Ръчният труд е полезен за нашия мозък
Допир, усещане, моделиране, плетене, градинарство, рисуване… всички тези занимания, свързани с ръчния труд, са изключително полезни за вашия мозък. Те не само са забавни, но всъщност произвеждат ендорфини, намалявайки нивата на стрес и тревожност. |
Работата с ръце е един добър начин да подобрим психичното си здраве. Моделирането с глина, плетенето, скулптурирането, извайването, шиенето, градинарството и рисуването, наред с други дейности, са прекрасни начини за стимулиране на мозъка. Те също облекчават стреса, подобряват невропластичността на мозъка и нашите умения, концентрация и способност да се успокояваме.
Връзката между ръцете и мозъка е важна за човешките същества. Тя създава положителна обратна връзка, която действително ни помага да растем. Това е нещо, което виждаме от десетилетия, както в антропологията, така и в психологията. Ето защо е толкова важно децата да бъдат обучавани в ръчен труд и да работят върху фините двигателни умения, тъй като това е добре за техния мозък!
Но всички знаем, че когато станем възрастни и не разполагаме с достатъчно време, забравяме за чудото на тези ръчни дейности. Ако те не са част от нашата работа, рядко ги практикуваме. Всъщност, поради широката употреба на телефоните и компютрите, хората дори пишат на ръка все по-рядко...
Ръчният труд подобрява креативността и психичното здраве
Вероятно няма да преувеличим, ако кажем, че сме достигнали точка, в която ръчният труд започва да губи своята стойност. Офис работа, маркетинг, реклама, икономика, технологии… Това са все занимания, които дават приоритет на друг вид умения, съсредоточени най-вече върху интелектуалната страна.
Но има и други значими работни места като строителство, селско стопанство, ремонт на автомобили и други подобни, които изискват чифт квалифицирани ръце, за да решат проблемите на останалите от нас, подобрявайки качеството ни на живот. Това, което често забравяме е, че както интелектуалната, така и работата с ръцете, е от съществено значение в ежедневието ни.
Струва си да се отбележи, че в невропсихологията започва да се оформя много интересна перспектива на базата на всичко изложено по-горе, която налага да преосмислим тенденцията да поставяме интелектуалния над ръчния труд. "Всъщност автоматизирането и премахването на ръчните задачи от ежедневието ни противоречи на нашата собствена природа и действа срещу психичното ни здраве.", твърди неврологът д-р Кели Ламбърт от университета в Ричмънд, допълвайки, че ръчният труд може дори да намали риска от депресия
Работата с ръце и психичното здраве
Изработката на инструменти е това, което е позволявало на човека да се превърне в това, което е днес. Взаимовръзка между очите, движенията на ръката и мозъка е идеалното интелектуално и емоционално оръжие, което може да ни донесе ползи от различно естество. Така че защо пренебрегваме тази ключова част от живота си?
Седенето пред компютъра по цял ден не се счита за работа с ръце. Отпушването на канализацията също не се счита за такава. Говорим за нещо, което изисква да използвате невронните си връзки и да засилите невропластичността си.
Как правим това? Творчество и трансформация. Нужно е да бъдете ангажирани с някакъв процес, който има задоволителен краен резултат. Всичко - от скулптура, моделиране на глина, плетене, рисуване или просто засаждане на цвете - може да окаже огромно положително влияние върху емоционалния живот.
Д-р Кели Ламбърт пише за всичко това в книгата си „Lifting Depression: A Neuroscientist’s Hands-On Approach to Activating Your Brain’s Healing Power“. Целта е да намерим ръчни задачи, които активират наградния център в нашия мозък чрез познавателни усилия, концентрация и удоволствието, което получаваме от задачата.
Усилие, творчество и удовлетворение: Неврохимия, която се бори с депресията
Нека подчертаем, че просто да се научите да моделирате с глина, да извайвате или плетете няма да доведе до моментално изчезване на вашата депресия. Ръчният труд е просто катализатор, начин да промените химията на мозъка си. Той е началната точка, от която да започне вашето подобряване.
В съчетание с други неща (като терапия) ръчният труд може да има някои наистина невероятни ефекти. Но нека разгледаме по-подробно какви точно са ползите от ръчния труд за нашия мозък:
- Променя физиологията и химичния отговор на мозъка ни: освобождава серотонин и ендорфини и намалява нивата на кортизол, „хормона на стреса“.
- Ръчните задачи могат да подобрят невропластичността, създавайки нови връзки между невроните. Това ни помага да запазим мозъка си млад и здрав за по-дълго.
- Както обяснява д-р Робин Хърли от университета в Бейлор, ръчният труд, който доставя удоволствие на пациентите (свирене на музикален инструмент, рисуване и др.), може да помогне дори за справяне с последиците от хроничния стрес. Това е важно, защото означава, че те ще бъдат по-възприемчиви и спокойни, докато се борят с депресията си.
И за финал, нека уточним нещо важно. Не всеки ръчен труд ни носи еднакви ползи - например, ако работите във фабрика, повторяемостта на дейностите, които извършвате, няма да доведе до този благотворен ефект върху психичното здраве, за който говорим. Ключът е да намерите нещо, което разпалва вашето любопитство, страст и интерес.
Намерете нещо, което да правите с ръцете си, което ви удовлетворява, вдъхновява и отпуска. Опитайте се да намерите „потока”, за който говори психологът Михай Чиксентмихай, състоянието на духа, в което светът спира и вие сте напълно в унисон със себе си, изцяло ангажирани в творческия процес. Малко неща носят подобно удовлетворение.
Прочетете още:
- Трудовата дейност е полезна за децата, когато е съобразена с възрастта им
- 7 ползи за психическото и физическото здраве от плетенето
exploringyourmind.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАМЕРА МЛЕКОСМУКАТЕЛ КОМПЛЕКТ
СОУ СИМПЪЛ АНТИЦЕЛУЛИТЕН ДЪРВЕН МАСАЖОР
МАМИВАК РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА 81360
ЛАНСИНОХ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА
ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106
УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА 902
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Направете си коледна украса от рециклирани материали
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- От рециклирани материали направете оригинални, красиви и евтини коледни играчки
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Как да си направите малки панделки за ефектна и нежна декорация с помощта на вилица
- Украсете дома си с коледна елха от екологични материали
- Как да си направим легло за домашен любимец от стара блуза
- Как да си направим коледни орнаменти от прежда и лепило
- Направете си коледен свещник от борови клонки и боровинки
- Направете си сами овлажнител за въздуха от пластмасова бутилка и бинт
Коментари към Ръчният труд е полезен за нашия мозък