На училище след извънредно положение: съвети за деца и родители
Децата посрещат новата учебна година със смесени чувства – вълнение и страх. Повечето очакват с нетърпение да видят приятелите си, не са така притеснени от случващото се и отчаяно се нуждаят от общуването с равни, но и немалко от тях изпитват напрежение. Важно е родителите да са наясно с емоционалното им състояние.
Все още във въздуха витае несигурност по отношение на промените в учебните планове, организацията и комбинираната форма на обучение – на място в училищата и онлайн. За голяма част от децата и родителите завръщането в класната стая означава отнемане на комфорта на домашната обстановка. Други се тревожат, че трябва да носят маски през целия ден и да спазват физическа дистанция от своите приятели и учители.
За да помогнете както на децата, така и на учителите преди настъпването на новата учебна година, първо е добре да разберете и приемете своите чувства, като родители, и тези на децата си. Когато сте наясно с тях, можете да предприемете няколко стъпки, с които да улесните адаптацията им.
Как да помогнете на децата си по-лесно да се справят с емоциите, които изпитват преди завръщането в училище?
Правилен отговор няма.
- Много родители изпитват ужасен страх, паника и колебание дали да изпратят детето си на училище. Приемете противоречивите си чувства.
- Запомнете, че няма един-единствен правилен отговор.
- Претеглете предимствата и недостатъците. Направете разумен избор въз основа на тях.
- Когато имате план за действие, е много вероятно да чувствате притеснение, вина, страх и несигурност.
- Работете върху това да приемете неприятните мисли и емоции, вместо да се борите с тях.
Не можете да контролирате ситуацията, след като детето се върне в класната стая
- Повечето родители не одобряват вариантите, които им се предлагат, и може да им се наложи да приемат мисълта, че това са единствените възможни към този момент.
- Важно е да приемете, че не можете да предскажете какво ще се случи занапред.
- Ще ви бъде много полезно да спрете да се борите с дискомфорта и несигурността, да ги приемете за нормални и да направите всичко, което е по силите ви, за да се фокусирате върху положителните аспекти от завръщането в училище.
- Помнете, че е нормално да сте разтревожени.
- Разграничете продуктивните от безсмислените тревоги. Сигурно е, че ще се тревожите. По-важно е какво ще направите тогава и до какво ще доведе състоянието ви. Например, ако се притеснявате дали и доколко детето ви ще спазва правилата за физическа дистанция, не премисляйте дълго, а му го напомняйте редовно и го поощрявайте да го прави.
- Обмислете добре как ще организирате деня и графика си, ако детето учи онлайн и в училището. Вземете конкретни решения в семейството за различните аспекти от хибридната форма на обучение – транспорт, водене и взимане, подготовка, хранене и т.н.
- Препоръчително е да се фокусирате върху положителното, а не върху отрицателното в ситуацията. Ако си повтаряте, че „нещата няма да се получат“, още повече ще засилите тревожността си, а оттам и тази на детето.
Тревогите на децата и тийнейджърите
- Внезапните и неочаквани промени, наложени върху всеки от нас с извънредното положение, вероятно са оставили отпечатък и върху децата, като ги карат да се чувстват несигурни. Част от тях се страхуват и от втора вълна на коронавируса и последващо второ извънредно положение, съответно затваряне по домовете.
- Много деца и подрастващи са объркани, защото всичко, което досега са приемали за сигурно и нормално, изведнъж е различно и търпи промени.
- Голяма част от учениците са неуверени в резултат на неувереността и притеснението на своите родители.
- Чувството за сигурност и опора, което възрастните са им вдъхвали, е много по-слабо.
- Някои деца се чувстват по-добре и по-спокойни у дома. За тях престоят вкъщи е своеобразна почивка. Други просто предпочитат безопасността на семейната обстановка пред живота навън. За тях стресът от завръщането в класната стая е още по-голям.
- Различните деца се справят по различен начин с подобни неприятни ситуации. Тези от тях, които не са достатъчно добри в справянето с трудностите, ще изпитват повече тревожност преди първия учебен ден.
- Много ученици изпитват съжаление и осъзнават, че начинът им на живот се е променил твърде много през последните месеци.
- Голяма част от тях смятат, че дори и да се завърнат в класните стаи, нищо няма да е същото. Те се притесняват, че няма да могат да завързват нови приятелства заради мерките за социално дистанциране и възможната хибридна форма на обучение.
- Тревожността може да се засили още повече заради неизвестността и все още неясните предпазни мерки по училища.
Как да помогнете на децата си?
Родителите могат да помогнат на децата, но само при условие че са наясно с емоциите, които те изпитват. Ето как:
- Проведете открит разговор за чувствата, които го вълнуват. Опитайте да сте проактивни и да запазите спокойствие. Изключително важно е да управлявате добре вашите собствени емоции.
- Приемете чувствата на детето си и го уверете, че напрежението, тревогата и страхът са напълно нормални.
- Вдъхнете му увереност и спокойствие по отношение на мерките за безопасност, които трябва да спазва.
- Говорете и за положителните страни – срещите с приятели и запознанството с нови учители.
- Ако учебната година започне на ротационен принцип – редуване на онлайн и физическа форма на обучение, е възможно детето да тъгува, че няма да бъде с приятелите си. Окуражете го да не се откъсва от тях, като използва различни платформи за комуникация.
- Обсъдете и намерете решение на всички проблеми, но заедно. Например как да успява да подготвя домашните си работи, след като се чувства притеснено заради коронавируса като цяло.
- Някои деца може да са неспокойни, защото трябва да носят маска през целия ден. Приемете тревогата им, но същевременно им припомнете колко важно за тяхното и за здравето на околните е все пак да я носят.
- Напомнете на детето, че дори и в училище е важно да мие често ръцете си, както и да покрива устата си при кихане или кашляне.
- Не забравяйте за психичното здраве на детето си и го следете. Бъдете нащрек за признаци на тревожност (трудно заспиване и концентриране) и депресия (тъга, липса на мотивация, плачливост, промени в навиците при хранене и сън). Не губете време и веднага, щом забележите нещо нередно, разговаряйте с него. Ако е нужно, потърсете професионална помощ.
- Помогнете на ученика да разбере какво може и не може да контролира. Той би могъл да се организира и подготвя за училище, да мие добре ръцете си, да носи маска и да спазва правилата за социално дистанциране.
- Бъдете винаги насреща за открит диалог, след като се върне от училище. Задавайте въпроси, питайте го как се чувства, какво хубаво му се е случило и какво го е натъжило или затруднило.
- Научете детето си, че е нормално да споделя чувствата, свързани с училище, особено онези, които го напрягат и потискат. Така ще можете в движение да решавате проблемите, без те да се натрупват.
psychologytoday.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СБОГОМ, ДНЕВНИКО 2: ПЛАНИНСКИ ПАТАКЛАМИ - НЕНКО ГЕНОВ - ХЕРМЕС
ЗА ВАШЕ СОБСТВЕНО ДОБРО - САМАНТА ДАУНИНГ - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Наръчник на успешния родител
- 15 от най-необичайните училища в света – I част
- Коронавирус COVID-19
- Математически трик с пръсти за лесно научаване на таблицата с 9
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- 12 комикса, които разкриват забавни моменти от живота на един учител
- Как да мотивираме тийнейджърите да учат
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Трета природо - математическа гимназия "Акад. Методий Попов", гр. Варна
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Средно Училище "Св. Св. Кирил и Методий", гр. Карнобат
Коментари към На училище след извънредно положение: съвети за деца и родители