5 начина, по които природата влияе на емоционалното ни здраве
Повече от 50% от хората в света живеят в градски райони. |
И все пак, докато мнозина от нас осъзнават отрицателното въздействие на шума и тълпите върху емоционалното ни здраве, ние сме склонни да забравяме, че природата може да има точно обратното въздействие върху нас. Отдавна е доказано, че съзерцанието на жива природа действа незабавно, благотворно и дългосрочно – ставаме по-сърдечни, омиротворени, милосърдни; при децата със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност се наблюдава подобряване на концентрацията, а при хората, работещи предимно в затворени пространства, се отчитат намалени нива на стреса след кратка разходка навън или след поставяне на живо растение на бюрото им.
Вижте 5 научни открития, които илюстрират колко силно може да се отрази природата върху емоциите, мисленето, мозъка и тялото ни.
Разходката сред природата намалява тревожността
В скорошно проучване група доброволци е трябвало да се разходи 90 минути сред природата, а другата – да направи 90-минутна обиколка в градска среда.
Доброволците от първата група са съобщили за значителен спад на потока от тревожни мисли. При тях учените са установили и положителни промени в областите на мозъка, свързани с психични заболявания, докато при участниците, разходили се в градска среда, не са установени подобни промени.
Природата ускорява възстановяването на тялото ни след стрес
Изследователите са открили, че съзерцанието на природни пейзажи подпомага физическото и психическото възстановяване след напрегнати ситуации или стресови. Разходките сред природата се свързват с освобождаването на допамин, а с това можем да обясним и прилива на радост, който чувстваме всеки път, когато сме били в контакт с природата.
Пустинните пейзажи понижават мотивацията ни да работим над своите лоши навици
Изненадващо, но факт, очевидно не всичко е полезно. Серия от проучвания показва, че гледането или визуализирането на пустините (в сравнение с природните пейзажи) всъщност намалява доверието на участниците в способността си да променят своите вредни навици. Това се случва, защото пустинните и сухи пейзажи се възприемат като по-стресови, отколкото пейзажите с вода, което кара хората да чувстват, че имат по-малко "бензин в резервоара", с който да регулират поведението си.
Езерата и дърветата подобряват концентрацията и вниманието ни, когато сме уморени
Изследване показва, че уморени доброволци, на които са показани изображения на езера, дървета и планини, се представят значително по-добре на тестове, от тези, които на които са показани изображения на сгради или геометрични фигури. Природата се счита за възстановяваща среда за определени умствени и когнитивни функции.
Природата значително подобрява настроението ни
Участниците в това проучване са били помолени да гледат страшен филм, а след това и видео, изобразяващо природна или градска среда. Тези, които са гледали сцени от природата, са съобщили за значително подобрение в настроението, докато при другите не е отчетена промяна в настроението. Освен това, колкото по-красиви са били природните гледки, толкова повече се е повишило настроението на участниците от първата група.
psychologytoday.com
Снимки: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФЪРСТ ЕЙД АПТЕЧКА ТИП ТРЕК
НАМЕРЕНИ ОТ ЧУДЕСАТА - НИКОЛАЙ Н. НИНОВ - СИЕЛА
ГЕТУЕЛ ГРИВНА ПРИ ПРИЛОШАВАНЕ И ГАДЕНЕ РОЗОВА * 2
СТРАНСТВАЩИЯТ АЛБАТРОС - ДЕМЕТРА ДУЛЕВА - ХЕРМЕС
АЙ ТОТАЛ ВЪЗГЛАВНИЦА ЗА ПЪТ С ПЯНА URBAN
НовДИСНИ ТРАВЪЛ КОМПЛЕКТ КУТИЯ ЗА СЪХРАНЕНИЕ 5 л, ЧАША ЗА ПЪТУВАНЕ 350 мл, БУТИЛКА ЗА ПЪТУВАНЕ 630 мл, СТЪКЛЕНА ЧАША 300 мл, СИНИ 5120140241
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Флуоксетин
- Методи за лечение на анорексия
- д-р Даниела Георгиева Ангелова
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- д-р Стефан Юриев Стефанов
- д-р Георги Димитров Димитров
- д-р Любка Симеонова Илиева
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- д-р Иван Георгиев Тянев
Коментари към 5 начина, по които природата влияе на емоционалното ни здраве