поведението

Повтаряйте често на детето, че отношението и реакциите му не се определят от обстоятелствата, а от начина, по който ги интерпретира. Агресорът е отговорен за заплахите и агресията, но не може да диктува поведението му.

Помнете, че вашият малчуган може да избере как да реагира на случващото се с него. Окуражете го да поеме пълна отговорност за чувствата и възприятията си. Ако съумее да запази положителната си нагласа, въпреки неблагоприятните обстоятелства, ефектът от упражнявания тормоз върху психиката му би бил много по-слаб.

2. Мислите и чувствата са взаимосвързани

Повечето деца не разбират, че се чувстват така, както възприемат ситуацията, в която се намират в момента. Например, ако не спират да мислят за това, че насилникът ги унижава, те ще се чувстват унизени. Много по-различно е усещането, ако насочат мислите си към реакцията си на самозащита или как са се изправили срещу агресора. Този ретроспективен поглед ще ги накара да повярват, че могат да се справят.

Накратко, научете детето да промени начина, по който гледа на тормоза и да не се фокусира върху негативните емоции.

>>> Децата и младежите, тормозени от възрастни хора, се нуждаят от стратегии за подкрепа

момиче с качулка със заешки уши, е скрило лице в длани

3. Поука от неприятната ситуация

Всяко събитие ни учи на нещо. Вероятно в самото начало малчуганът няма да ви повярва, но след време, когато проблемът е разрешен, е добре да се опитате заедно да анализирате случилото се и да го оставите да извлече поука от тормоза. Колкото и трудно да е.

Бихте могли например да му кажете, че се е оказал по-устойчив, отколкото е предполагал. Може би се е научил да говори по-ясно и твърдо или пък е станал по-асертивен? Най-важното е да съзре в трудностите нещо положително, което ще му помага за в бъдеще.

4. Благодарност за всичко – хубаво и лошо

Звучи нелепо, но, ако внушите на детето чувство на благодарност, то ще отдава по-малко значение на агресията спрямо него. Освен това, ако мисли непрекъснато за тормоза, няма да може да се зарадва и да оцени хубавите неща, които му се случват междувременно. В ролята си на родител можете да му помогнете да се наслаждава и радва на живота дори когато среща препятствия по пътя си.

5. "Имаш право да изпитваш гняв"

Често децата, които са обект на училищен тормоз, не изразяват емоциите си. Уверете своето дете, че е напълно нормално да се ядосва и гневи. Това, което му се случва, е неправилно и трябва да спре.

Общувайте с него и поддържайте близост, за да сте сигурни, че ще ви държи в течение. В същото време го насърчавайте да канализира гнева и оплакванията си. Важно е да разпознае гнева си и да не се срамува от него, за да може да продължи напред.

6. Не на драмите, клюките и слуховете

Ако малчуганът опитва да запази положителната си нагласа, ще е по-разумно да избягва хора, които са склонни да драматизират, злословят или разпространяват слухове. Обикновено децата, които задават много въпроси, просто търсят сензация. Любопитството им е нездраво и не се дължи на желание да помогнат. В такива случаи най-доброто решение е да се стесни приятелският кръг.

юмрук върху парче хартия

7. План за избягване на агресора

За да има контрол над ситуацията, поведението на малчугана трябва да бъде проактивно, а не реактивно. Нужно е да си изработи план, който ще намали вероятността да бъде тормозен. Той може да включва избягването на „горещи точки“, а в някои случаи молба за преместване на личното шкафче или дори за разместване на учебните часове, за да не се среща с насилника си.

Ако става въпрос за кибертормоз, ще е по-разумно да изтрие профилите и да промени паролите си, както и да блокира всеки, който се опитва да го заплашва онлайн. А може дори да преустанови ползването на социални мрежи за известен период от време.

Напомняйте на детето, че не е нужно да чете всички негативни коментари по свой адрес.

8. Поглед към бъдещето

И на възрастните понякога се случва да живеят с настоящето, без да мислят за онова, което ги очаква. Така обаче се губи представа за цялата картина. Затова напомняйте на малчугана, че годините, прекарани в прогимназията и гимназията, са само един отрязък от време, който не определя целия му живот. Помогнете му да си поставя цели и да се стреми към постигането им.

9. Не е възможно да бъде харесвано от всички

Кажете на детето си, че няма нужда да губи време и енергия, за да се хареса на всички. Вместо това, е по-добре да се държи добре с приятелите си и да остане вярно на себе си. Ако работи върху собственото си усъвършенстване, без да се опитва да спечели симпатиите на околните, другите сами ще търсят компанията му. Напасването и опитите да са впише, за да отговори на очакванията, никога не са печеливша тактика.

Напомнете на малчугана, че не е виновен, че го тормозят. Проблемът се крие в насилника и неговия лош избор.

10. „Пресяване“ на приятелите

Казват, че се превръщаме в хората, с които прекарваме най-много време. Може би сега е моментът да поговорите с детето за неговите приятели. Попитайте го как го карат да се чувства, дали го подкрепят и дали може да разчита на тях. След като си отговори на тези въпроси, ще му бъде по-лесно да отсее фалшивите от истинските.

11. Разпределяне на отговорността

Ако малчуганът непрекъснато обвинява другите за сполетелите го беди и за нещастието си, това е сигурен знак, че не е поел контрол върху живота си. За да го направи, е нужно първо да осъзнае, че чувствата му са негова лична отговорност, а заплахите и тормозът – отговорност на агресора.

Способността да разпределя отговорността адекватно е в основата на неговата увереност. Децата се научават да носят отговорност за неща, които могат да променят.

12. Без извинения и оправдания

Всеки човек допуска грешки, изрича обидни думи или пък прави погрешен избор. По-важно е да поеме отговорност за действията си.
Ако насилникът е приятел на детето ви, търпеливо и деликатно му обяснете защо не бива да го оправдава. Истинските приятели разбират кога не са прави, агресорите – не. Най-добре би било то да прекъсне отношенията си с него и да продължи напред. Всяко прието извинение е като зелена светлина за следващия акт на насилие.

Жена милва момче тийнейджър по косата

13. Възстановителен процес

Възможно е малчуганът да се нуждае от консултации със специалист. Не се срамувайте да го направите. Всеки от нас преминава през различни трудности в периода на съзряване. Понякога не можем да се справим с тях сами. Не подценявайте риска от депресия и тревожност. Това са състояния, които изискват намеса на професионалист.

14. Желанието за отмъщение е непродуктивно

Напълно естествено е детето да иска да нарани и унижи своя насилник, така както го е правил той досега. Кажете му, че отмъщението няма да го накара да се чувства по-добре. Помогнете му да намери в себе си сили да прости.

Бъдете търпеливи, защото процесът може да бъде много дълъг. Опрощението винаги иска време. Уверете малчугана, че това не означава, че извинява постъпките на агресора или че трябва да ги забрави. Прошката е единственият начин да спре да се измъчва и да продължи напред.

15. „Не си сам“

Децата, жертви на тормоз, често се чувстват самотни, безпомощни и уязвими. Макар това да е нормално, покажете на детето си, че не е само, че винаги ще бъдете до него и ще му помагате.

Много е важно то да осъзнае, че има верни хора до себе си. Манипулациите и лъжите на насилника са оставили дълбок отпечатък в съзнанието му. За жалост, някои деца намират спасение в самонараняването и опитите за самоубийство. Помогнете му да се чувства по-малко самотно и бъдете винаги насреща, когато иска да поговори с вас. 

 

Кибертормоз - видео

 

 


 

Източник:

15 Ways for Bullied Kids to Take Back Their Power: https://www.verywellfamily.com/15-ways-for-bullied-kids-to-take-back-their-power

Още по темата:
  • Кибертормоз – причини, последици и начини за предотвратяване Кибертормоз – причини, последици и начини за предотвратяване
  • Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве Кенсъл културата и ефектите от нея върху психичното ни здраве
  • Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване Виртуални тълпи, форми на микроагресия и мащаби на социално засрамване
  • Интернет троловете и тяхната агресия Интернет троловете и тяхната агресия
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПЧЕЛЕН МЕД ОТ ЦВЯТ НА ДЕТЕЛИНА 500 г RUDIGER FELDT PRODUCTS
33.40лв.

ПЧЕЛЕН МЕД ОТ ЦВЯТ НА ДЕТЕЛИНА 500 г RUDIGER FELDT PRODUCTS

СТИКС КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 24h АЛПИЙСКИ БИЛКИ 50 мл
94.50лв.

СТИКС КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 24h АЛПИЙСКИ БИЛКИ 50 мл

Нов
ХЕПАТОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
20.80лв.

ХЕПАТОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ

МЕНО КОНТРОЛ ХЕЛП таблетки * 60
24.80лв.

МЕНО КОНТРОЛ ХЕЛП таблетки * 60

Нов
ЛЕСПЕУРИЛ капсули * 30
32.10лв.

ЛЕСПЕУРИЛ капсули * 30

АЙЗЕНТАЛЕР КРЕМ ЗА КРАКА И ВЕНИ 250 мл
18.40лв.

АЙЗЕНТАЛЕР КРЕМ ЗА КРАКА И ВЕНИ 250 мл

Нов

Коментари към Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 03:29
    Коментирайте "Как да помогнете на детето си, ако е жертва на тормоз"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Улиците вече не са наши, а ние продължаваме да мълчим
  • Усещате ли как бавно и сигурно тотално губим връзка и контрол над собствения ни живот?
  • Какви грешки допускат родителите, чиито деца ги обиждат и тормозят
  • Методът на Улвеус за справяне с училищната агресия: Ясни правила за поведение и наказания за насилниците в училище
  • Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
  • Кибертормоз – причини, последици и начини за предотвратяване
  • Теория на Уокър за цикъла на насилието и актуална ли е все още днес
  • Неизказаното насилие: Когато порасналото дете злоупотребява с родителите си
  • Защо е толкова трудно да се разделите с токсичен партньор и как да го направите
  • Тормозът на работното място трябва да се третира като проблем на общественото здраве
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Шоколадови яйца Хари Потър - как да убедя детето ми да не иска всеки ден

преди 675 дни, 20 часа и 56 мин.

Подозирам, че детето не е от мен. Какво да правя?

преди 2037 дни, 12 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 15 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 6 часа и 33 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 6 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival