Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Пътуванията като форма на психотерапия

Пътуванията като форма на психотерапия

от 11 апр 2017г., обновено на 11 яну 2021г.
Автор: Станислава ТоневаРедактор: Даниела Пройчева
Пътуванията като форма на психотерапия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Пътуването е форма на психотерапия, която можем да проведем сами, за да преминем през неразрешени емоционални проблеми и вътрешни конфликти.

Неслучайно по света има толкова много маршрути, съставени с поклонническа и екзистенциална цел. Изключително красиви истории са написани за пътешествията по тях - от родния „Ком - Емине“ до легендарния в Европа “Еl Camino de Santiago”. Достигането до себе си е също толкова голямо постижение, колкото и преминаването на целия тежък туристически маршрут.

Теорията на Брандън Бейс за ефекта от туризма върху психиката

От няколко години отвъд океана е нашумяла терапия, теоретизирана от Брандън Бейс, която се основава на извършване на туристически преходи. Тя обаче налага консултации със специалист, точни времеви сесии и инвестиция на много средства, а не всеки може да си го позволи.

Как се отразява пътуването на психичното ни здраве?

Организмът и психиката са свързани. Когато тялото е напрегнато от еднообразни движения или обездвижване, е неизбежно умът да преживява стресови мигове. А стресът е враг номер едно на вътрешния мир и спокойствието.

Докато правим преход, напрягаме физиката си, използваме ума за ориентиране и решаване на въпроси, които не изискват особени социални умения. Уморявайки тялото, ние отслабваме силата на психичните защити и сваляме вътрешното напрежение. Точно тогава можем да работим над себе си, защото отпорът на подсъзнанието е по-слаб от обикновено. Времето, отделено за подобен вид пътуване, е възможност да познаем себе си, качествата и емоционалните си проблеми. Това е време, в което имаме шанса да видим всичко от друг ъгъл - една от крайните цели на психотерапията.

Наблюденията на професионалистите разкриват, че пътувайки и адаптирайки се към новите условия, ние сме принудени да се борим както с негативните обстоятелства, така и с вътрешните ни противоречия. Дългият път изкарва на показ скритите качества на личността и ни дава време да помислим над това, което имаме в живота си.

Бягство от битовизма

У всеки индивид присъстват вътрешни противоречия. В зависимост от мащабите и естеството им, той преценява дали и как би желал да ги разреши. Самото пътуване, сменянето на места, гледки, хора, дори типа проблеми, с които се сблъскваме, изолира ума ни от стандартния за нас битовизъм. А битовизмът ограничава мирогледа и ни пречи да намерим ключа към неразрешените си проблеми.

Изваждайки на показ и в най-чист вид качествата си (дългите и натоварващи туристически преходи правят точно това), ние добиваме представа за личността, която всъщност сме някъде под слоевете ролеви очаквания, социална приемливост и конформизъм.

Не всеки преход може да се нарече „път към себе си“, защото има специфични неща в преживяването, които са необходими, за да има то истински терапевтичен ефект, подобен на провежданата от специалист психотерапия.

Ясно разпределение на времето по време на пътуване

Необходимо е времето, запланувано за пътуване, да е конкретизирано точно, не само от практическа гледна точка, а и защото това ще даде на ума спокойствие относно програмата, действията и последствията.

Не е необходимо да предприемаме прехода самостоятелно. Можем да включим още някого в начинанието си, за да избегнем опасностите от пътуване по непознати места и за да не сме самотни.

Време за усамотение

Трябва да имаме време за усамотение. Тук терапевтичното пътуване се различава от туристическите преходи, отдадени на всеобщо забавление. Вечерите при пътуването към себе си не са предназначени за празненства и консумация на много алкохол (или поне повечето не са), а за почивка на тялото и работа на ума. Съзерцанието и преосмислянето са основните дейности, които могат да донесат успех по пътя към себе си.

Връщането назад, което всички избягваме, за да не ни причинява вече болка, е едно от нещата, които се случват в подобни преходи. Не става дума за връщане в спомените, за да съживим неприятните чувства, а за обръщане към болезнения миг и прощаване. Първо на себе си, после на останалите.

Преоткриването е изключително важно за повечето терапевтични занимания. Когато сме част от групи по взаимопомощ, водещият упражнението ни кара да изброим качествата, развити след болезнените мигове в миналото. Онези, благодарение на които сме продължили живота си. Пътувайки, трябва да помислим за тях и за промяната в себе си.

Ново изследване, публикувано в списание „Tourism Analysis“, също гласи, че хората, които често пътуват са по-щастливи.

Чун-Чу Чен, асистент в училището по бизнес мениджмънт в държавния университет „Washington“, решава да провери на какво се дължи усещането на щастие при пътешествениците.

Той открива, че хората, които обръщат повече внимание на възможностите за туризъм и често ги обсъждат със своите приятели, е много по-вероятно да реализират пътуванията си, отколкото онези, които не са заинтересовани от туризъм.

Колкото по-далечни са пътешествията, толкова по-полезни са за психиката

Участниците, които пътуват на по-далечни разстояния от дома, например 120 км, са с около 7% по-щастливи от останалите.

Чен пояснява: „Докато при голяма част от хората щастието зависи от работата, семейството и приятелите, пътуванията носят чувство на удовлетворение и радост при много по-малък брой, макар ефектът да е наистина осезаем. Оказва се, че наистина е важно да намираме начин да избягаме от рутината и ежедневието и да опитваме нови неща.“

Докато предишни изследвания насочваха вниманието най-вече към това как всяко отделно пътуване ни кара да се чувстваме, то екипът на Чен търси дългосрочния ефект и обхваща по-дълъг период от време – минимум година. От общо 500-те участвали доброволци малко повече от половината споделят, че организират екскурзии или почивки поне 4 пъти годишно, като само 7% не пътешестват въобще.

Според учените с постепенното отпадане на наложените ограничения за пътувания по време на пандемията, настъпва най-подходящият момент представителите на туристическия бранш и авиокомпаниите да стартират кампании в социалните медии, които да разкрият безспорните ползи върху психичното ни здраве.

Ефективност на пътуването като психотерапия

Важно е да се уточни обаче, че подобно на всеки терапевтичен процес, пътят към себе си не може да реши всичките ни проблеми с вълшебна пръчка. Той изисква време и често е съпроводен от тежки моменти. Не бива да имаме големи очаквания още след първия направен преход. Би било добро начало да го приемем като един по-приятен начин за справяне с проблемите в сравнение с този да се затворим у дома с надеждата, че ще те се решат от само себе си. При нужда - да не се колебаем да се консултираме със специалист.

Източник:

newswise.com/articles/frequent-travel-could-make-you-7-happier
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • 5 начина, по които природата влияе на емоционалното ни здраве 5 начина, по които природата влияе на емоционалното ни здраве
  • Излезте от мрака — три стъпки към емоционално изцеление Излезте от мрака — три стъпки към емоционално изцеление
  • Терапия за приемане и обвързване – философски поглед Терапия за приемане и обвързване – философски поглед
  • Арт терапевтът Евгения Маринчева: що е арт терапия и как лекува тя (плюс арт задача за вас) Арт терапевтът Евгения Маринчева: що е арт терапия и как лекува тя (плюс арт задача за вас)
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАК ДЕЙВИД ПАКЕТ ЗА МИГНОВЕНО ИЗСТУДЯВАНЕ 212
8.00лв.

МАК ДЕЙВИД ПАКЕТ ЗА МИГНОВЕНО ИЗСТУДЯВАНЕ 212

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ЗА ПЪТУВАНЕ
107.50лв.

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ЗА ПЪТУВАНЕ

СЕШОАР FENITE
59.90лв.

СЕШОАР FENITE

АЛПИ ЛОЛИ ТРАВЪЛ БЛИЗАЛКИ ПРИ ПЪТУВАНЕ * 3
4.30лв.

АЛПИ ЛОЛИ ТРАВЪЛ БЛИЗАЛКИ ПРИ ПЪТУВАНЕ * 3

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ТРЕК
47.00лв.

ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ТРЕК

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРИ ПЪТУВАНЕ 50 мл
12.40лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРИ ПЪТУВАНЕ 50 мл

Коментари към Пътуванията като форма на психотерапия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Пътуванията като форма на психотерапия
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 07:05
    Коментирайте "Пътуванията като форма на психотерапия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • д-р Любка Симеонова Илиева
  • д-р Даниела Георгиева Ангелова
  • д-р Ивелина Генова Сталева
  • д-р Емилия Господинова Кондева
  • д-р Никола Славчев
  • д-р Мария Николова Гаджалова–Батинкова
  • Електроконвулсивна терапия
  • д-р Юлий Методиев Макаров
  • Лечение с кислород
  • д-р Роберт Малинов Крумов
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За тези, които търсят работа като бавачка в София

преди 1346 дни, 18 часа и 36 мин.

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1739 дни, 13 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 15 часа и 16 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 7 часа и 57 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 49 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival