Стресът при изпити помага за постигането на по-добри резултати

Безспорно е, че стресът при явяване на изпит може да повлияе негативно на концентрацията и да намали работната ни памет, а оттам и да влоши представянето ни. Чувството на тревожност и стрес през ранните години от живота са предпоставка за психични проблеми в бъдеще. Според организацията за психично здраве „Reach out“ 2/3 от младите хора изпитват високи нива на стрес по време на изпит, което наистина е повод за тревога.
Стресът обаче може да бъде и полезен. Това зависи от начина, по който го възприемаме. Учените вярват, че ако виждаме стреса като полезен инструмент за постигане на високи резултати, то той наистина ще ни помогне.
Добър стрес - лош стрес
Нормално е да изпитваме стрес, когато ни предстои важно събитие. Можем да се чувстваме стресирани, когато учим нещо ново, започваме нова работа или участваме в състезание.
Чувството, което изпитваме, всъщност е реакцията на собственото ни тяло. То ни подготвя за това, което предстои. Стресът е полезен, защото той увеличава притока на кислород към мозъка, подобрява концентрацията и фокуса, прави ни по-енергични и по-целеустремени.
Атлетът в състезанието има нужда от стрес, за да постигне добри резултати. По същия начин и ученикът се нуждае от него, за да постигне по-добри резултати.
Според проучванията хората, които са наясно със своите чувства, е много по-вероятно да преборят тревожността си и да впрегнат стреса за постигане на целите си и получаване на удовлетворение на работното място.
Накратко, стресът и тревожността могат да са наши помощници. Ако обаче възприемаме препятствията, пред които сме изправени като заплаха, а не като предизвикателство, те ще ни пречат. Или ако вярваме, че не сме способни да се справим.
Често изпитите се считат за заплаха, защото съществува риск от вреда или загуба, свързана с нашето самоуважение, нашето Аз и с всички наши отговорности, цели и мечти. Ако се провалим, смятаме, че самите ние сме провал и че може би никога няма да имаме това, което искаме. Сякаш целият ни живот е заложен на карта.
Как да превърнем лошия стрес в добър?
Много е простичко – стресът е добър, ако вярваме, че е добър. Той ще работи за нас, ако си създадем нагласата, че той ни помага, за да се представяме по-добре, да бъдем по-здрави и да се чувстваме по-удовлетворени. Той ще е спънка, ако вярваме, че е.
В американско изследване на група млади хора е предоставена информация за стреса, който причинява явяването на изпит. В материалът се обяснява как стресът всъщност не вреди, а напротив – помага да се справим по-добре със задачата. Друга група младежи са посъветвани да не обръщат внимание на стреса и да потискат емоциите си.
Резултатите показват, че първата група се е справила много по-добре на изпита, за разлика от втората, която е използвала подхода „игнорирай и се успокой.“
При друго изследване върху стреса по време на изпит, учениците, които го възприемат като възможност и средство да израснат, постигат по-високи резултати и изпитват по-слабо емоционално изтощение.
Фокусът на всички тези проучвания е върху това как учениците го възприемат и каква е тяхната реакция.
Как да извлечем полза от стреса?
1. Разчитайте знаците на тялото си различно
Приемете, че отговорът на тялото ви при стрес ви подготвя. Вместо да го възприемате като заплаха, го вижте като инструмент за постигане на целта. Когато се чувствате стресирани си кажете: „Сърцето ми бие учестено, но така тялото ми се подготвя за надпреварата.“
2. Променете нагласата си към случващото се.
Не възприемайте изпита като заплаха, а като предизвикателство. Обикновено се страхуваме, че така поставяме в риск собствената си самооценка и бъдещето си. Не е вярно. Изпитите са просто малка част от живота и като такава не могат да предопределят посоката му.
Винаги има други възможности, различни пътища и решения. Вера Уанг например не успява да се присъедини към олимпийския отбор по фигурно пързаляне и така поставя началото на кариерата си като дизайнер. Понякога пътят, който виждаме пред себе си, изглежда различно.
Не всички пътувания са леки, без препятствия и отбивки. Най-добрите всъщност са тези с отбивките.
3. Приемете стреса и негативните емоции като нещо нормално
Много често хората се опитват да преборят стреса като го игнорират, искат да го понижат и полагат усилия да релаксират. Тези опити подсилват „лошия“ аспект на стреса. По-добре е да го приемете като естествена и полезна за вас реакция на тялото и ума.
Вместо да пренебрегвате емоциите си, по-добре им се отдайте. Приемете ги и след това се опитайте да ги използвате за постигане на крайната си цел. Можете да си казвате следното: „Чувствам се по този начин, защото крайният резултат е важен за мен. Тялото ми просто ме подготвя за това, което предстои.“
4. Увеличете капацитета си
Разбира се, няма как да се справите, ако разчитате само на промяна в нагласата си. Нужни са умения, информация, потенциал. Представете си атлет, който ще участва в състезание, но не е тренирал. Така че, инвестирайте време в проучвания, четене и накрая в прилагане на наученото. Ако го направите, реакцията ви при стрес ще бъде само средството да използвате всички натрупани ресурси. Няма да бъде пречка.
В живота на всеки от нас има стрес - с всяко ново начинание и непознато предизвикателство. Ако възприемаме ниските нива на стрес като заплаха, то той се превръща в заплаха. Сякаш развяваме бялото знаме, че не можем да се справим и че трябва да се оттеглим. А не е така.
medicalxpress.com, sciencenewsforstudents.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НЕРОЛИ 5 мл
Безплатна доставка за България!НЕЙЧЪРС ЕЙД ХОЛЕСТЕРОЛ ФОРМУЛА прах 90 г
ПРОМОАКТИВЛАБ АШВАГАНДА капсули * 60
НовСУОНСЪН ДВОЕН ЖЕН ШЕН ПЛЮС капсули * 60
СТРЕС. КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА НЕГО - ПРОФ. ГРЕГ УИЛКИНСЪН
РЕСТАРТА капсули 330 мг * 30 ХИМАКС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Какво лекува английската сол
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Колко тежи вашата чаша с вода? Кратка история за това как ни влияят проблемите
- Как да запазим здрави нервите си
- Магнезий: Вашият мозък го обича
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да разпознаем депресията
- Мака
- Флотационна терапия - релакс, здрав сън и медитация чрез вода
Коментари към Стресът при изпити помага за постигането на по-добри резултати