Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Отвъд шаблоните: три мита за интровертите

Отвъд шаблоните: три мита за интровертите

от 09 юли 2018г., обновено на 04 юли 2024г.
Редактор: Нора Маркова
Отвъд шаблоните: три мита за интровертите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Много погрешни схващания за интровертите и екстровертите са станали част от нашето мислене. Една от причините за това според практикуващия клиничен психолог от Бостънския университет д-р Елън Хендриксен (Ellen Hendriksen) е огромният интерес към личностните теории в психологията през последните няколко години.

Някои от най-популярните митове за интровертите са:

  • Интровертите мразят останалите хора.
  • Екстровертите никога не спират да говорят.
  • Интровертите са невротични.
  • Екстровертите са повърхностни хора.

Разбира се, тези концепции продължават да бъдат обект на неспирно проучване от страна на учените десетилетия наред, но обикновените хора тепърва започват да се запознават с термини като невротизъм, екстроверсия и съзнателност.

Вече е почти невъзможно да не попаднете на разнообразни тестове във Фейсбук, обещаващи да ви разкрият скритата ви същност – от психометричните въпросници на Майерс-Бригс до относително по-малко научните тестове на Бъзфийд (Buzzfeed).

Първоначалната фаза на поставяне на хората в двете крайности вече е отминала, като представата за личностните черти започва да включва и други нюанси освен черно и бяло.

В тази статия ще ви представим 3 мита за интровертите, опровергани от д-р Елън Хендриксен, които спомагат единствено за това да обрисуват един не толкова положителен образ за голяма част от населението.

Мит №1: Интровертите не харесват хората.

Този стереотип представя интровертите като хора, чийто дом мечта представлява изолиран морски фар на самотен остров, или като индивиди, които предпочитат да преминат през тежки физически изтезания, вместо да комуникират с другите.

>>> Мозъкът на интроверта

Изследване*, проведено от учени от Илинойския университет, всъщност показва, че екстровертите и интровертите прекарват едно и също време, социализирайки. Дори по-интригуващо е откритието, че интровертите изпитват еднакво увеличение на нивата на щастие като екстровертите, когато комуникират с други хора.

Щом продължителността на социализиране и подобрението на настроението са еднакви при двете групи, защо съществува този стереотип за интроверта мизантроп?

Всъщност лошата слава идва от объркването на останалите относно причината, поради която интровертите предпочитат да са сами понякога.

Накратко, индивидите с високи нива на интровертност притежават по-ниска поносимост към стимулация, което включва и социалната стимулация. Те не харесват чувството да бъдат превъзбудени поради множеството хора или непознати ситуации, както и не понасят изтощението, което настъпва след това.

Негативните емоции, породени от свръхстимулацията, често се бъркат за неприязън към самите хора. Желанието за уединение обаче не е проява на непоносимост към другите, а по-скоро инстинкт за самосъхранение.

Мит №2: Интровертите са депресирани и тревожни индивиди.

Изследване**, включващо повече от 2,000 участници, желаещи да започнат да посещават терапевт, открива, че интроверсията е свързана с депресията. Това означава, че колкото по-високи нива на екстроверсия има даден човек, толкова по-малко вероятност има да страда от депресия.

Друго изследване***, публикувано в научното списание Journal of Personality and Social Psychology, използва участници, които са или суперинтроверти, или суперекстроверти. Учените са избрали индивиди, които се намират в 20% на дъното или на върха на скалата за екстроверсия. След това участниците са помолени да се държат като интроверти или екстроверти по време на групово упражнение. Без значение дали са били естествени интроверти или екстроверти, всеки съобщава, че общата задача им харесва повече, когато им е възложено да се държат като екстроверти.

>>> Отвъд шаблоните: 4 погрешни схващания за екстровертите

Какво означава всичко това? Като цяло, социализирането се отразява добре и на двете групи хора. Тогава, ако общуването допринася за повече щастие, защо интровертите го избягват?

Според д-р Елън Хендриксен митът за депресираните и тревожни интроверти продължава да упорства сред обществото заради тенденцията на тази група хора да се уединяват, за да могат да презаредят батериите си. Понякога интровертите прекаляват с изолацията, а без значение какъв е личностният ви тип това може да доведе до депресия и тревожност.

За да обобщим: за екстровертите и интровертите комуникирането с други хора е като цяло удовлетворяващо и освежаващо. Но за интровертите прекарването на време в собствената им компания има същият ефект. Това им позволява да получат най-доброто и от двата свята – те се чувстват щастливи сами и в обкръжението на другите.

За интровертите почивката от останалите хора по-скоро означава почивка от стимулацията, която идва със социализирането.

Мит №3: Интровертите предпочитат да са сами.

Това не е задължително. Интровертите имат нужда от повече време, за да презаредят, но това не означава, че предпочитат самотата като решение на проблема си. Свръхстимулацията е изморителна за тези индивиди, но това не означава, че те не биха прекарали времето си с партньора си или близък приятел, докато релаксират.

Д-р Елън Хендриксен обяснява, че за интровертите поддържането на психичното им здраве е трудна задача – прекалено много изолация и те започват да се чувстват самотни и несигурни, а прекалено много стимулация ги изтощава.

Например даден интроверт може да мрази партита, но не защото има много хора. Причината е, че има твърде много от всичко – силна музика, танци, светлини и непознати. Вместо шумното парти интровертите може да предпочетат вечеря с близките си, където ще могат да говорят с часове с най-близките си приятели и роднини. Отново не става въпрос за хората, а за стимулацията.

Така че следващия път, когато чуете някой да се определя като интроверт, не го поставяйте в една и съща категория с тези стереотипни схващания – бъдете търпеливи и проявете разбиране към него. Кой знае може да се изненадате колко общителен е всъщност.

*William Pavot, Ed Diener, Frank Fujita (1990) Extraversion and happiness, Personality and Individual Differences, Volume 11, Issue 12, Pages 1299-1306, doi.org/10.1016/0191-8869(90)90157-M.

**Rosellini, A. J., & Brown, T. A. (2011). The NEO Five-Factor Inventory: latent structure and relationships with dimensions of anxiety and depressive disorders in a large clinical sample. Assessment, 18(1), 27–38. doi:10.1177/1073191110382848

***Fleeson, W., Malanos, A. B., & Achille, N. M. (2002). An intraindividual process approach to the relationship between extraversion and positive affect: Is acting extraverted as "good" as being extraverted? Journal of Personality and Social Psychology, 83(6), 1409-1422. dx.doi.org/10.1037/0022-3514.83.6.1409

Източник:

quickanddirtytips.com

Още по темата:
  • Мозъкът на интроверта Мозъкът на интроверта
  • „Защо си толкова тих, защо не говориш” или какво е да си интроверт в свят на екстроверти „Защо си толкова тих, защо не говориш” или какво е да си интроверт в свят на екстроверти
  • Типът личности, които са най-добрите естествени психолози Типът личности, които са най-добрите естествени психолози
  • Родител интроверт и дете екстроверт: Как да постигнете баланс в отношенията Родител интроверт и дете екстроверт: Как да постигнете баланс в отношенията
5.0/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС
19.95лв.

БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС

Коментари към Отвъд шаблоните: три мита за интровертите

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Отвъд шаблоните: три мита за интровертите
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:43
    Коментирайте "Отвъд шаблоните: три мита за интровертите"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Човек има по-голяма нужда да бъде разбран, отколкото обичан
  • Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
  • Голямата петорка: петфакторният модел за личността
  • 10 различни типа личностни разстройства
  • Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
  • Как типът личност и личностните черти влияят на психичното здраве
  • Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
  • Невротичните хора отделят повече време за домакинска работа
  • Какво е ментална ригидност
  • Един лесен тест ще покаже дали сте истински интроверт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 48 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 4 часа и 13 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 19 часа и 2 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 19 часа и 2 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 3 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival