Кой е часът от деня, в който мозъкът ни има спешна нужда от почивка

Знаете ли, че един от най-продуктивните и знаменити писатели Чарлз Дикенс е имал изключително кратък работен ден? Той пишел разкази, пиеси, откъси от романи и поеми, коментари на творби, писма и петиции от 9 сутринта до 14 часа следобед, когато тръгвал на разходка, за да даде почивка на ума си. По този начин той е успял да съхрани своята свръхпродуктивност и да създаде огромен брой произведения, които се четат и днес… |
Разбира се, живеем в динамично време, в което е трудно да прилагаме навика на Дикенс и да спираме работа в 14 часа, но пък би било полезно да си вземаме почивка за кратка разходка именно по това време на деня и сега ще ви обясним защо.
През последните години няколко изследвания доказаха, че точно това е часът от работния ден, в който нашите енергийни нива падат най-ниско. По тази причина специалистите съветват в този час, ако имаме възможност, да станем от бюрото си и да се разходим за кратко.
Вижте какво казва по този въпрос и проф. Барбара Оукли от Университета на Оукланд, която е автор на книгата "Умът в цифри: Как да се сдобием с отлични умения по математика и точни науки":
„В 14 часа наистина е необходимо да си починем, ако направим това, след краткия отдих мозъкът ни ще заработи с пълна сила. Човешкият ум работи на две скорости - в едната той е фокусиран и ангажиран активно с извършването на задача или разрешаване на проблем. Другата скорост е така нареченото дифузно състояние, в което се явява аналитичното мислене, проблемите се отсяват, а решенията се избистрят.”
В психологията моментът на просмукване на проблема и зараждане на анализа и решението, се нарича "процес на инкубация". Тоест, лишим ли се от почивка, ние ще влезем изключително трудно във второто състояние, а именно то ще ни изведе до продуктивност. Уви, умът ни, за огромно съжаление, не може да работи едновременно на двете скорости. Когато е фокусиран, той просто блокира способността си да отсява.
Точно това е причината почивката в 14 часа и изобщо почивката с разходка след тежък умствен труд, да е силно препоръчителна, а в повечето случаи и решаваща за поддържане на продуктивността.
Няколко изследвания са доказали ползите от разходките за мозъка. Според учените, докато вървим, мозъкът си почива, защото не се тревожи за нищо, а освен това получава приток на кислород. Чувството на лекота и отмора по време на разходка се дължат на стимулацията на фронталния лоб, който се свързва с креативността и умственото състояние. Като добавим към това и естественото освобождаване на ендорфини, вече имаме налице магически ефект – мозъкът ни е завладян от еуфория и оптимизъм.
И представете си, всичко това в разгара на работния ден и в резултат на броени минути почивка. След подобряване на състоянието на мозъка, неизбежно следва повишаване на креативността. По време на ходене не правим никакво усилие, вследствие на което нивото на хормона кортизол, който се отделя в стресови ситуации, постепенно намалява, а заедно с това изчезва потиснатото настроение и започваме да виждаме нещата от друг ъгъл, ставаме по-ентусиазирани и по-уверени.
Уверете се и вие в ползите от вървенето, като си поставите за цел да се разхождате всеки ден - по възможност около 14 часа, когато мозъкът ви има най-голяма нужда от отмора. Много скоро ще забележите ефекта и върху емоционалното, и върху физическото здраве.
theguardian.com
снимка: unsplash.com
-
Как го правят нидерландците: Мързелувайте от време на време, ако искате да сте по-щастливи
-
Не нужно да вярвате на всяка мисъл, която минава през главата ви: 10 урока от Даниъл Еймън
-
Физически упражнения: минималното количество за изостряне на ума
-
5 силни психологически ефекта, които променят съзнанието ни
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120
ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ ПЕРИЛА капсули * 150 SANCT BERNHARD
СОЛГАР КОЕНЗИМ Q10 капсули 200 мг * 30
Безплатна доставка за България!МЕМОРИ ОПТИМАЙЗЪР - ПАМЕТ И ФОКУС капсули 388 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!УЛТРА ОМЕГА 3 + ВИТАМИН D3 капсули * 60 SEA-LICIOUS
СУОНСЪН АЦЕТИЛ L - КАРНИТИН капсули 500 мг * 100
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- КП № 50 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ БЕЗ ТРОМБОЛИЗА
- Възстановяване след сътресение на мозъка
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Хранене при сътресение на мозъка
- д-р Александър Францов Босилков
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
Коментари към Кой е часът от деня, в който мозъкът ни има спешна нужда от почивка