Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Как можем да поддържаме бистър и бърз ум

Как можем да поддържаме бистър и бърз ум

от 08 юли 2019г., обновено на 29 фев 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Как можем да поддържаме бистър и бърз ум - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Според статистиката 50% от гражданите на страните членки на ОИСР ще развият някога през живота си психично разстройство.
  • Методът „ABC“ (Действай, Общувай с хора, Ангажирай се) предлага лесни за изпълнение съвети, с които можем да поддържаме ума си бистър през годините.
  • За да съхраним психичното си здраве, специалистите препоръчват да бъдем физически активни, да общуваме с други хора, да се ангажираме със смислени каузи и да упражняваме любимо хоби.

На физическите тренировки отделяме голямо внимание, но не така стоят нещата с „тренировките“ на ума, които ни помагат да сме в добро психично здраве. Както има упражнения, които поддържат тялото ни здраво, така има и упражнения, които могат да запазят ума ни бистър и бърз.

Съществува метод за подобряване на психичното здраве и благосъстояние вътре в общностите, който се базира на модел, лесен за следване от всеки. Ние интуитивно знаем кое би подобрило психичното ни здраве, но не мислим за това ежедневно. Поддържаме тялото си в добра форма, но не и ума си.

Към момента фокусът пада върху кампаниите за психично здраве, които са насочени към лечение на психични разстройства, премахване на стигмата, когато се говори за подобни проблеми, ранна интервенция и намаляване на рисковите фактори, причиняващи разболяване.

Случаите на психични разстройства ще продължават да се увеличават в световен мащаб

Въпреки това процентът на психичните заболявания продължава да расте. Смята се, че 50% от хората от държавите членки на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) ще се разболеят от някакво психично заболяване през живота си, така че има остра нужда от повишаване на информираността в обществото и популяризирането на прости и практични стъпки за постигане и поддържане на добро психично здраве.

три млади жени в зала за тренировки

С цел да се намери начин, по който лесно да подобрим психичното си здраве, е разработен* опростен модел, лесно приложим в ежедневието. Моделът е наречен ABC (съкращение от английски на думите Act-Belong-Commit), в превод Действай-Общувай с хора-Ангажирай се. Този подход препоръчва да живеем активно, да градим по-здрави връзки с приятелите, семейството и вътре в общността и, не на последно място, да отделяме време за хобита, да предизвикваме себе си и да се отдаваме на смислени каузи. Тези три елемента изграждат простичък Направи си сам модел, който помага много за подобряване на психичното ни здраве.

Насърчавайки хората да следват тези принципи и да се включват в групи, където могат да си създават социални контакти, методът, който до момента е приложен в Австралия и Дания, цели да постигне дългосрочни резултати.

Да бъдем активни и да общуваме с хора

Добре би било да се ангажираме с духовни, социални и физически дейности. Според учените, живот, богат на дейности, извън служебните, носи повече положителни емоции и поддържа мозъка ни в добро здраве. Активно съзнание и тяло, особено в компанията на други хора, ни карат да се чувстваме добре и е здравословна алтернатива на тревогите, твърде дългото премисляне и пристрастяването към дадена вредна субстанция.

Да съхраним връзките, които сме изградили

Силното чувство за принадлежност, което ни кара да съхраняваме приятелства, да се приобщаваме към групи и да участваме в активности, свързани с други хора, е в основата на психичното ни здраве. Когато общуваме с околните, ние заявяваме своята идентичност, оказваме подкрепа и се справяме по-лесно с болката, стреса и трудните житейски ситуации.

три жени, които се забавляват около маса

Да се ангажираме

Нека правим неща, които дават смисъл и цел на живота ни. Да приемаме предизвикателства, да подкрепяме добри каузи и да помагаме на другите.

Животът с цели е по-пълноценен и по-дълъг, а освен това поддържа доброто здраве на мозъка. Отдаването на хоби, предизвикателство или добра кауза ни кара да повишим самооценката си и ни предпазва от чувства като безнадеждност и безполезност.

Участието в събития и приноса за благополучието на дадена общност ни кара да видим разликите, да намираме смисъла и измества фокуса от егоцентризма ни.

В Ирландия е проведена серия от проучвания върху представителна извадка от граждани на страната, за да се докаже как ангажираността влияе върху психичното здраве. Хората са интервюирани в началото на проучването и след това отново две години по-късно.

Дейностите на участниците са разделени в категории „Действай“, „Общувай с хора“ и „Ангажирай се“. Занимания, свързани с участието в най-разнообразни социални и развлекателни мероприятия, като например спорт, кино, хапване навън или пътешествие, се поставят в първата категория. Контактуването с приятелите, семейството или друга общност – във втората. А честотата на ангажираност в социални и развлекателни събития – в третата.

Обобщените резултати доказват, че доброто представяне и в трите категории е пряко свързано с усещането за удовлетвореност от живота и високата ни самооценка за личното ни психично здраве. Също така намалява вероятността за депресия, тревожност и влошаване на мозъчните функции, както и се понижава рискът от алкохолна зависимост.

Този метод помага на хора с психични заболявания да се възстановят по-бързо и затова се използва от специалистите като помощно средство при оздравителния им процес.

Момиче с очила и кок, което държи ръцете на дете

Кампанията ABC (Действай, Общувай с хора, Ангажирай се)

Кампанията цели да насочи вниманието към използването на ресурси, които са леснодостъпни и са винаги около нас. Поведението, което подобрява психичното здраве и начина на живот, е тясно обвързано с ежедневните ни дейности.

Австралия и Дания провеждат кампанията съвместно, като учените обменят опит помежду си за това как да се приложи ABC-методът и предлагат участие в различни групи, театрални формации, сдружения с фокус върху женското здраве и спортни отбори.

Осигурени са наръчници за самопомощ, а събитията се спонсорират и рекламират, за да достигнат до по-голям брой хора. Специално внимание се обръща на училищата, работните места и хората, които се възстановяват от психични заболявания.

В Австралия веднъж годишно се провежда анкета сред гражданите дали са запознати с кампанията, и ако са, дали забелязват положителна промяна в себе си. Два пъти годишно учените се допитват до партньорите си как се отразява кампанията на дейностите, които те извършват. Подобни подходи се прилагат и в Дания. Това е единственият начин за постоянно усъвършенстване на самия метод. 

Източник:

all-about-psychology.com

Още по темата:
  • 8 любопитни психологически игри, които умът ни обича да играе с нас 8 любопитни психологически игри, които умът ни обича да играе с нас
  • Странни дейности, които според науката ще ни направят по-умни Странни дейности, които според науката ще ни направят по-умни
  • Три характеристики на високоинтелигентните хора Три характеристики на високоинтелигентните хора
  • Да надникнем в ума на лъжеца Да надникнем в ума на лъжеца
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
25.90лв.

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ

Коментари към Как можем да поддържаме бистър и бърз ум

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 07:07
    Коментирайте "Как можем да поддържаме бистър и бърз ум"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Лечебната сила на ума
  • 10 урока от Джон Кехоу, които имат силата да променят живота ви
  • Съвременните служители се чувстват претоварени и безпомощни - какво трябва да се промени
  • Младежите от поколение Z са с по-слаба сексуална активност и влошено психично здраве
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
  • Какъв цвят виждате вие - син или зелен?
  • За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим
  • Хора споделят изречения, които някой някога им е казал, но са останали в паметта им завинаги
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 154 дни, 21 часа и 48 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 398 дни, 20 часа и 11 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 15 часа и 17 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 7 часа и 59 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 50 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Как бихте определили психичното си здраве Как бихте определили психичното си здраве

Как бихте определили психичното си здраве

от 10 яну 2023г. Прочети повече
Лечебната сила на мисълта Лечебната сила на мисълта

Лечебната сила на мисълта

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Какво е креативност и как се раждат идеите? Какво е креативност и как се раждат идеите?

Какво е креативност и как се раждат идеите?

от 06 март 2019г. Прочети повече
Стимулиране на мозъка с тренировки Стимулиране на мозъка с тренировки

Стимулиране на мозъка с тренировки

от 04 ное 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival