Лечебната сила на ритуалите: как коледната украса ни помага да преборим стреса
Коледа е след броени дни. Някои от нас вече украсиха домовете си в търсене на уют, сигурност и красота, на фона на всички събития от отиващата си година.
Според Винийт Джон, доктор по медицина и професор по психиатрия към Медицинско училище „McGovern“ на Тексаския университет, спазването на ритуали и съхранението на семейните традиции имат специално значение за всеки човек.
Връщане към истинското Аз
„Ритуали, какъвто е например украсяването на дома за Коледа, имат наистина лечебен ефект и дори могат да ни върнат към предишното ни, омиротворено, хармонично Аз, което сякаш позабравихме покрай пандемията.“
Д-р Джон, който е гериатричен психиатър, допълва: „Когато човек реши да украси по-рано дома си, това е неговият начин да си върне традициите и ритуалите, които свързва с хубави спомени, връзката с любими хора и семейството. С помощта на семейните традиции той успява, поне частично, да възстанови онова, което пандемията е отнела, за да намери предишното си, истинско Аз.“
34-годишният Чад Барнс влага цялото си сърце, докато слага коледната украса в дома си. Той споделя още: „Тази година украсявам цели 18 коледни дръвчета, не само вкъщи. За мен украсяването е времето, когато цялото ни семейство е заедно. Щастлив съм, че ще помогна в декорацията и на други домове. Знам, че хората ще бъдат не по-малко щастливи.“
Като много други през тази трудна година, Чад също подранява с коледната украса. Мъжът признава, че внезапната промяна в начина му на живот и работа, промяната във формата на взаимоотношенията и липсата на физически срещи, са го накарали да загуби себе си до известна степен. Според него в наши дни всеки се нуждае от валидиране на емоциите си, както и от взаимност и споделеност с останалите, които да го върнат към неговото Аз.
В дигиталната комуникация няма нищо нередно. Тя обаче не може да измести по сила физическия контакт и близостта. Те ни вдъхновяват, подсилват креативността ни и нуждата да си помагаме и сътрудничим. „Затова сега имаме само тях – нашите ритуали и любими традиции. Те са нашата котва, която ни държи близо до онова, което сме всъщност“, пояснява д-р Джон.
Тъгата по загубения контрол над нещата
Когато говорим за тъга, обикновено я асоциираме със загубата на близък човек. По време на пандемията много хора загубиха любими хора в буквалния смисъл, но за други тъгата е свързана със загубата на контрол.
Според експерта, когато следваме даден ритуал, ние упражняваме контрол, предприемаме действия и доказваме на самите себе си, че все пак имаме малко власт над някои неща.
Натън Карлин, професор от медицинско училище "John P. McGovern“, вижда в подранилата коледна декорация опит на хората да си върнат предишния живот. Той казва: „Мисля, че в момента животът на всеки е до голяма степен извън контрол. Малко са нещата, които можем да направим, за да се почувстваме добре и да се уверим, че не всичко е извън нас. Украсяването по коледните празници е едно от тях. То носи наслада и радост на хората. Ритуалите донякъде връщат реда в живота ни и му придават смисъл.“
Според изследванията ритуалите ни помагат да намалим усещането за тъга и да се почувстваме така, сякаш контролираме част от живота си.
Терапевтичната сила на спомените
Понякога е нужно съвсем малко, за да си възвърнем доброто настроение - спомени. За много от нас празничната украса означава точно това – връщане към милите ни спомени.
Когнитивни изкривявания в трудни периоди от живота
Д-р Джон описва човешкото поведение по време на криза в живота по следния начин: „Когато сме изправени срещу предизвикателство или сме в криза, виждаме лошото през увеличително стъкло, а подценяваме и пренебрегваме доброто. Кой ли от нас не си е помислял „Всичко е ужасно, няма нищо хубаво на този свят“? Подобни мисли се наричат когнитивно изкривяване. Спомените ни са инструмент, с който да се справим с този изкривен, изопачен начин на мислене и възприятие. Те са нашата броня. Като се връщаме назад, можем да заобиколим когнитивното изкривяване, което през 2020 г. е най-вече резултат от пандемията с коронавируса.“
Г-н Чад Барнс си спомня за всички коледни украси, които е поставил досега. Той споделя, че много от тях имат история. Семействата изтупват праха от спомените си, благодарение на декорацията по празниците.
Той обаче не възприема ритуала само като поглед назад, а и като поглед напред, в бъдещето. За Чад, а и не само, коледната украса е знак, че годината е към края си. Знак, че предстои ново начало. Че ще имаме още един шанс да започнем на чисто. А след година като настоящата, това звучи много примамливо.
Светлинките в мрака
Ако сте от онези, които работят дистанционно от дома, вероятно дните ви се сливат и не намирате нищо, което да ви разведри и откъсне от монотонността. Според Карлин коледната украса би помогнала много, защото ще внесе настроение и цвят.
Той продължава: „Ако всеки ден изглежда като предходния и всичко ни изглежда мрачно и еднообразно, защо да не извадим кашоните с коледни играчки и лампички? Не ни струва нищо. Да украсим дома си е като да го защитим от вредното въздействие на външната среда. Ще се почувстваме отново като деца и ще се усмихнем.“
Никога не е късно да създадем свои ритуали
Какво пречи, ако не спазваме никакви ритуали, да си измислим свои, със скрит за околните смисъл?
Психиатърът споделя: „Те трябва да ни докосват. Да ни носят радост, да ни карат да се чувстваме по-добре. Ритуал може да бъде дори телефонно обаждане до любим човек, кратка молитва, домашна тренировка или изпращането на малък подарък до близък човек, за да му засвидетелстваме топлите си чувства и благодарност. Ето такива, наглед простички неща и постъпки, ни карат да се чувстваме живи и не толкова склонни да деморализираме.
"Ритуалите са нашето спасително въже." |
Не се страхувайте да потърсите помощ
Полезните навици и ритуалите могат да подобрят психичното ни здраве, но невинаги това е достатъчно.
Д-р Джон съветва: „Ако забележите, че тъгата продължава твърде дълго и чувството за безпомощност, което се е загнездило трайно, пречи на начина ви на живот, храненето, съня и общуването с хората, е възможно да сте в състояние на депресия. Тогава е много важно да потърсите помощ от специалист.“
newswise.com/ University of Texas Health Science Center at Houston, "Journal of Experimental Psychology"
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЪЙ РЕЧЕ БАБА ЕГА /ТВЪРДИ КОРИЦИ/ - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
РИТУАЛНИ ИЗМИВАНИЯ - ПОЛИВКИ - ГЕОРГИ МИШЕВ - ШАМБАЛА
ПЕТТЕ ЕЛЕМЕНТИ - Д. ДЖ. КОНУЕЙ - ШАМБАЛА
МАЛКА КНИГА НА ТИБЕТСКИТЕ РИТУАЛИ - ДЖУДИ ЦУАЙ - ХЕРМЕС
ДЕТЕТО – ПО-ГОЛЯМО И ОТ ЦАРЯ - ЛИЛИЯ СТАРЕВА - ХЕРМЕС
ИНГЛИШ СОУП КОЛЕДЕН САПУН СНЕЖЕН ЧОВЕК 100 г
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
- От рециклирани материали направете оригинални, красиви и евтини коледни играчки
- Направете коледни картички с помощта на рециклирани материали
- Как да си направите изкуствен сняг от сода за хляб
- Как да си направим коледно дръвче от шишарки
- Украсете дома си с коледна елха от екологични материали
- Украсете дома си с екологична коледна елха от шишарки
- Използвайте 17 невероятни идеи за опаковане на подаръци
- Направете си коледен свещник от борови клонки и боровинки
- Как празнуваме Бъдни вечер и Коледа в България
Коментари към Лечебната сила на ритуалите: как коледната украса ни помага да преборим стреса