Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията
Ако сте от хората, които страдат едновременно от хипотиреоидизъм и депресия, е възможно именно нарушената функция на щитовидната жлеза да е сред причините за психичното ви състояние.
При наличие на хормонален дисбаланс настроението ви може да се сменя твърде често, а жизнеността ви да варира в широки граници. В случай че страдате и от депресия, може да ви е много трудно да определите кои оплаквания се дължат на хипотиреоидизма и кои – на депресията.
Доброто познаване на ендокринната система и начина, по който нейните функции влияят на психичното и физическото ви здраве, със сигурност ще ви помогнат да разберете защо понякога се чувствате толкова уморени или пък потиснати.
Роля и функции на щитовидната жлеза
Тиреоидната (щитовидната) жлеза се намира в основата на шията и е от жизненоважно значение за човешкото тяло. Ако тя работи добре и произвежда достатъчно хормони, тялото ни също ще функционира нормално.
Когато щитовидната и хипофизната жлези отделят хормони, те подпомагат основните функции в човешкия организъм, сред които:
- растежът на костите;
- регулирането на сърдечния ритъм;
- регулирането на телесната температура.
В някои случаи е възможно симптомите на хипотиреоидизъм и депресия си взаимодействат по неочакван и често неприятен начин.
Възможно ли е намалената функция на щитовидната жлеза да доведе до депресия?
Хипотиреоидизъм се наблюдава, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно тироидни хормони, с които да обезпечи нормалното функциониране на човешкия организъм. Признаците на намалена функция са:
- наднормено тегло;
- забавен говор;
- забавен сърдечен ритъм.
Хипертиреоидизмът е повишена функция на щитовидната жлеза, която се свързва със свръхпроизводството на тироксин. Дисбалансът в този случай може да се изрази с:
- нарушен сърдечен ритъм;
- загуба на тегло;
- умора.
При нарушения във функцията на щитовидната жлеза е възможно да се проявят някои симптоми на влошено психично здраве, като например мания и депресия.
Видове хипотиреоидизъм
- изявен: повишен TSH и ниски нива на тироксина fT4;
- субклиничен: повишен TSH и стойности на fT4 в нормата.
Субклиничният хипотиреоидизъм е по-леката форма на хипотиреоидизъм. Той не се проявява и не изисква лечение.
Изследванията, които търсят връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията, се фокусират върху ефекта от изявения хипотиреоидизъм.
Събрани са много доказателства, според които тироидните хормони имат съществена роля за мозъчната дейност. Намаленото им производство се свързва с афективните разстройства като депресията например.
Хипертиреоидизъм и депресия
През 2021 г. китайски учени разглеждат резултатите от лабораторни изследвания на хора, диагностицирани с голямо депресивно разстройство, след което ги сравняват с тези на хора в добро психично здраве. Става ясно, че повечето участници с голямо депресивно разстройство са със стойности на тироидните хормони извън нормата. Това обаче не означава, че между хормоналния дисбаланс и депресията има причинно-следствена връзка. В случай, че пациентът страда от хормонални нарушения, неговият лекар трябва да назначава редовно кръвни изследвания и да следи за витаминен дефицит.
Симптоми на депресия и хипотиреоидизъм
За да разберете дали страдате от депресия или имате признаци на хипотиреоидизъм, е важно да сте запознати с техните симптоми.
Симптоми на депресия
Депресията е сред най-често срещаните психични разстройства, което се проявява по различен начин при различните хора. Въпреки това има няколко симптома, които се наблюдават при повечето пациенти и те са:
- липса на интерес към ежедневните дейности;
- неочаквано и драстично отслабване или напълняване;
- инсомния;
- силно чувство за вина;
- необичайна сънливост, летаргия;
- липса на енергия;
- затруднена концентрация;
- чувство за неадекватност;
- чести мисли за смърт или самоубийство.
Симптоми на хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза)
Най-честите признаци при нарушения във функцията на щитовидната жлеза са:
- умора;
- напълняване;
- подпухнало лице, чувствително на допир;
- депресия;
- констипация (запек);
- чувство за студ;
- слабо потене;
- забавен сърдечен ритъм;
- повишен холестерол;
- суха кожа;
- суха и изтъняваща коса;
- нарушена памет;
- проблеми със зачеването или необичайни промени в менструалния цикъл;
- мускулна слабост;
- скованост и болка в мускулите;
- болка и скованост в ставите.
Симптоми, наблюдавани при пациенти с хипотиреодизъм и депресия
- напълняване;
- понижено либидо;
- умора;
- болки;
- признаци на депресия.
Влияят ли проблемите с щитовидната жлеза върху депресията?
Ако страдате от депресия и искате да разберете дали хипотиреоидизмът не допринася за състоянието ви, е нужно да ви бъдат направени изследвания на щитовидната жлеза. Ако се окаже, че някои от стойностите са завишени или обратното, лекуващият лекар може да настоява за допълнителни тестове.
Някои от симптомите на депресия или хипотиреоидизъм до голяма степен се припокриват с други заболявания като анемия, рак, йоден дефицит и синдром на хроничната умора.
Лечение на хипотиреоидизъм
Ако сте диагностицирани с намалена функция на щитовидната жлеза, ще се наложи да приемате лекарства. Стандартното лечение включва прием на медикамент, който замества липсващия тиреоиден хормон. Напълно възможно е да усетите положителна промяна и облекчаване на симптомите още щом започнете терапията, разбира се под лекарско наблюдение.
Лечение на хипертиреоидизъм
Алтернативите за лечение на състоянието са повече, отколкото при хипотиреоидизма.
Медикаменти
Антитиреоидните лекарства потискат производството на тиреоидния хормон и подобряват състоянието на пациента.
Йодна терапия
Тя включва перорален прием на йод, който намалява активността на щитовидната жлеза и потиска производството на тироксин.
Операция
Операцията има за цел да отстрани част от тиреоидната жлеза, но се извършва в много редки случаи, когато пациентът развие гуша или забременее.
Лечение на депресия
Макар да е сериозно афективно разстройство, депресията може да се лекува с помощта на:
- медикаменти (антидепресанти, лекарства срещу чести промени в настроението и антипсихотици);
- терапия (когнитивно-поведенческа, междуличностна или групова);
- самопомощ и умения за справяне (физически упражнения, балансирано хранене, пълноценен сън, ограничаване на алкохола и други наркотични вещества, писане в дневник, медитация и осъзнатост).
Експертите уточняват, че не е задължително лечението на щитовидната жлеза да облекчи и симптомите на депресия. Става въпрос за два различни здравословни проблема, които имат общи проявления. Те обаче са на мнение, че, ако лекувате хормоналния дисбаланс, намалявате риска от депресия след време.
В случай че страдате от психичното разстройство, шансовете ви за пълно излекуване се увеличават, ако хормоналната терапия се съчетае с други средства за лечение на депресия.
Добрата новина е, че както хипотиреоидизмът, така и голямото депресивно разстройство са лечими.
Какво можете да направите?
Ако страдате от депресия, със сигурност бихте искали да разберете кои фактори влошават състоянието ви. Понякога няма ясни причини за депресията, но все пак тя може да бъде излекувана.
Учените не са категорични, когато става въпрос за връзка между депресията и тиреоидните нарушения, тъй като направените до момента изследвания са оскъдни. Все пак има резултати, според които хипотиреоидизмът играе ролята на рисков фактор при депресия.
Ако имате симптоми на нарушена функция на щитовидната жлеза или на депресия, е добре да се консултирате с вашия лекар, който да ви назначи правилното лечение.
Ако страдате от депресия и тя нарушава сериозно начина ви на живот, потърсете професионална помощ. Докато консултациите дадат резултат, бихте могли да приложите някоя от стратегиите за справяне.
Без значение от какво заболяване страдате, винаги е по-добре е да се погрижите за здравето си днес, за да живеете добре утре.
Is There a Link Between Thyroid Issues and Depression?: https://psychcentral.com/depression/is-there-a-link-between-thyroid-issues-and-depression?utm_source=ReadNext#next-steps
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовМАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НЕРОЛИ 5 мл
Безплатна доставка за България!ЖЪЛТ КАНТАРИОН СТРЪК
НАУ ФУДС ЖЕН ШЕН капсули 500 мг * 100
ХЕРИЦИУМ таблетки * 120 DXN
ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 300 мг * 60 УЕБЪР НАТУРАЛС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Страдам ли от депресия?
- Кодеин
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Литий
- Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- Депресия
- Флуоксетин
Коментари към Има ли връзка между намалената функция на щитовидната жлеза и депресията