Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Раните от детството болят, дори когато пораснем…

Раните от детството болят, дори когато пораснем…

от 05 сеп 2017г., обновено на 03 дек 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Раните от детството болят, дори когато пораснем… - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ако сте ставали свидетели на насилие или вие самите сте били жертва на такова в детството си, ако сте били пренебрегвани емоционално или физически от близките си и като цяло сте пораснали в травмираща среда, вероятно ще усещате признаците на тази травма и като възрастен.

Децата придават собствен дълбок смисъл на събитията, които се случват в живота им и си създават вътрешна карта за това какво представлява светът и как работи. Това им помага да се справят. Но ако докато растат, децата не успеят да си създадат нов вътрешен компас, старият начин на интерпретиране на света може да навреди на способността им да функционират като възрастни.

Въпреки че има много последствия от детската емоционална травма, тук ще разгледаме четири начина, по които емоционалната травма, преживяна в детството, ни въздейства и като възрастни.

Фалшивото Аз

Терапевтите, работещи с пациенти, преживели травмиращи събития в детството си, споделят, че много от тях носят раните си дори в зряла възраст. Един от начините, по които тези рани се разкриват, е чрез създаването на фалшиво Аз.

Като деца искаме нашите родители да ни обичат и да се грижат за нас. Когато родителите ни не правят това, ние се стараем да станем детето, което смятаме, че те ще обичат. Погребването на чувствата, които биха могли да възпрепятстват удовлетворяването на нашите потребности, създават фалшиво самосъзнание, на което се дължи и образът, който представяме на света.

Когато погребваме емоциите си, губим връзка с това, което наистина сме, защото чувствата ни са неразделна част от нас. Живеем живота си ужасени, че ако позволим на маската да падне, вече няма да бъдем обичани, приемани и обгрижвани.

Най-добрият начин да разкриете автентичността си под фалшивото Аз е чрез разговор с терапевт, специалист в детската емоционална травма, който да ви помогне да се свържете отново с чувствата си и да изразявате емоциите си по начин, който ви кара да се чувствате в безопасност.

Мислене на жертва

Това, в което вярваме, и начинът, по който мислим, се изразява, но и подхранва както от начина, по който се показваме на света, така и от представата, която ние самите имаме за себе си.

Това означава, че начинът, по който говорим на себе си, може да ни даде сила или да ни освободи. Негативното отношение към себе си може да стане причина за убеждението, че животът ни е напълно безсмислен или че нямаме контрол върху него – така мислят жертвите. Веднъж осъзнали този вреден начин на мислене, на хората им е много по-лесно да приемат и работят върху идеята, че в детството си те може би са били жертви, но не трябва да остават такива и като възрастни.

Дори в условия, в които смятаме, че нямаме избор, ние винаги имаме избор, дори ако той се състои само в силата да избираме как да мислим за себе си и собствения си живот. Ние нямаме никакъв контрол над средата и живота си, когато сме деца, но вече сме възрастни. И със сигурност сме много по-способни да променим положението си, отколкото смятаме.

Вместо да мислим за себе си като за жертви, можем да мислим за себе си като за оцелели. Следващият път, когато се почувствате в капан и без избор, напомнете си, че сте много по-силни, отколкото си мислите.

Пасивна агресия

Когато децата живеят в среда, в която са свидетели само на нездравословни прояви на гняв, те порастват, вярвайки, че гневът е неприемлив. Ако като дете сте станали свидетели на яростно изразен гняв, тогава като възрастен бихте могли да мислите, че гневът е жестока емоция и следователно трябва да бъде преглъщан. Ако сте израснали в семейство, което потиска гнева и което вярва, че той е в списъка с емоции, които не би трябвало да чувствате, вие ще потискате гнева дори като възрастен.

Какво се случва, ако не можете да изразявате гнева си?

Ако сте човек, който потиска емоциите си, вероятно вече знаете отговора: Нищо. Все още се чувствате ядосани - в края на краищата гневът е естествена, здравословна емоция, която всички изпитваме - но вместо облекчението, което идва с признаването на гнева и разрешаването на проблема, който е причината за него, просто оставате ядосани. Вие не изразявате чувствата си директно, но тъй като не можете наистина да потиснете гнева, вие го изразявате чрез пасивна агресивност.

Пасивност

Ако сте били пренебрегвани като дете или сте били изоставени от близките си, може би сте погребали гнева и страха си с надеждата, че само така ще си гарантирате, че никой никога повече няма да ви изостави или пренебрегне. Но единственото, което се случва, когато направите това е, че в крайна сметка изоставяте себе си, вследствие на което се превръщате във възрастен, който просто не може да се справя със собствените си емоции. Пасивният човек казва на себе си: "Знам какво трябва да направя, но не го правя".

Когато погребваме чувствата си, ние погребваме и нашата същност. Заради емоционалната травма, получена в детството, може би сме се научили да крием части от себе си. Като дете това може би ни е помагало, но като възрастни, ние се нуждаем от нашите чувства, защото само чрез тях можем да се опознаем, да разберем какво искаме и как да станем хората, които искаме да бъдем.

Източник:

psychologytoday.com
Снимки: wisgoon.com

Още по темата:
  • Травмите от детството се "предават" от едно поколение на друго Травмите от детството се "предават" от едно поколение на друго
  • Как да научим децата си да създават приятелства Как да научим децата си да създават приятелства
  • Нещастните събития в детството могат да причинят здравословни проблеми в по-късен етап от живота Нещастните събития в детството могат да причинят здравословни проблеми в по-късен етап от живота
  • Как детството ни се отразява на парите, с които разполагаме днес Как детството ни се отразява на парите, с които разполагаме днес
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДИН ДЕН - ИВО ГЕОРГИЕВ - СИЕЛА
14.00лв.

ДИН ДЕН - ИВО ГЕОРГИЕВ - СИЕЛА

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
14.95лв.

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
5.95лв.

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

Коментари към Раните от детството болят, дори когато пораснем…

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Раните от детството болят, дори когато пораснем…
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 20:43
    Коментирайте "Раните от детството болят, дори когато пораснем…"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • д-р Спас Тянков Пасев
  • Студен компрес или пакет с лед
  • Пиния
  • Съвети за поставяне на кинезио лента
  • Разтежение на прасеца при спортисти
  • Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
  • Контузия на петата при спортисти
  • Терапия с интерферентен ток
  • Лечение с COX-2 инхибитори
  • Травма на външното ухо при спортисти
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 103 дни, 2 часа и 24 мин.

Защо отслабваме, когато имаме висока кръвна захар и диабет?

преди 115 дни, 4 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 7 дни, 8 часа и 48 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 23 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 23 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 12 дни, 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МЕНТА ГЛОГ ВАЛЕРИАНА + Mg таблетки * 30 СОФАРМА

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ ДАБЪЛ капсули * 60

ХЕЛИКС ОРИГИНАЛ капсули * 30

ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.

РЕД ПАНДА НАТОКОМБО таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ВЕНИПЕРФЕКТ КОМПЛЕКС капсули 425 мг * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:42:02

I23.6 Тромбоза на предсърдие, предсърдно ухо или камера като текущо усложнение на острия инфаркт на миокарда

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:32:38

ПРИМ ОЙЛ капсули 505 мг * 60 ХЕРБАМЕДИКА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:26:58

АДЕНУРИК таблетки 80 мг * 28 BERLIN CHEMIE

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 18:04:10

РЕСТИВ дъвчащи таблетки * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 23 май 2025г. в 17:36:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival