Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Тежко ли е било детството ми наистина

Тежко ли е било детството ми наистина

от 03 юни 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Тежко ли е било детството ми наистина - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Оценката дали нечие детство е било трудно е субективна и зависи от личната интерпретация и вътрешното усещане на човека.
  • Социално-екологични фактори извън семейната среда обаче също могат да повлияят на детските преживявания – насилие в училище, расова дискриминация и други.
  • Изследване на екип от Kaiser Permanente предлага обективна рамка за идентифициране на негативни детски преживявания и за оценяване на техния ефект.

В своята 13-годишна практика психотерапевтът Ани Райт е чувала въпроса „Тежко ли е било детството ми наистина?“ безброй много пъти. Някои нейни пациенти признават, че си го задават години наред, преди да съберат смелост да потърсят професионална помощ.

Отговорът на този въпрос е ключът към възстановяването от травма в детството. Ако бъде избягван, процесът на излекуване не може да приключи успешно.

Райт обаче не крие, че самоанализът и търсенето на отговора може да отнеме време и да причини силна емоционална болка на индивида.

Няма универсален отговор

Дали наистина е било трудно детството ни или не можем да преценим само и единствено ние. Чувствата са наши и на никой друг. Тук няма никакво значение какво изпитват или мислят нашите родители, братя, сестри, приятели и т.н. Знаете ли защо? Защото всеки човек си спомня и се отнася към своето детство по уникален начин.

В своята книга The Body Keeps the Score д-р Бесел ван дер Колк, уважаван специалист в областта на травмите, е описал много точно индивидуалния начин, по който обработваме спомените и емоциите от детството. Според него нашите лични емоционални реакции и механизмът на обработване на събитията от миналото до голяма степен формират детските ни спомени. Сякаш всеки от нас има различни очила, с които гледа на своето минало. Те определят цвета и смисъла на нашите преживявания. Това заключение е важно, особено ако се притесняваме, че представата на другите за нашето детство не съвпада с нашата собствена.

Ето защо отношението към нашето детство се базира не само на онова, което се е случило тогава, а и на начина, по който го възприемаме със сърцето и ума си. Оценката на нашето детство като тежко и неприятно е едновременно обективна и субективна.

момиченце с лунички, което държи бяло плюшено мече и наднича през врата

Обективни и субективни аспекти на трудното детство

Често изследванията върху обществените нагласи за това какво означава да имаш тежко детство се фокусират върху идеята за негативните детски преживявания (ACE).

Екипът от здравната организация Kaiser Permanente провежда едно от тези проучвания, като обръща сериозно внимание върху последиците от насилието и пренебрегването в детството и предлага обективна рамка за идентифициране на негативните събития.

Резултатите показват, че почти 2/3 от участниците са преживели поне едно такова събитие, а над 20% – три или повече. Специалистите установяват, че колкото по-често са подлагани на тормоз или друга форма на насилие, толкова по-голям е рискът от негативни последици върху психичното здраве на индивида.

>>> Следите остават: 12 признака на преживян тормоз в детството

Ограничения на изследването на Kaiser върху критериите за оценка на детството

Предложената рамка за обективна оценка има ключово значение за разбирането на различните форми на насилие и на моделите на дисфункциониращи семейства. За съжаление, анкетата, включена в нея, не успява да обхване всички негативни преживявания като например:

  • Какво се случва, когато насилникът е жена или когато има съмнения, че родителят/ настойникът страда от психично нарушение?
  • Как се отразява на индивида системният тормоз, упражняван извън семейството (в училище или на друго място)?
  • Как влияе на психичното му здраве и благополучие насилието в религиозната или друга духовна общност?
  • Какви са последиците от агресията или униженията от страна на учител или треньор?

Социално-екологични фактори, определящи детството ни като щастливо или нещастно

Изследването на Kaiser не разглежда някои социално-екологични фактори, които също влияят на оценката върху детството като тежко или щастливо.

Епидемиологът Нанси Крийгер също е на мнение, че човешката биология се формира както от материалния, така и от социалния ни свят. Според нея важна роля играят и негативните преживявания извън семейната среда – расова, етническа и базирана на половата принадлежност дискриминация и насилие в общността.

Психотерапевтът Ани Райт е категорична, че тези фактори не могат да бъдат пренебрегнати, когато се определя (дис)функционалността на детството, тоест дали то е било трудно или щастливо.

Все пак, въпреки гореизброените ограничения на рамката на Kaiser, тя остава ключов и обективен инструмент за откриване на деца в риск и за предприемане на нужните превантивни мерки.

момиченце, което е гушнало кученце и гледа през прозорец

Ролята на собствените емоционални реакции

Както споменахме в началото, освен обективните аспекти, са налице и някои субективни. Всеки човек възприема различно събитията, през които е преминал като дете. Това е дълбоко личностнен процес, чието протичане зависи от индивидуалните усещания и емоционални реакции.

>>> Травмата от емоционалното пренебрегване в детството: Какви са симптомите й в зряла възраст

Ефект от положителните преживявания в детството

Според обществото например ние може да сме били жертва на едно или повече негативни преживявания в своето детство, тъй като семейството ни често е изпитвало финансови затруднения и несигурност. В същото време обаче ние сме се чувствали щастливи, обичани и спокойни, защото родителите ни са били дълбоко свързани с нас. Именно този защитен фактор е известен като положително преживяване от детството.

Положителните преживявания в детството (PCE) показват колко важни са подкрепящата среда и изграждането на устойчивост за ограничаване на негативния ефект от тежките преживявания. Освен това те са доказателство, че е възможно да има разминаване между обективната и субективната оценка на детството.

От изследванията върху PCE става ясно, че детските преживявания са сложни и не могат с лекота да бъдат категоризирани като „лоши“ или „хубави“, защото според обективните критерии те може да са лоши, а според самия човек да не са.

Източник:

'Was My Childhood Really That Bad?': https://www.psychologytoday.com/us/blog/making-the-whole-beautiful/202405/was-my-childhood-really-that-bad

Още по темата:
  • Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него Ролята на "вътрешното дете" в живота ни и какво можем да научим от него
  • Повторното родителство като терапевтичен подход за справяне с детската травма Повторното родителство като терапевтичен подход за справяне с детската травма
  • Травмата от бързото порастване при децата Травмата от бързото порастване при децата
  • Нещастните събития в детството могат да причинят здравословни проблеми в по-късен етап от живота Нещастните събития в детството могат да причинят здравословни проблеми в по-късен етап от живота
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ДИН ДЕН - ИВО ГЕОРГИЕВ - СИЕЛА
14.00лв.

ДИН ДЕН - ИВО ГЕОРГИЕВ - СИЕЛА

Коментари към Тежко ли е било детството ми наистина

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тежко ли е било детството ми наистина
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:45
    Коментирайте "Тежко ли е било детството ми наистина"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Модели на тревожно поведение, причинено от преживяна психологическа травма в детството
  • 4 соматични упражнения за справяне с емоционална травма
  • Теория за огледалото: Раните, които формират и разкъсват взаимоотношенията
  • Причини, признаци и последици от емоционалната травма
  • Манталитет на жертва – същност, причини и начини за справяне
  • Травмата от предателството на партньора – защо боли толкова и как да я излекуваме
  • Същност и последици от комплексната релационна травма
  • Знаците, издаващи емоционалния шок
  • Как можете да излекувате "вътрешното си дете" след преживяна травма в ранна възраст
  • EMDR терапия (десенситизация и повторна обработка на информацията) – същност и ефективност при справяне със стреса от преживяна травма
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Протеин на прах - наистина ли ни е така нужен?

преди 181 дни, 2 часа и 5 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 841 дни, 23 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival