Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на юношите Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия

Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия

от 22 ное 2017г., обновено на 03 фев 2021г.
Редактор: Ина Фенерова
Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Тийнейджърите са изправени пред невероятен стрес – като се започне от промените в пубертета и се стигне до вечните тревоги дали са харесвани, кои са и дали и къде се вписват. С цялата тази нестабилност и несигурност невинаги е лесно да се направи разграничение между депресията и съпътстващите тийнейджърството емоционални кризи. 

И все пак, при юношите депресията е много повече от мрачно или тъжно настроение. Става дума за сериозен здравен проблем, който оказва влияние върху всеки аспект от живота им. За щастие, той е лечим и родителите могат да помогнат.

Вашата любов, напътствия и подкрепа могат да помогнат на детето ви да преодолее депресията и отново да вземе живота си в ръце. 

Депресиран ли е моят тийнейджър?

Всички знаем колко трудни са тийнейджърските години, малко от нас обаче осъзнават, че депресията засяга юношите много по-често, отколкото можем да предположим. Всъщност, според статистиката един на всеки пет страда от депресия в някакъв момент от тийнейджърските си години. И все пак, въпреки че депресията е лечима, повечето юноши никога не получават помощ.

Депресията по време на пубертета надхвърля меланхоличното настроение и непредвидимото поведение. Тя може да унищожи личността на вашия тийнейджър, причинявайки чувство на тъга, отчаяние или гняв.

Много нездравословни поведения или нагласи могат да бъдат индикации за депресия. Вижте няколко сигнала, показващи, че тийнейджърите се опитват да се справят с емоционалната си болка:

Проблеми в училище

Депресията може да доведе до ниски нива на енергия и концентрация, отсъствия от часовете и по-слаби оценки.

Бягство от дома

Много депресирани тийнейджъри бягат от дома или говорят за бягство. Такива опити обикновено са вик за помощ.

Наркотици и алкохол

Някои тийнейджъри прибягват дори до алкохола или наркотиците в опит да "самоизлекуват" депресията си. За съжаление, злоупотребата с тях само влошава нещата.

Ниско самочувствие

Депресията може да предизвика и засили чувството, че не са достатъчно привлекателни, че не са толкова успешни, колкото трябва да бъдат, че са недостойни…

Пристрастяване към смартфоните

Тийнейджърите търсят спасение от проблемите си в безкрайното онлайн сърфиране, но прекомерното използване на смартфони и интернет само повишава изолацията им, а това задълбочава депресията им.

Безразсъдно поведение

То включва опасно шофиране, честа и прекомерна консумация на алкохол или безразборен секс.

Насилие

Някои депресирани тийнейджъри - обикновено момчетата, които са жертви на тормоз – са склонни към прояви на агресия и насилие.

Тийнейджърската депресия се свързва и с редица други психични проблеми, включително хранителни разстройства и самонараняване.

Добрата новина е, че родителите могат да помогнат, а най-важната стъпка за това е първо да се научат да разпознават предупредителните знаци.

Какви са симптомите на депресия при тийнейджърите?

За разлика от възрастните, които имат възможност самостоятелно да търсят помощ, тийнейджърите разчитат на своите родители, учители или други лица, които се грижат за тях, да разпознаят страданията им и да им окажат така необходимата помощ. Но това невинаги е лесно. Симптоми на депресията са както тъгата и желанието за изолация, така и раздразнителността и гневът.

Вижте кои са най-често срещаните признаци на тийнейджърската депресия:

  • тъга или чувство за безнадеждност;
  • раздразнителност, гняв или враждебност;
  • често избухване в плач;
  • отчуждаване от приятели и семейство;
  • загуба на интерес към ежедневни или любими дейности;
  • лошо представяне в училище;
  • промени в навиците за хранене и сън;
  • безпокойство и възбуда;
  • чувство на безполезност и вина;
  • липса на ентусиазъм и мотивация;
  • умора или липса на енергия;
  • затруднено концентриране;
  • мисли за смърт или самоубийство.

Как да помогнем на депресирания тийнейджър

  • Ако не бъде лекувана, депресията може напълно да унищожи личността на детето ви, затова не чакайте с надеждата, че тревожните симптоми ще изчезнат от само себе си. Ако имате съмнение, че вашият тийнейджър страда от депресия, покажете своята загриженост по ненатрапчив начин. Дори ако не сте сигурни, че именно депресията е причината за мрачните настроения и неприятното поведение на детето си, не пренебрегвайте тези симптоми, защото те са знак за проблем, който трябва да бъде разрешен.
  • Започнете разговор по темата с детето си, опишете какви са симптомите на депресията, споделете, че сте забелязали някои от тях в поведението му и го попитайте има ли нещо в живота му, което го притеснява. Помолете го да ви разкаже през какво преминава и бъдете готови да слушате. Въздържайте се от излишни въпроси и напътствия – повечето тийнейджъри не обичат да се чувстват покровителствани.
  • И все пак, ясно заявете подкрепата и готовността да окажете всякаква помощ. Опитайте се да разговаряте с детето си колкото се може по-често, насърчавайте го да се вижда с приятели, заведете го на кино, на разходки в парка, ограничете времето, което прекарва пред компютъра и телефона. Помогнете му да опознае нещо ново – хоби, спорт, изкуство, и му осигурете среда, в която се чувства ценено, обичано и достойно за уважение. Ако състоянието на детето ви не се подобри, задължително потърсете професионална помощ.

Как да общувате с депресиран тийнейджър

Фокусирайте се върху слушането и не се изкушавайте да поучавате

Отхвърлете всяко желание да критикувате, когато тийнейджърът започне да говори - дори нещата, които чувате, да не ви харесват. Важното е, че детето ви комуникира. Ще постигнете най-доброто като просто уверите вашето дете, че сте до него - безусловно.

Бъдете нежни, но упорити

Не се отказвайте, ако в началото на разговора детето откаже да сподели – да говориш за депресията е наистина трудно – особено при тийнейджърите. Дори да имат желание да споделят, може да им е трудно да изразят това, което чувстват. Бъдете нежни, но упорити, опитайте се да предразположите детето си, като подчертаете своята загриженост и готовност да го изслушате.

Не оспорвайте начина, по който се чувства

Реплики от типа на „Не трябва да се чувстваш така.” или „Няма причина да се чувстваш така.” са изключително грешен подход. Признайте правото на детето си да се чувства наранено, обидено, тъжно, без да се стараете да обяснявате, че "нещата не са толкова лоши". Само признавайки болката му, можете да му помогнете да се почувства истински разбрано и подкрепено.

Вярвайте на интуицията си

Ако вашият тийнейджър твърди, че всичко е наред и няма основателна причина за потиснатото му настроение, останете бдителни и го наблюдавайте няколко дни. Ако не настъпи промяна в настроението и поведението му, и ако все още отказва да сподели проблемите си с вас, трябва да се доверите на интуицията си и да потърсите помощ от трети човек – негов приятел, любим учител или психолог. Важното е да го накарате да говори с някого.

Източник:

helpguide.org
Снимки: pixabay.com

Още по темата:
  • Как да помогнем на дете в депресия Как да помогнем на дете в депресия
  • Как депресията при тийнейджърите се различава от тази при възрастните Как депресията при тийнейджърите се различава от тази при възрастните
  • Тийнейджърите от поколение Z – по-застрашени от депресия, ако злоупотребяват с алкохол и наркотици Тийнейджърите от поколение Z – по-застрашени от депресия, ако злоупотребяват с алкохол и наркотици
  • 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ПРОБЛЕМЪТ НА ЗЕМЯТА Е, ЧЕ АЗ СЪМ ОТТУК - книга 6 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
8.95лв.

СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ ПРОБЛЕМЪТ НА ЗЕМЯТА Е, ЧЕ АЗ СЪМ ОТТУК - книга 6 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА
11.90лв.

КЪЩАТА НА ДЪНОТО НА ЕЗЕРОТО - ДЖОШ МАЛЕРМАН - СИЕЛА

СИЙСТАРС ЛОСИОН АНТИ АКНЕ ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ 125 мл
20.60лв.

СИЙСТАРС ЛОСИОН АНТИ АКНЕ ЗА ТИЙНЕЙДЖЪРИ 125 мл

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДЕЦА И МОМИЧЕТА 200 мл.
14.70лв.

ДЕРМОКСЕН ИНТИМЕН ГЕЛ ЗА ДЕЦА И МОМИЧЕТА 200 мл.

МЪЖЕ БЕЗ МУСТАЦИ - БРАТЯ МОРМАРЕВИ - СИЕЛА
14.90лв.

МЪЖЕ БЕЗ МУСТАЦИ - БРАТЯ МОРМАРЕВИ - СИЕЛА

СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НИКОГА НЕ ПОДЦЕНЯВАЙ ГЛУПОСТТА СИ - книга 7 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС
8.95лв.

СКЪПО ТЪПО ДНЕВНИЧЕ НИКОГА НЕ ПОДЦЕНЯВАЙ ГЛУПОСТТА СИ - книга 7 - ДЖИМ БЕНТЪН - ХЕРМЕС

Коментари към Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия
    www.framar.bg 
    на 23 May 2022 в 05:15
    Коментирайте "Съвети за родителите на тийнейджъри, страдащи от депресия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на юношите
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Депресия
  • Страдам ли от депресия?
  • 5 предупредителни знака, че тийнейджърът вероятно употребява наркотици
  • Какво е нивото на вашата тревожност и депресия?
  • Възстановяване след Цезарово сечение (секцио)
  • Може ли депресията да доведе до трайни промени в имунните ни клетки
  • Пенсионирането попарва психиката
  • Как да възпитаме самоуверено и силно момиче
  • Инозитол (витамин В8)

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Депресия заради карантината за коронавируса?

преди 748 дни, 9 часа и 9 мин.

Депресия и агресия - как мога да се справя с това?

преди 809 дни, 16 часа и 52 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 4 дни, 14 часа и 8 мин.

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 5 дни, 16 часа и 47 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 7 дни, 10 часа и 18 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 13 дни, 15 часа и 30 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах