Тиковете – знак, че сте твърде напрегнати
Тик – нещо, за което всеки от нас е чувал, може би дори известно време е търпял, „малка странност“ в нечие поведение, досадно „бъгче“ в личния живот. А тикът всъщност е неволна мускулна контракция или вокализация на гласа. Телесните тикове обикновено се срещат в малки мускулни групи. Движенията се повтарят и могат да възникнат поради специфични психични състояния, наранявания или реакции към лекарствени продукти.
Съществуват различни видове тикове, например:
- обикновен тик – произволно движение, нямащо видима цел, като мигане с очи, гримасничене, потропване с крак;
- комплексни тикове – включват серия от движения и изглеждат, сякаш имат цел;
- тикове в общуването – включват движение, като свиване на рамене, намигване или кимане;
- фонетични тикове – включващи говорене или издаване на шум, понякога единични срички или поредица от такива.
Тиковете могат да са симптом на специфични психични отклонения, като синдрома на Турет. Той винаги е придружен от тикове, като най-известният (макар и рядък) е многократно бълване на множество обидни и вулгарни думи и фрази. Хората, живеещи с това отклонение, изпитват непреодолимо желание да извършат определено движение или да направят някакво изказване. А това желание предизвиква тревожност и напрежение, докато не бъде пуснато навън.
Причини за тиковете
Голям процент от човешката популация в някакъв момент от живота си ще има тикове, като честотата им при децата достига 50%. При хората с по-високи нива на тревожност или невротични наклонности е възможно дори да има няколко такива периода. Тиковете могат да бъдат едва забележими — като потропване с крак или премигване с определена честота, или съвсем видими за обществеността, като викане и ругаене.
Тревожността, възбудата, медикаментите, припадъците и прекрачването извън психична норма могат да причинят тикове, като е разумно при забелязването им да се консултираме със специалист. Тиковете може да са сигнал, че стресът на работа прекрачва извън здравословните граници. Може да са първия признак, че тревожността, с която живеете, ви вреди, въпреки, че сте свикнали с нея. Може и да са симптом на по-сериозно състояние.
Ако тиковете са при дете, трябва да се има предвид, че те често придружават други състояния, нуждаещи се от терапия.
Лечението на тиковете всъщност е лечение на състоянието, което ги причинява. Когато това е физически проблем, разбираемо, се третира първо тялото и едва тогава се пристъпва към намеса на психолог, който да е полезен при туширане на емоционалния проблем и евентуалните остатъчни тикове.
Когато тиковете се появят, сигнализирайки за някакви душевни страдания на личността, терапията на психичните проблеми ги повлиява изключително ефективно.
По статията работи: Станислава Тонева
Източник: goodtherapy.org
Сниимка:blog.educents.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Палиативно лечение
- Симптоматично и поддържащо лечение
- Разберете дали имате проблеми с панкреаса чрез тези 6 симптома
- Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
- Какви са симптомите на ниското кръвно?
- Интернет приложение помага на раково болни да са в постоянна връзка с лекаря си
- Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика
- Депресираните хора не гледат в очите
- Разберете причината за главоболието си според мястото на болката
- Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
Коментари към Тиковете – знак, че сте твърде напрегнати