Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Ръчният труд е полезен за нашия мозък

Ръчният труд е полезен за нашия мозък

от 27 сеп 2019г., обновено на 07 апр 2021г.
Редактор: Елиза Трайкова
Ръчният труд е полезен за нашия мозък - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност
Допир, усещане, моделиране, плетене, градинарство, рисуване… всички тези занимания, свързани с ръчния труд, са изключително полезни за вашия мозък. Те не само са забавни, но всъщност произвеждат ендорфини, намалявайки нивата на стрес и тревожност.

Работата с ръце е един добър начин да подобрим психичното си здраве. Моделирането с глина, плетенето, скулптурирането, извайването, шиенето, градинарството и рисуването, наред с други дейности, са прекрасни начини за стимулиране на мозъка. Те също облекчават стреса, подобряват невропластичността на мозъка и нашите умения, концентрация и способност да се успокояваме.

Връзката между ръцете и мозъка е важна за човешките същества. Тя създава положителна обратна връзка, която действително ни помага да растем. Това е нещо, което виждаме от десетилетия, както в антропологията, така и в психологията. Ето защо е толкова важно децата да бъдат обучавани в ръчен труд и да работят върху фините двигателни умения, тъй като това е добре за техния мозък!

Но всички знаем, че когато станем възрастни и не разполагаме с достатъчно време, забравяме за чудото на тези ръчни дейности. Ако те не са част от нашата работа, рядко ги практикуваме. Всъщност, поради широката употреба на телефоните и компютрите, хората дори пишат на ръка все по-рядко...

Ръчният труд подобрява креативността и психичното здраве

Вероятно няма да преувеличим, ако кажем, че сме достигнали точка, в която ръчният труд започва да губи своята стойност. Офис работа, маркетинг, реклама, икономика, технологии… Това са все занимания, които дават приоритет на друг вид умения, съсредоточени най-вече върху интелектуалната страна.

Но има и други значими работни места като строителство, селско стопанство, ремонт на автомобили и други подобни, които изискват чифт квалифицирани ръце, за да решат проблемите на останалите от нас, подобрявайки качеството ни на живот. Това, което често забравяме е, че както интелектуалната, така и работата с ръцете, е от съществено значение в ежедневието ни.

Струва си да се отбележи, че в невропсихологията започва да се оформя много интересна перспектива на базата на всичко изложено по-горе, която налага да преосмислим тенденцията да поставяме интелектуалния над ръчния труд. "Всъщност автоматизирането и премахването на ръчните задачи от ежедневието ни противоречи на нашата собствена природа и действа срещу психичното ни здраве.", твърди неврологът д-р Кели Ламбърт от университета в Ричмънд, допълвайки, че ръчният труд може дори да намали риска от депресия

Работата с ръце и психичното здраве

Изработката на инструменти е това, което е позволявало на човека да се превърне в това, което е днес. Взаимовръзка между очите, движенията на ръката и мозъка е идеалното интелектуално и емоционално оръжие, което може да ни донесе ползи от различно естество. Така че защо пренебрегваме тази ключова част от живота си?

Седенето пред компютъра по цял ден не се счита за работа с ръце. Отпушването на канализацията също не се счита за такава. Говорим за нещо, което изисква да използвате невронните си връзки и да засилите невропластичността си.

Как правим това? Творчество и трансформация. Нужно е да бъдете ангажирани с някакъв процес, който има задоволителен краен резултат. Всичко - от скулптура, моделиране на глина, плетене, рисуване или просто засаждане на цвете - може да окаже огромно положително влияние върху емоционалния живот.

Д-р Кели Ламбърт пише за всичко това в книгата си „Lifting Depression: A Neuroscientist’s Hands-On Approach to Activating Your Brain’s Healing Power“. Целта е да намерим ръчни задачи, които активират наградния център в нашия мозък чрез познавателни усилия, концентрация и удоволствието, което получаваме от задачата.

Усилие, творчество и удовлетворение: Неврохимия, която се бори с депресията

Нека подчертаем, че просто да се научите да моделирате с глина, да извайвате или плетете няма да доведе до моментално изчезване на вашата депресия. Ръчният труд е просто катализатор, начин да промените химията на мозъка си. Той е началната точка, от която да започне вашето подобряване.

В съчетание с други неща (като терапия) ръчният труд може да има някои наистина невероятни ефекти. Но нека разгледаме по-подробно какви точно са ползите от ръчния труд за нашия мозък:

  • Променя физиологията и химичния отговор на мозъка ни: освобождава серотонин и ендорфини и намалява нивата на кортизол, „хормона на стреса“.
  • Ръчните задачи могат да подобрят невропластичността, създавайки нови връзки между невроните. Това ни помага да запазим мозъка си млад и здрав за по-дълго.
  • Както обяснява д-р Робин Хърли от университета в Бейлор, ръчният труд, който доставя удоволствие на пациентите (свирене на музикален инструмент, рисуване и др.), може да помогне дори за справяне с последиците от хроничния стрес. Това е важно, защото означава, че те ще бъдат по-възприемчиви и спокойни, докато се борят с депресията си.

И за финал, нека уточним нещо важно. Не всеки ръчен труд ни носи еднакви ползи - например, ако работите във фабрика, повторяемостта на дейностите, които извършвате, няма да доведе до този благотворен ефект върху психичното здраве, за който говорим. Ключът е да намерите нещо, което разпалва вашето любопитство, страст и интерес.

Намерете нещо, което да правите с ръцете си, което ви удовлетворява, вдъхновява и отпуска. Опитайте се да намерите „потока”, за който говори психологът Михай Чиксентмихай, състоянието на духа, в което светът спира и вие сте напълно в унисон със себе си, изцяло ангажирани в творческия процес. Малко неща носят подобно удовлетворение.

Прочетете още:

  • Трудовата дейност е полезна за децата, когато е съобразена с възрастта им
  • 7 ползи за психическото и физическото здраве от плетенето
Източник:

exploringyourmind.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Как можем да поддържаме бистър и бърз ум Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КАМЕРА МЛЕКОСМУКАТЕЛ КОМПЛЕКТ
32.30лв.

КАМЕРА МЛЕКОСМУКАТЕЛ КОМПЛЕКТ

СОУ СИМПЪЛ АНТИЦЕЛУЛИТЕН ДЪРВЕН МАСАЖОР
12.99лв.

СОУ СИМПЪЛ АНТИЦЕЛУЛИТЕН ДЪРВЕН МАСАЖОР

ЛАНСИНОХ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА
86.20лв.

ЛАНСИНОХ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА

ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106
45.70лв.

ЧИКО КЛАСИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА N0106

УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА 902
7.70лв.

УИ БЕЙБИ РЪЧНА ПОМПА ЗА КЪРМА 902

МИНИ РЪЧНА ШЕВНА МАШИНА
10.00лв.

МИНИ РЪЧНА ШЕВНА МАШИНА

Нов

Коментари към Ръчният труд е полезен за нашия мозък

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ръчният труд е полезен за нашия мозък
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:15
    Коментирайте "Ръчният труд е полезен за нашия мозък"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • Принудата не е грижа: Завръщане на принудителното настаняване в психиатрични болници в САЩ
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
  • Как да си направите малки панделки за ефектна и нежна декорация с помощта на вилица
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
  • Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
  • Как се отразява религията на психичното здраве на човека
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
  • Кинотерапия: Ползите от гледането на филми
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кой хляб е по-полезен за децата - пълнозърнест или бял?

преди 2266 дни, 16 часа и 33 мин.

Режима на детето ли да напасна към нашия или обратно?

преди 2322 дни, 16 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 15 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 6 часа и 20 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival