Могат ли книгите и приложенията за самопомощ да помогнат при депресия
Компютърните програми, мобилни приложения и книги за самопомощ не могат да излекуват депресията, но могат да помогнат да се чувстваме по-добре, докато получим професионална помощ.
Приблизително един на всеки пет души, страдащи от субсиндромална депресия (при нея се наблюдават някои симптоми на депресия, но те не са достатъчни, за да отговорят на критериите за клинична диагноза) са изложени на риск от тежък депресивен епизод в рамките на година. Повече от една трета от възрастните обаче не могат или не желаят да потърсят професионална помощ. Някои се обръщат към програми за самопомощ в опит да намерят облекчение.
Какво казва науката
Въпреки че са нужни повече проучвания, изследванията показват, че за някои хора психотерапията с минимален контакт — ръководената самопомощ с минимално професионално взаимодействие лице в лице — може да помогне за подобряване на физическото функциониране и психичното здраве. Тя може също така да намали риска от тежка депресия в рамките на една година.
Едно проучване, което включва повече от 250 души с диабет, изпитващи също симптоми на депресия, установява, че програма за самопомощ в интернет значително подобрява симптомите на депресия, включително понижава емоционалния стрес от хроничното заболяване, подобрява цялостното психическо и физическо функциониране. Всъщност групата, участвала в ръководената програма за самопомощ, показа повече подобрения в тези области, отколкото контролната група, участвала в конвенционалното лечение, което включва единствено основна онлайн информация за депресията.
Проучване на 66 студенти в състояние на дистрес дава подобни резултати. Студентите следват онлайн самопомощна програма за когнитивно-поведенческа терапия, която включва само кратък контакт с обучени консултанти. Те съобщават за значително понижаване на симптомите на депресия, тревожност и стрес. И в двете проучвания подобренията в психичното здраве, постигнати в периода на проучването, се запазват в шестмесечно проследяване.
Как изглежда ръководената самопомощ
Ръководената самопомощ може да включва въпросници, материали за четене, задания и понякога викторини, за да е сигурно, че потребителят разбира предоставения материал. Учебният материал е предназначен да повиши осведомеността за връзките между емоциите, настроенията, поведението и биологията. Структурираните програми често се разбиват на модули, които се фокусират върху различни аспекти на депресията, тревожността или стреса и развиват умения, необходими за справяне със симптомите и здравословна промяна в начина на живот. Задачите могат да включват водене на дневник за наблюдение на настроението, самоанализ на модели на мислене, включване в по-позитивни или напредничави дейности. Програмите за самопомощ обикновено се създават, за да могат потребителите да работят самостоятелно, но понякога предлагат видео или телефонна подкрепа.
Имайки предвид широкото разпространение на мобилни приложения, свързани с психичното здраве, изследователите проучват техния потенциал да подпомагат лечението на психичните проблеми. Мащабният преглед на всички проучвания, свързани с употребата на мобилни приложения за психично здраве, установява, че съществуват повече от три хиляди такива, налични за изтегляне, но повечето от тях не са проучени, а за тяхната краткосрочна или дългосрочна ефективност се знае малко или нищо. Необходими са по-задълбочени проучвания, за да се докаже кои програми действително спомагат за намаляване на симптомите на депресия, краткосрочно или дългосрочно.
Едно малко, неотдавнашно проучване на само 13 пациенти с депресия, лекувани с интернет когнитивно-поведенческа програма, установява, че докато дистанционното лечение е привлекателно за някои хора с депресия, то не работи при други. Повече пациенти се чувстват прекалено самотни в процеса на самопомощ и изразяват нужда от по-индивидуализиран план и контакт в реално време с професионален терапевт. За тези пациенти изследователите смятат, че интернет базираните програми за самопомощ могат да се използват като допълнение към конвенционалните лечения. В същото време, по-ранни изследвания установяват, че интернет програмите за самопомощ сами по себе си, без контакт лице в лице, значително подобряват симптомите на депресия при най-малко половината пациенти с умерена до тежка депресия.
Кой е правилният избор за вас
Дори проучванията, които показват "значителни" резултати, не се отнасят за всички. Така че въпросът е: Ще работи ли самопомощта при вас? Психологът д-р Джон Норкрос, водещ автор на книгата Self-Help That Works: Resources to Improve Emotional Health and Strengthen Relationships, казва, че самопомощта като цяло е по-добър вариант от липсата на помощ и в някои случаи може да бъде почти също толкова ефективна, колкото работата с професионалист. Когато избирате книга или програма за самопомощ, д-р Норкрос настоятелно препоръчва да си пишете домашното.
Потърсете ресурси за самопомощ, които изказват конкретни и реалистични претенции, като същевременно ясно изразяват ограничения. Уверете се, че авторът притежава необходимите пълномощия, за да дава съвети по темата/или дава съвети и препоръки от легитимни източници. Имайте предвид, че въпреки че материалите за самопомощ могат да ви помогнат да се справите и да разберете по-добре симптомите си, те са търговски продукти, предназначени да имат широка привлекателност. Ако проявявате признаци на депресия, важно е да говорите с професионалист в областта на психичното здраве, за да откриете най-доброто лечение за вашите лични проблеми, независимо дали това включва конвенционално лечение, самопомощ или и двете.
Колкото по-сериозно е вашето състояние, толкова по-сигурно е, че се нуждаете от помощ лице в лице от професионалист в областта на психичното здраве, добавя д-р Норкрос. Ако някое от изброените твърдения по-долу е вярно за вас, зарежете материалите за самопомощ и посетете лицензиран психолог или психиатър.
- Не можете да разграничите ясно кое е реалистично и кое не.
- Нямате мотивацията да приложите това, което се предлага в материала за самопомощ, или нямате възможност да приложите съветите в собствения си живот.
- Опитали сте два или повече материала за самопомощ и те просто не работят за вас.
Материалите и приложенията за самопомощ са толкова полезни, колкото и ефективни, така че ако не работят при вас, бъдете честни със себе си. Депресията е сериозно състояние и няма нищо срамно в това да поискате помощ.
psycom.net, findyourwords.org
Коментари към Могат ли книгите и приложенията за самопомощ да помогнат при депресия