Може ли да ми помогне психолог

Практикуващите консултативни психолози имат професионална подготовка и практически опит, натрупани, за да помогнат на човека да се научи да се справя по-ефективно с емоционалните, психични и житейски проблеми. След години подготовка, образование и трупане на опит тяхната главна цел е да ви помогнат да разрешите проблемите си, но те не са способни да ги решат вместо вас. Те използват много техники, основани на различни школи и изследвания, търсейки най-подходящия подход, според обстоятелствата и личните характеристики на клиента си. По-голямата част от психолозите могат да определят кои теории са повлияли най-силно практиката им - по това може да се ориентирате за методите, използвани от тях.
Какво правят психолозите
Те консултират голямо разнообразие от хора и могат да се справят с много видове проблеми. Част от клиентите им са в период на терапия, поради сериозни емоционални разстройства като депресия и тревожност, други са ядосани или в емоционален дисбаланс. Нерядко се работи за туширане на хронични състояния, които влошават физическото здраве и нормалния начин на живот. Някои хора търсят помощ за справяне с работния стрес или неразбории в семейните отношения. Понякога хора се нуждаят от консултации, за да преодолеят неотшумяваща скръб от загуба на близък. Целта на консултативната дейност е да подпомогне хората да се справят с проблема си, преодолявайки бариерите, които им пречат да постигнат целите си.
Част от работата на психолозите е да обработват и анализират тестови форми и оценки, които могат да са полезни за диагностициране на човешки особености и състояния. Подобни форми, изследващи личността, могат да дадат информация за когнитивните и социални умения, силни и слаби страни на личността, както за професионалните предпочитания и проблеми. Като тестват клиентите си, освен че получават повече информация за тях, те дават възможност на човека да опознае себе си по-добре.
Има ли полза от психолога и как точно ще помогне той
Психолозите няма да ви излекуват. Те ще ви помогнат да го направите сами. Най-често чрез един или комбинация от няколко терапевтични похвата, които да улеснят локализирането на проблема и премахването му. Има много различни видове консултации, които могат да бъдат проведени, като психологът избира типа, който ще е най-подходящ за работа между него и вас.
Най-често срещаните видове терапия са когнитивна, поведенческа, когнитивно–поведенческа, междуличностна, хуманистична, психодинамична или комбинация от няколко терапевтични стила. Терапията може да е индивидуална (за един човек), семейна (за цяло семейство или двойка) и групова. Някои психолози са преминали сертифицирано обучение по хипноза в опит да подпомогнат терапевтичния ефект на консултациите чрез нея.
Много хора не знаят, че всъщност психолозите не предписват лекарствени продукти на клиентите си. Те слушат, говорят, подпомагат, подкрепят оздравителните процеси. Не са редки случаите, когато психиатър предписва медикаментозно лечение, а консултациите с психолог са допълнение, целящо оптимален ефект над проблемното състояние. Психолозите могат да препоръчат много практики като спорт, обучения, семинари и хипноза, но те не са медицински лица и не могат да предписват лекарствени продукти.
Къде работят
Много практикуващи психолози управляват собствената си частна практика, работят в екип с други психолози или доставчици на социални услуги. Психолози работят и на много други места - в училищата, колежите и университетите, болниците и затворите, в дневните центрове за хора с увреждания, психиатричните клиники, бизнеса и индустрията, домовете за възрастни, центровете за рехабилитация и центровете за подкрепа. Децата и учениците (както и техните семейства) могат да получат безплатни консултации с психолог, благодарение на направления, издавани от Отдел „Закрила на детето“.
Важно е да помним, че не психологът ще реши проблема ни. Той просто ще подпомогне извървяването на пътя, който би бил непосилен за нас без подкрепа. Той няма „да ни освидетелства“, защото не е психиатър. По същата причина няма да ни даде и „хапче, което да ни успокои“. Той ще пази тайните ни и ще се въздържа от действия или бездействия, които могат да ни навредят. Той ще се постарае да е максимално безпристрастен и едновременно с това полезен.
apa.org
- снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ бр. 4 / 2011
РАЗНИ МИСЛИ - ДЕТЕЛИНА СТАМЕНОВА - СИЕЛА
НАУКАТА ДА СТАНЕШ БОГАТ - УОЛЪС Д. УОТЛЪС
ТОКСИЧНИТЕ ХОРА - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
КОГАТО СЕ БОРИМ СЪС СЕБЕ СИ - РЮДИГЕР ДАЛКЕ - ХЕРМЕС
ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- д-р Ивелина Генова Сталева
- д-р Любка Симеонова Илиева
- д-р Иван Георгиев Тянев
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- Лечение със сертралин
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Любка Стоичкова Трайкова
- д-р Антонина Йорданова Калчева
- д-р Андрей Стоянов Стоянов
- д-р Деян Стоянов Стоянов
Коментари към Може ли да ми помогне психолог
на мен лично ми помогн една жена в софия. десислава безинска-шеинкова. аз имах проблеми с едни задушавания и се оказаха паник атаки. вече ги нямам благодарение нА НЕЯ. тя направи чудеса направо