Психология на здравето – същност, цели и приложение

Психология на здравето (наричана още медицинска психология и поведенческа медицина) е област от психологията, която разглежда ролята на биологичния, психологическия, поведенческия и социалния фактор върху здравето и заболяванията при човека. Заразните и наследствените болести са добре познати и често срещани. Други обаче се отключват поради различни поведенчески или психологически причини.
Основната цел на експертите по психология на здравето е да дадат своя принос за подобряване здравето на човека, както и да участват в разработването на програми за превенция и лечение. Тяхната задача е да проследят как реагират, как се справят и как се възстановяват пациентите след боледуване. Част от специалистите избират да работят в здравната система и да търсят начини за усъвършенстване здравната политика на правителството.
Психология на здравето е сравнително нова научна област, която се появява през 70-те години на миналия век в отговор на бързо променящата се сфера на здравно обслужване. Влошеният начин на живот играе все по-значима роля върху здравословното състояние на човека. Тук се намесват психолозите, които опитват да разберат кои са моделите на поведение, водеща причина за болести и смърт. Така те се надяват да подобрят качеството на живот на хората и да ги предпазят от здравословни проблеми.
Какво прави психология на здравето толкова важна и значима за обществото наука?
Тъй като основният фокус на психология на здравето е връзката между поведението и здравето, безспорното предимство на тази област е, че може да помогне на индивида да промени навиците и начина си на живот така, че да не страда от сериозни заболявания. Медицинските психолози са ценен ресурс при провеждането на приложни изследвания върху методите за превенция от маладаптивни и вредни за човека модели на поведение като тютюнопушенето например. Те биха могли да открият нови методи, чрез които да насърчат хората да се ангажират с други, здравословни дейности (като спорта).
Много от нас осъзнават, че честата консумация на храни с високо съдържание на захар е вредна, но продължават да го правят, въпреки възможните краткосрочни и дългосрочни негативни последици. Ролята на психолога е да анализира причините, които подтикват човека да избира точно определен тип хранене, и да го мотивира да прави по-полезни избори.
По данни на Американските центрове за контрол на заболяванията близо половината от смъртните случаи през последните 20 години е можело да бъдат предотвратени. Техен доклад от 2012 г. разкрива, че броят на починалите вследствие на най-често срещаните причини за смърт намалява, с изключение на самоубилите се, а продължителността на живота продължава да бъде средно 78,8 години. Въпреки това на всеки час 83 американци умират от сърдечно заболяване или инсулт. Над четвърт от тези случаи са напълно предотвратими, твърдят представители на Центровете.
Ракът е втората водеща причина за смърт сред хората, следван от хроничните респираторни заболявания, първичните хронични обструктивни белодробни болести като емфизем и хроничен бронхит, натравянията (включително предозиране с наркотик) и опасните падания при възрастните.
Предмет на работа на специалистите по психология на здравето
Медицинските психолози работят както индивидуално, така и с цели групи или общности. Те се стремят да ограничат въздействието на рисковите фактори, да подобрят здравето и да намалят честотата на заболяванията. Eкспертите участват в проучвания и предлагат услуги в следните направления:
- понижаване на стреса;
- регулиране на теглото;
- отказ от тютюнопушене;
- въвеждане на здравословни хранителни навици;
- избягване на рисково сексуално поведение;
- грижа за настанени в хосписи и консултиране на хора, преживели тежка загуба;
- превенция на заболявания;
- установяване последиците от разболяването върху живота и здравето на болния;
- подобряване възстановителния процес;
- развитие на умения за справяне.
Биосоциален модел в психология на здравето
Методът, който медицнските психолози използват най-често днес е така нареченият биосоциален модел. Според него болестите и здравето са все резултат от комбинацията от биологични, психологически и социални фактори.
Биологичните включват наследственост и генетични особености, психологическите - начин на живот, личностни характеристики и ниво на стрес, а социалните - наличие на система за оказване на социална подкрепа, семейни отношения, вярвания и традиции.
>>> Национални програми и стратегии за превенция на заболяванията
Приложения на психология на здравето
През последните години поведенческата медицина се развива изключително бързо. Това се дължи на повишената здравна култура на обществото. Все повече хора търсят начини да опазят здравето си и се интересуват от източници с надеждна информация, която може да им помогне. Експертът по психология на здравето може да отговори на въпросите им и да им даде насоки за по-здравословен живот.
Част от специалистите в областта се насочват към превенцията, като прилагат методи за поддържане на оптимално тегло, избягване на рисково поведение и положително мислене, което е основен инструмент за справяне със стреса, депресията и тревожността.
Други експерти се развиват в образователната сфера и запознават лекари, медицински сестри и нутриционисти с важни аспекти от психологията на здравето, които биха им помогнали да лекуват по-успешно пациентите.
Studying Health Psychology and Illness: https://www.verywellmind.com/what-is-health-psychology
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ бр. 4 / 2011
РАЗНИ МИСЛИ - ДЕТЕЛИНА СТАМЕНОВА - СИЕЛА
НАУКАТА ДА СТАНЕШ БОГАТ - УОЛЪС Д. УОТЛЪС
ТОКСИЧНИТЕ ХОРА - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
КОГАТО СЕ БОРИМ СЪС СЕБЕ СИ - РЮДИГЕР ДАЛКЕ - ХЕРМЕС
ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- И билките имат странични ефекти
- Как да запазим здрави нервите си
- Агресивен ли сте?
- 10 невероятни ползи от черешите за нашето здраве
- Лечение със сертралин
- Седем златни правила, за да предпазите бъбреците си
- Ядки за закуска за остър ум дори в напреднала възраст
- Арсен в зъба - крие ли рискове?
- Хигиена на съня
- Виолета Златанова
Коментари към Психология на здравето – същност, цели и приложение