Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Може ли травматичното мозъчно увреждане да доведе до болестта на Алцхаймер

Може ли травматичното мозъчно увреждане да доведе до болестта на Алцхаймер

от 26 юни 2018г., обновено на 15 апр 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Може ли травматичното мозъчно увреждане да доведе до болестта на Алцхаймер - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Въпреки че травматичното мозъчно увреждане се определя като водеща причина за смърт и инвалидизация по света, все още има значителни противоречия за дългосрочните последици. Тежките наранявания на главата са водеща причина не само за кома, но и за трайно увреждане на мозъка при деца и млади хора. Това може да означава години рехабилитация и професионална терапия, която да помогне на пациентите да възстановят поне до известна степен нарушените функции на организма си.

Около 70 до 90 процента от всички наранявания на главата се считат за леки. Ефектите от  сътресението обаче не трябва да бъдат подценявани. През последните години повече отвсякога се отделя внимание на възможните дългосрочни последици от травматичното мозъчно увреждане върху хората с рискови професии, където често се срещат повторни наранявания на главата.

Какво казва науката за връзката между травмите на главата и последващото развитие на Алцхаймер

Изследвания в областта откриват потенциална роля, която травмите на главата могат да имат в по-късна възраст, вариращи от леки когнитивни увреждания до пълна деменция, включително болестта на Алцхаймер. Въпреки че към момента има малко реални доказателства за връзката между леките сътресения и деменцията, проучванията показват, че средно до тежко нараняване на главата може значително да увеличи риска от деменция.

Голяма част от тези данни идват от аутопсионни и образни изследвания, показващи ясна патология, свързана с различни видове деменция. При изследване конкретно на болестта на Алцхаймер, проучванията показват, че едно умерено до тежко увреждане на главата може да доведе до повишени амилоид-бета (А) плаки и неврофибриларни възли, които са два от отличителните белези на Алцхаймер.

Възможните причини за връзката между травмите на главата и деменцията включват разрушаване на неврометаболитни процеси, дължащи се на ротационни и срязващи сили, които могат да увредят аксоните и да причинят увреждане на цитоскелета. Това може да означава прогресивна клетъчна смърт и натрупване на амилоид-бета плаки в околните райони. Въпреки че доказателствата за увеличаване на неврофибриларните възли след мозъчна травма не са толкова ясни, има значителен брой документирани истории на случаите на увеличени възли, които се откриват за година или повече след умерено до тежко мозъчно увреждане.

Все пак, въпреки че има данни за повишен риск от патология при някои индивиди с история на мозъчни травми, действителните механизми, които са в основата на този риск, все още са слабо разбрани. За да изследва тази връзка между патологията на мозъчните травми и Алцхаймер, ново проучване, публикувано в списание Neuropsychology, разглежда случаи на Алцхаймер, потвърдени от резултати от аутопсии, и връзката им с травми на главата.

Екип от изследователи от Югозападния медицински център на Тексаския университет, прави мащабен анализ на клинични, аутопсионни, демографски и генетични данни за хора, диагностицирани с Алцхаймер или други мозъчни патологии.

Всички участници, включени в анализа, са били диагностицирани с някаква форма на деменция в един от всичките 32 центъра за пациенти с Алцхаймер в САЩ между 2005 г. и 2015 г. За целите на проекта всеки участник е бил интервюиран самостоятелно или с член на семейството за предоставяне на информация за медицинската история, както и дали през живота си пациентът е имал травми на главата. Заедно с първоначалната диагноза на болестта на Алцхаймер, дадена при прием в болница или по време на последващи посещения, в анализа са сключени и данните от аутопсията след смъртта на съответния участник, за потвърждаване на диагнозата.

От 2153 участници с доказан от аутопсията Алцхаймер, 197 са съобщили преди смъртта си за някаква форма на нараняване на главата, а като контролна група са използвани участници без анамнеза за травми на главата. При пациентите, съобщаващи за умерено до тежко нараняване на главата, включваща загуба на съзнание, симптоми на деменция се наблюдават три години по-рано от участниците без травми на главата в медицинската си история.

Дори при наличие на фактори като продължителни периоди на депресия, фамилна обремененост с деменция, ниво на образование и други, връзката между мозъчните травми и деменцията остава силна.

Въпреки че подобни резултати са докладвани в предишни проучвания, това е първото, което използва резултати от аутопсии, за да потвърди диагнозата Алцхаймер. Независимо от тези резултати обаче все още остава неясно защо травмите главата могат да доведат до ранна деменция при определени индивиди. Някои проучвания предполагат, че мозъчните травми могат да доведат до неврологични увреждания, включително церебрални микроинфаркти, но установяването на директна причинно-следствена връзка с деменция се оказва трудно. Друга възможност, допусната от изследователите, е, че мозъчното увреждане може да намали когнитивния резерв при по-възрастни пациенти, което ги прави по-уязвими към развитие на симптоми на деменция.

Както посочват изследователите при обсъждането на техните констатации, в това проучване не са разгледани допълнителни фактори, които може да са повлияли на резултатите, включително степента на увреждане и наличие на когнитивни проблеми преди нараняването на главата.

Въпреки че са необходими повече проучвания за изследване на връзката между мозъчните травми и болестта на Алцхаймер, изследвания като тези спомагат за демонстриране на потенциалните рискове, пред които са изправени възрастните хора, възстановяващи се от сериозни инциденти. Тъй като броят на пациентите, страдащи от болестта на Алцхаймер и други деменции, се очаква да нарасне значително през следващите няколко десетилетия, търсенето на потенциалните възможности за превенция и лечение може да бъде едно от най-важните предизвикателства пред общественото здраве днес.

Източник:

psychologytoday.com, haberlerdenevar.com

Още по темата:
  • Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция Как да се предпазите от болест на Алцхаймер и деменция
  • Невинаги е Алцхаймер: Какво причинява загуба на памет - част 2 Невинаги е Алцхаймер: Какво причинява загуба на памет - част 2
  • Според науката пеенето ни прави щастливи Според науката пеенето ни прави щастливи
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме Халюцинации при деменция — как да реагираме
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
94.70лв.

ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

Коментари към Може ли травматичното мозъчно увреждане да доведе до болестта на Алцхаймер

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Може ли травматичното мозъчно увреждане да доведе до болестта на Алцхаймер
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 09:51
    Коментирайте "Може ли травматичното мозъчно увреждане да доведе до болестта на Алцхаймер"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Бял трън, Мариански трън, Петнист бял трън
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Хуперзия серата
  • Миелин базичен протеин тест
  • Кои са най-обещаващите лекарства за болестта на Алцхаймер
  • Хербицидът глифозат крие риск от трайно мозъчно увреждане
  • Тест за прекурсор на бета амилоид протеин
  • Катуаба, Бразилска хвойна, Муира пуама
  • Доц. Маргарита Райчева: Болестта на Алцхаймер се подмладява
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 241 дни, 9 часа и 17 мин.

Каква храна може да се даде за котка за добра козина?

преди 509 дни, 18 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 21 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 12 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 13 часа и 7 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 13 часа и 14 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИНОФАРМ УРИНАЛ СЪПОРТ капсули * 60

ДР. ФРЕЙ ДОБРО УТРО БЕЗ МАХМУРЛУК ефервесцентни таблетки * 20

ДЖОРДЖ ORAL PERFECTION ПАСТА ЗА ЗЪБИ 50 мл

ДЖЕНТИК ФИТНЕС ЕФЕКТИВНА ДИЕТА капсули * 60

УРИАЖ УСПОКОЯВАЩ КРЕМ ПРИ КРУСТИ 40 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival