Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора

Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора

от 05 дек 2024г., обновено на 10 дек 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • „Мозъчното гниене“ е състояние на замъглено съзнание, летаргия, нарушена концентрация и когнитивен упадък, причинено от дългия престой в социалните мрежи.
  • Най-често „мозъчно гниене“ се развива вследствие на дуумскролинг, или съзнателно търсене на негативни новини онлайн.
  • Последиците от „мозъчното гниене“ са трудности при вземане на решения, разрешаване на проблеми и припомняне на информация.
  • Можете да се предпазите от когнитивен упадък като се подложите на дигитален детокс, изключите част от известията си и изтриете безполезните мобилни приложения.

Много хора днес се чувстват замаяни, уморени и не могат да се съсредоточат, въпреки че са спали добре през нощта и не са злоупотребявали с алкохол предната вечер. Учените са открили причината и тя е прекарването на твърде много часове пред екрана на лаптопа или телефона. Огромният обем от дигитална информация има негативен ефект върху нашето физическо и психично здраве.

› „Мозъчно гниене“ – дефиниция

› Причини за „мозъчното гниене“

› Рисково поведение, което може да доведе до „мозъчно гниене“

› „Мозъчното гниене“ и психичното здраве на младежите

› „Мозъчното гниене“ и когнитивните способности

› Връзка между „мозъчното гниене“ и Аз-концепцията

› Начини за предпазване от влошаване на когнитивните способности

Какво представлява „мозъчното гниене“ (brain rot)

„Мозъчното гниене“ е състояние на замъглено съзнание и когнитивен упадък, резултат от дългия престой пред екран. То все още не е официално признато като заболяване, но е напълно реален феномен в съвременното общество.

Когато прекарваме часове наред в сърфиране онлайн и скролване, ние поглъщаме огромно количество безсмислена или негативна информация, както и обработени до съвършенство снимки на приятели и известни личности, заради които самите ние се чувстваме недостатъчно привлекателни. Усилието да съберем колкото е възможно по-голям обем съдържание уморява мозъка. Това от своя страна може да намали мотивацията ни, да ни направи по-разсеяни и по-малко продуктивни.

млада жена с розова блуза, която рови в телефона си

Причини за състоянието „мозъчно гниене“

То може да бъде следствие от честото или постоянно гледане на видеоклипове в YouTube, скролване в социалните медии или прескачането от таб на таб. Още по-опасно е, ако в същото време човек сърфира в интернет, пише съобщение или си проверява имейлите. Крайният резултат е свръхстимулация на мозъка, която крие риск от „мозъчно гниене“.

Скролването в платформите на социалните медии стимулира производството на допамин, който създава усещане за удовлетвореност и удоволствие. Колкото по-дълго го правим, толкова по-голяма наслада изпитваме. Мозъкът асоциира скролването с приятно чувство, без да отчита възможните негативни последици. Затова в някои случаи действието може да се превърне във форма на поведенческа зависимост.

Поведение, което предизвиква „мозъчно гниене“

Има различни модели на поведение, които крият риск от „мозъчно гниене“.

  • Видео игри – Разбира се, видео игрите невинаги водят до пристрастяване, но има геймъри, които развиват психично разстройство. Те са толкова обсебени от въображаемия свят, интересните персонажи и заплетените сюжети в тях, че им е трудно да функционират нормално в живота.
  • Зомби скролване – Този вид скролване няма цел и не носи полза за човека. Той просто се взира в екрана на телефона и прескача от една новина/ съдържание на друга, без да търси нещо конкретно.
  • Дуумскролинг – Дуумскролингът е интересен феномен, свързан с целенасоченото търсене на негативни новини в интернет.
  • Зависимост към социалните медии – Тя се развива при хора, които изпитват постоянна нужда да проверяват дали не се е случило нещо ново в социалните медии. Те се чувстват неспокойни, когато не могат да го направят или се опитат да се отучат от този вреден навик. Най-често посещаваните платформи са YouTube, Instagram и TikTok. Постоянните известия, ярките цветове и стимулиращите звуци могат да ги завладеят до такава степен, че да попречат на трезвото им мислене.

жена с бяла риза, седнала на бюро, която се е замислила

Как „мозъчното гниене“ влияе на психичното и емоционално здраве на младите хора

Дейности като дуумскролинга влияят на центъра за награждаване в мозъка, защото човекът е склонен да обръща по-голямо внимание и да запомня неприятните, а не добрите новини. Дуумскролингът може да потисне чувствителността му към негативна информация и да му попречи да изпитва приятни емоции по други начини. Според изследване този феномен причинява силен психологически стрес и намалява усещането за щастие.

Как „мозъчното гниене“ влияе на когнитивните способности на младите хора

Учените установяват, че интернет може да доведе до остри и трайни промени в когницията, по-конкретно в способността да се съсредоточаваме и да запаметяваме. Постоянното скролване нарушава функцията на мозъка за закодиране и съхранение на информация, а трайната свръхстимулация пречи на концентрацията.

Според проучване върху 1051 млади доброволци на възраст 18-27 години пристрастяването към социалните медии се свързва с нарушения в някои функционални умения като планиране, организация, разрешаване на проблеми, вземане на решения и работна памет.

Как „мозъчното гниене“ влияе на Аз-концепцията

Аз-концепцията представлява собствената ни представа за това кои сме ние. Тя обхваща нашите мисли, предпочитания, чувства, хобита и умения и е тясно свързана със самооценката.

Младежите все повече общуват онлайн, което превръща живота онлайн в друга, паралелна вселена. Всеки може да види колко „приятели“, „последователи“ и „харесвания“ имат другите и несъзнателно да се сравнява с тях, което крие много рискове.

Потокът от снимки, които показват нечий успех, екзотична почивка, щастлива връзка или съвършено тяло (често обработени с филтри) може да отключи негативна представа и нагласа към самия себе си. Мозъкът се пренасища и все по-трудно разграничава истината от измислицата. Самооценката се влошава, което води до стрес, тревожност и депресия.

млад мъж с раирана тениска, която играе видео игра

Как можем да се предпазим от „мозъчно гниене“

За да предпазим психичното и емоционалното си здраве, е важно да бъдем разумни, когато търсим и събираме информация от медиите. Ако се научим да контролираме екранното си време, със сигурност ще се чувстваме по-добре. Ето някои от най-ефективните стратегии срещу „мозъчно гниене“.

Ограничете екранното си време

Започнете с проследяване на времето, което прекарвате в скролване, гледане на видеа и видеоигри.
Решете колко часа дневно сте склонни да отделите за екранно време всеки ден. Изтрийте безполезните приложения и изключете известията за новини и нови постове в социалните мрежи. Избягвайте да търсите каквато и да било информация преди лягане. Забележете как се чувствате след промяната в навиците.

Подбирайте информацията, която достига до вас

Щадете мозъка си и внимателно преценявайте какви източници на информация използвате. Не се поддавайте на сензационни негативни новини. Разнообразете информационния поток, за да поддържате баланс.

Не следвайте хора, които често публикуват гневни или тревожни постове и коментари. Търсете такива, които публикуват вдъхновяващо и по-оптимистично съдържание.

Намерете си хоби, което не е свързано с дигиталните устройства

Реалният свят е толкова шарен и интересен. Потърсете си нови занимания и се ангажирайте с дейности, които нямат общо с телефона или лаптопа ви. Ходете на къмпинг, слушайте музика, свирете на музикален инструмент, водете си дневник, спортувайте, присъединете се към доброволческа организация, в чиято кауза се припознавате. Има толкова много възможности.

жена със синя раирана риза, която прави изделия от глина

Общувайте на живо с позитивни хора

Вместо инстинктивно да наберете приятел по телефона, организирайте среща с него. Поддържането на автентични връзки с добри приятели, колеги и членове на семейството, но на живо, намалява стреса и създава усещане за принадлежност.

Тренирайте мозъка си

Мозъкът е като мускул. Колкото повече го напрягате, толкова по-здрав и силен е той. Заменете скролването с учене на нов език или придобиване на ново техническо умение. Предизвикайте себе си с логически задачи или пъзели. Трупайте знания в област, която ви е непозната.

Подложете се на дигитален детокс

Ограничаване на екранното време може да помогне, но изключването ще ви осигури наистина пълноценна почивка. Тогава ще можете да се вгледате в себе си, да чуете мислите си и да преосмислите навиците си. Проучване разкрива, че седем дни дигитален детокс подобрява значително тонуса и настроението.

Детоксът може да протече по различни начини. Първоначално се откъснете от технологиите за 15 минути на ден и постепенно увеличете времето. Излизайте с приятели, като предварително се разберете да не поглеждате телефоните си, докато сте заедно. 

Източник:

Brain Rot: The Impact on Young Adult Mental Health: https://www.newportinstitute.com/resources/co-occurring-disorders/brain-rot/

Още по темата:
  • Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим Дигитален детокс – какво представлява и защо ни е необходим
  • Защо интернет е пълен с гневни и злобни коментари Защо интернет е пълен с гневни и злобни коментари
  • Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него Дуумскролинг (пристрастяване към лоши новини) и как да се предпазите от него
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЗАВИСИМОСТ КЪМ ИНТЕРНЕТ И КОМПЮТЪРНИ ИГРИ - СВИЛЕН ЕНЕВ
12.00лв.

ЗАВИСИМОСТ КЪМ ИНТЕРНЕТ И КОМПЮТЪРНИ ИГРИ - СВИЛЕН ЕНЕВ

Коментари към Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 05:03
    Коментирайте "Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Кога трябва да застанете между тийнейджъра и неговия телефон
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
  • Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Групи за подкрепа
  • Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
  • Как се отразява религията на психичното здраве на човека
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
  • Кинотерапия: Ползите от гледането на филми
  • Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 107 дни, 19 часа и 44 мин.

Метформин на гладно - странични ефекти

преди 206 дни, 13 часа и 25 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 17 часа и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 8 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 8 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 8 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival