Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Мозъкът на интроверта

Мозъкът на интроверта

от 24 фев 2019г., обновено на 28 юни 2024г.
Редактор: Нора Маркова
Мозъкът на интроверта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти:

  • Редица изследвания са открили анатомични различия между мозъците на интровертите и тези на екстровертите. 
  • Здравите интроверти предпочитат да прекарват повече време сами, но това не означава, че предпочитат абсолютната социална изолация.
  • Не подценявайте интровертите – някои от най-успешните личности, като Марк Зукърбърг, Бил Гейтс и Алберт Айнщайн, са самоопределили се интроверти.

В ерата на социалните медии и неспирната комуникация интровертите често са определяни като трудно приспособяващи се или дори противопоставящите се на изискванията на настоящето. Те са смятани от останалите за онези колеги, които най-вероятно няма да заявят открито позицията си по време на бизнес събрание или няма да участват активно в сесии за генериране на идеи.

За интровертите се смята, че не са особено добри в мултитаскинга или в много малко случаи са считани за впечатляващо харизматични личности. Също така те рядко се опитват да са център на внимание по време на социални събирания и често игнорират телефона си в продължение на часове. Сега обаче, когато повечето професии изискват активно участие в съвместната работа, да си интроверт изглежда като недостатък, като спънка по пътя към успеха.

Въпреки всички тези широкоразпространени схващания не подценявайте интровертите – някои от най-успешните личности като Марк Зукърбърг, Бил Гейтс и Алберт Айнщайн са самоопределили се интроверти. Това ни кара да се запитаме как тези хора, на които изглежда им липсват някои важни умения за успешна кариера, са постигнали толкова много в живота си.

>>> Отвъд шаблоните: три мита за интровертите

Какво прави мозъкът на интроверта толкова различен и специален?

Д-р Вячеслав Власоф (Viatcheslav Wlassoff) – научен и медицински консултант с опит във фармакологичните и генетичните изследвания, анализира няколко изненадващи преимущества и недостатъци на това да си интроверт:

Мозъкът на интроверта

Д-р Власоф обяснява, че личностните черти са не само продукт на социалното кондициониране – те зависят до голяма степен и от гените и мозъчната структура. Мъжете и жените наследяват по сходен начин някои специфични черти на характера от родителите си като някои физически характеристики. Както може да се очаква, тези личностни черти имат своите предимства и недостатъци. Редица изследвания са открили анатомични различия между мозъците на интровертите и тези на екстровертите. Едно от тези проучвания, публикувано в научния журнал Neuroscience Research от екип от учени (Forsman, L. J., de Manzano, Ö., Karabanov, A., Madison, G., & Ullén, F.) през 2012 г., открива специфични изменения в масата на сивото и бялото вещество в определени части на мозъка, като по този начин потвърждава тезата, че личностните черти оказват влияние върху структурата на мозъка.

Тъй като интровертите не харесват продължителния социален контакт и обикновено се чувстват неудобно в големи социални събирания, те нямат против и понякога съзнателно търсят социалната изолация за дълги периоди от време. В тези моменти на спокойствие те обичат да размишляват и да мечтаят.

>>> "Защо си толкова тих, защо не говориш" или какво е да си интроверт в свят на екстроверти

Въпреки това самоналожената социална изолация може да окаже негативно влияние върху мозъка и общото физическо състояние – тя увеличава риска от появата на някои разстройства, може да влоши когнитивните функции и да повлияе на имунната система.

графика, лице

Негативните последици от крайната социална изолация са подробно изследвани

  • Хората, които са живели в сиропиталища или са били в затвора за дълго време, могат да изпитат психични проблеми, като някои дори страдат от халюцинации. Имайки предвид това, самоналожената социална изолация при интровертите е различна, като не е задължително да индикира липсата на ментална гъвкавост и устойчивост. 
  • Едно от последните проучвания на темата от 2017 г., проведеното от трима учени (Bowker, J. C., Stotsky, M. T., & Etkin, R. G.) от Университета Бъфало в Ню Йорк и публикувано в научния журнал Personality and Individual Differences, открива, че периодите на усамотение могат да окажат позитивно влияние върху емоционалното и професионално функциониране.

Фокус върху креативността

Едно от предимствата на интровертите е, че са по-фокусирани върху собствените си идеи, което от своя страна подобрява креативността. Също така те като цяло са по-отворени към нови концепции и инициативи, като обикновено са по-уверени и независими. Д-р Власоф добавя, че интровертите не се интересуват толкова много от мнението на другите. Предишни проучвания констатират, че учените и творците проявяват антипатия към прекалено много социализиране, тъй като подобни дейности отнемат от времето им за осъществяване на собствените идеи.

Д-р Власоф набляга на факта, че някои видове социална изолация са признак за психични или здравословни проблеми. Избягването на хората може да е вследствие на срамежливост и тревожност или може да е предизвикано от нежелание за социализиране. И двата вида влияят негативно върху здравето и невинаги подобряват креативността.

От друга страна, резултатите от проучването от 2017 г. сочат, че е по-вероятно тези, които избират сами (а не поради тревожност и нежелание) да социализират по-рядко, имат стабилно здраве и да са по-иновативни и оригинални.

Тези заключения са ключови, тъй като по-рано се е смятало, че ниските нива на общителност могат да са вредни за здравето и нормалното функциониране на мозъка. Сега изследователите демонстрират, че има и ползи – здравите интроверти предпочитат да прекарват повече време сами, но това не означава, че предпочитат абсолютната социална изолация. Те просто са прекарали достатъчно време в компанията на другите.

Интровертите могат да са и успешни шефове

Повечето хора вярват, че определени професионални поприща изискват по-социални личности, а самите екстроверти са по презумпция по-добри в лидерските позиции. Това обаче невинаги е вярно, като предишни проучвания показват, че успехът в офиса зависи и от колективната природа на служителите. Шефовете интроверти са по-успешни, когато техните подчинени са по-социални натури.

Началниците екстроверти пък се справят по-добре в лидерските си роли, когато техните служители не са толкова проактивни. Поне така смятат Грант, Джино и Хофман (Grant, A., Gino, F., & Hofmann, D. A.) в своята статия The Hidden Advantages of Quiet Bosses за списанието Harvard Business Review.

Накратко, ако един човек не харесва особено много социалните събития, това не означава, че има нещо нередно с него. От изключително значение е усамотението да е избор, а да не е принудително – дори интровертите имат нужда от няколко добри приятели.
Източник:

brainblogger.co.uk

Още по темата:
  • Да, с годините ставаме все по-интровертни Да, с годините ставаме все по-интровертни
  • Отвъд шаблоните: три мита за интровертите Отвъд шаблоните: три мита за интровертите
  • „Защо си толкова тих, защо не говориш” или какво е да си интроверт в свят на екстроверти „Защо си толкова тих, защо не говориш” или какво е да си интроверт в свят на екстроверти
  • Типът личности, които са най-добрите естествени психолози Типът личности, които са най-добрите естествени психолози
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС
19.95лв.

БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН СУПЕР ОМЕГА-3 (С ЛИГНАН ОТ СУСАМ И ЕКСТРАКТ ОТ МАСЛИНА) капсули * 120
160.30лв.

ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН СУПЕР ОМЕГА-3 (С ЛИГНАН ОТ СУСАМ И ЕКСТРАКТ ОТ МАСЛИНА) капсули * 120

Безплатна доставка за България!
ОМЕГА - 3 RX МАКСИМУМ капсули 900 мг * 150 НАТУРАЛ ФАКТОРС
143.00лв.

ОМЕГА - 3 RX МАКСИМУМ капсули 900 мг * 150 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Безплатна доставка за България!
НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90
18.39лв.

НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
25.90лв.

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ

Коментари към Мозъкът на интроверта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мозъкът на интроверта
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 15:15
    Коментирайте "Мозъкът на интроверта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Асоциативни корови зони
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
  • Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
  • Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан
  • 10 различни типа личностни разстройства
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

цитиколин - хранителна добавка за мозък и памет - продавам

преди 2509 дни, 18 часа и 10 мин.

Зов за помощ - Петя Михайлова е с диагноза тумор на гръбначния мозък

преди 3378 дни, 21 часа и 53 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 3 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 18 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 18 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 18 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Възстановяване след сътресение на мозъка Възстановяване след сътресение на мозъка

Възстановяване след сътресение на мозъка

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

от 07 ное 2023г. Прочети повече
Обработка на обонятелната информация Обработка на обонятелната информация

Обработка на обонятелната информация

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Мозъчен оток Мозъчен оток

Мозъчен оток

от 10 май 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival