Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Невробиология на устойчивостта

Невробиология на устойчивостта

от 22 яну 2019г., обновено на 28 ное 2019г.
Редактор: Елиза Трайкова
Невробиология на устойчивостта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Невробиологията на устойчивостта е област на изследване, която обяснява от биологична гледна точка един от най-пленителните процеси у човешките същества.

Говорим за процеса, чрез който хората успяват успешно да се справят със стресовите фактори в неблагоприятни ситуации. Начинът, по който се приспособяват към този сложен свят, като същевременно се грижат за емоционалното си здраве и намаляват въздействието на травмата.

Думата „устойчивост“ обозначава концепция, която е доста популярна през последните десетилетия. Тя е вдъхновяваща. Ето защо мнозина от нас четем и се опитваме да работим в тази насока. Има обаче един специфичен аспект, който е от особен интерес за невропсихолозите.

Защо някои хора се справят със сложни, неблагоприятни ситуации, докато други се оказват в капана на постоянно състояние на безпомощност?

"Светът пречупва всички, а след това някои са силни на счупените места" — Ърнест Хемингуей

Виждаме го непрекъснато във всички форми и размери. Например да кажем, че има трима братя/ сестри, три деца, които преминават през травматичната загуба на родител.

При едни и същи обстоятелства, и в същата среда, тези деца могат да израснат с много различни модели на поведение.

Някои от тях ще носят тази травматична рана със себе си, която ще се проявява в проблематично поведение, ниско самочувствие, тревожност, затруднения в ученето и др.

Друг може да развие по-адаптивна нагласа, запазвайки психологически баланс, въпреки травмата. Това повдига въпроса: Какви невробиологични механизми правят хората повече или по-малко устойчиви?

Невробиологията на устойчивостта или способността ни да толерираме стреса

Да говорим за устойчивост означава да говорим за способността ни да се справяме със стреса и дори да го използваме в наша полза. Тук една идея се откроява: нашият мозък, на първо място, е детектор на опасност.

Един от нашите приоритети е да оцелеем, ето защо в нашия ежедневен живот, без дори да го осъзнаваме, ние анализираме притесненията си, предвиждайки негативни обстоятелства и филтрирайки рискове от всякакъв вид в нашата среда, които могат да ни засегнат по някакъв начин: физически, социално, емоционално.

Експертите по невробиология на устойчивостта ни казват, че умереният стрес или „еустрес“ е най-полезният вид стрес. Защо? Той ни подготвя за действие.

Обаче, когато нашите притеснения, страхове, спомени от миналото или безпокойство за бъдещето ни измъчват, този „дистрес” става хроничен и променя мозъка ни генетично и неврологично.

Тогава започваме да страдаме от психични проблеми, нещастни сме и неспособни да се адаптираме към нашата среда, която така или иначе е сложна сама по себе си.

Всички знаем, че можем да се обучим да управляваме стреса и да бъдем устойчиви. Но някои хора се раждат с тази способност. В същото време други имат сериозни проблеми да се справят с много по-малки, ежедневни затруднения.

Причината? Невробиологията показва, че мозъкът ни има известна степен на "устойчивост".

Ролята на хормоните и невротрансмитерите в устойчивостта

В началото на 2016 г. списание Nature публикува интересно проучване на невробиологията на устойчивостта. Статията обяснява, че тази ни способност е свързана с много специфични области на мозъка. Неокортексът и на подкорово ниво амигдалата, хипокампусът и locus coeruleus.

Най-завладяващото и поразително нещо в това е активността на хормони и невротрансмитери, които насърчават или възпрепятстват нашата способност да бъдем устойчиви.

Дехидроепиандростерон (DHEA) има способността да регулира въздействието на кортизола върху нашия мозък. Следователно хората, които страдат от дефицит на този хормон, са по-малко устойчиви.

Човешкият мозък има два вида стрес рецептори. Първите се активират от малки количества кортизол, като едновременно стимулират хипокампуса да укрепи нашите спомени.

Другият вид рецептори се активират по-късно, когато в кръвта има по-високо ниво на кортизол. Това явление влияе на качеството на нашата памет. По-малко устойчивите хора имат по-високи нива на кортизол в телата си. Ето защо тези рецептори реагират.

Деца орхидеи и деца глухарчета

Едно нещо, което е общо за неустойчивите хора, е тяхното детство. Детство, белязано от несигурна привързаност, емоционално пренебрегване, насилие или специфична травма, генерира токсичен стрес у детето, който след това засяга последващото развитие на мозъка.

Невробиологията на устойчивостта понякога категоризира децата като деца орхидеи или деца глухарчета.

Децата орхидеи са онези, които описахме по-горе. Те са имали травматично детство. От горе на всичкото, значение оказва и епигенетиката. Например нещо, което се наблюдава, е, че майките страдат от все повече и повече емоционален стрес. Независимо дали ни харесва или не, кортизолът достига до плода. Той засяга невронните връзки в амигдалата на бебето.

В заключение, както ни показва невробиологията на устойчивостта, нашите способности в тази област първоначално зависят от редица хормони и невротрансмитери, епигенетика и качеството на нашето детство.

Може би всичко това звучи „детерминистично“, но, както обяснихме в тази статия, устойчивостта може да се научи, развие и приложи.

Например съществуват изследвания върху невропластичността на мозъка и начина, по който усвояването на нови поведения, приемането на нови мисловни модели и нагласи, може да направи нашия мозък много по-устойчив.

Нека не забравяме, че винаги е полезно да инвестираме в себе си и да се научим да се сблъскваме с проблемите на живота с повече енергия, сила и оптимизъм.

Източник:

exploringyourmind.com

Още по темата:
  • Как невронауката може да подобри живота на лишените от свобода Как невронауката може да подобри живота на лишените от свобода
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Техники за заземяване при силен стрес Техники за заземяване при силен стрес
  • Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността Терапевтите разкриват най-добрите начини за редуциране на стреса и тревожността
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДР. ВОЛКЕ ИМУН 7 капсули * 30
25.20лв.

ДР. ВОЛКЕ ИМУН 7 капсули * 30

НАТРОЦЕВТИКА АШВАГАНДА капсули * 60
51.50лв.

НАТРОЦЕВТИКА АШВАГАНДА капсули * 60

МАГНАЛАБС ЕС-ПМС капсули * 30
26.00лв.

МАГНАЛАБС ЕС-ПМС капсули * 30

АШВАГАНДА таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС
41.20лв.

АШВАГАНДА таблетки * 30 ВИТАБИОТИКС

Нов
L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 50 GNC
36.40лв.

L - ГЛУТАМИН таблетки 1000 мг * 50 GNC

СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН флакон * 10 TNT 21
9.40лв.

СИБИРСКИ ЖЕН ШЕН флакон * 10 TNT 21

Коментари към Невробиология на устойчивостта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Невробиология на устойчивостта
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 08:03
    Коментирайте "Невробиология на устойчивостта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?
  • Какво лекува английската сол
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Натурални средства срещу парализа на лицевия нерв
  • 10 неща, които страдащите от тревожност, трябва да правят всеки ден
  • Д-р Георги Иванов Щилиянов
  • Д-р Иван Георгиев Лисичков
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Електромиография (ЕМГ) и нервна проводимост
  • Неврологичен статус
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Боуен техниката ефективна ли е при тревожност и стрес?

преди 1804 дни, 14 часа и 42 мин.

Какво ви е мнението за Ашваганда? Подходяща ли е при стрес и депресия?

преди 1926 дни, 19 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 20 часа и 7 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 11 часа и 7 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 11 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 11 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес? SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

SOMENSO питат - Може ли да се разболеем от стрес?

от 15 май 2025г. Прочети повече
Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

Скуиши играчки - забавният начин да облекчите стреса и подобрите концентрацията

от 10 юли 2023г. Прочети повече
Тествайте знанията си за стрес и тревожност Тествайте знанията си за стрес и тревожност

Тествайте знанията си за стрес и тревожност

от 24 фев 2020г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival