Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)

Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)

от 02 фев 2020г., обновено на 28 май 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Тиковете се определят като повторяеми, внезапни и неволеви мускулни движения по лицето, раменете, ръцете, краката или други части на тялото.

Видове тикове

Прости тикове

Тикове, при които се използват малко на брой мускулни групи. Тук спадат докосването на носа, гневния поглед, прочистването на гърлото.

Сложни тикове

Движения, които изискват използването на повече мускулни групи едновременно. Например подскачане или пристъпване по определен начин.

Други срещани тикови движения са: премигване, потрепване на рамене, извиване на врата, лицеви гримаси, изплезване на езика, разширяване на ноздрите, свиване на юмруци, размахване на ръце, ритане или свиване пръстите на краката.

Тиковете може да са и гласови. Такива са прочистване на гърлото, подсмръкване или сумтене, сухо покашляне, цъкане с език, издаване на съскащ звук, както и цели думи или фрази.

Тези движения и/или вокализации могат да се случват по различно време през деня или само в отделни случаи. Те се засилват и зачестяват при възбуда, физически и социален стрес, тревожност или преумора.

Има лекарства, които още повече усложняват проблема. Тиковете не са толкова чести, когато човек е спокоен и отпочинал. Освен това те не се получават по време на сън.

Лечение на тиковете

Тиковото разстройство се лекува с помощта на медикаменти, които контролират симптомите.

Колко често се среща тиковото разстройство? 

Най-често срещаното тиково разстройство се нарича „временно тиково разстройство“. Основно то се среща при децата и отшумява след определено време. Тикове, които продължават повече от година, се определят като хронични, или хронично тиково разстройство.

Според Американската академия по педиатрия тиковете засягат около 20% от учениците. Най-често от тях страдат деца на възраст между 7 и 10 години. Понякога обаче могат да се появят и по-рано, на 2-3 годишна възраст. Смята се, че тиковите разстройства са генетично обусловени, тъй като в повечето случаи се предават от поколение на поколение в семейството.

Хроничните тикове засягат по-малко от процент от децата и могат да са симптом за много по-сериозни разстройства като например синдром на Турет.

Тикове и синдром на Турет

Синдромът на Турет представлява генетично, неврологично разстройство, чиито първи симптоми са моторните или вокални тикове. Той обикновено се асоциира и със синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност, обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР), поведенческите проблеми и затрудненията в ученето.

Само в САЩ, според Националния институт за неврологични разстройства, почти 200 000 американци страдат от най-тежката форма на синдром на Турет, а един на всеки 100 души проявява по-леки симптоми като хронични моторни или вокални тикове, или временни тикове при децата.

Макар синдромът на Турет да не се лекува напълно, симптомите са най-силно изразени през ранните тийнейджърски години, след което се забелязва отшумяване през по-късния юношески период. Той засяга 3 до 4 пъти по-често мъже, отколкото жени.

Прочетете още:

  • Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
  • Синдромът на Турет: цялостна поведенческа терапия за справяне с тикове

Тикове при деца със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)

Почти половината деца, които имат тикове, страдат същевременно от СДВХ. Според някои учени неврологичните причини за хроничните тикови разстройства, синдрома на Турет и обсесивно-компулсивното разстройство са много сходни. Ето защо човек, който страда от някое от тях, е много вероятно да страда и от СДВХ. При децата, диагностицирани с тиково разстройство и СДВХ, обикновено синдромът се развива 2-3 години преди появата на първите тикове.

През годините се зародиха съмнения дали всъщност медикаментите, които обичайно се предписват за лечение на СДВХ, не влошават или дори причиняват появата на тикови движения. Проучванията показват, че при повечето деца с повторяеми тикове и СДВХ не се наблюдава засилване на тиковете, когато приемат ниски до умерени дози стимуланти.

Все пак има изключения и някои деца се сблъскват с много сериозни проблеми, дори когато им е предписан слаб стимулант. Засега не е ясно дали стимулантите всъщност причиняват тикове или последните са съществували и преди това, но сега започват да се проявяват по-силно. Възможно е тиковите разстройства да приличат до голяма степен на синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност в неговите по-ранни фази. Това би означавало, че тиковете биха се развили, без значение дали детето е лекувано със стимуланти.

Ако дете със СДВХ развие тиково движение, най-належащо е да се проведе консултация със специалист. Той, заедно с родителите, ще може да прецени рисковете и ползите от лечението със стимуланти, както и техните алтернативи.

Източник:

verywellmind.com, medicalnewstoday.com, pixabay.com

 

Още по темата:
  • Тиковете – знак, че сте твърде напрегнати Тиковете – знак, че сте твърде напрегнати
  • Нещата, които всеки, живеещ с хиперактивност, ще разбере Нещата, които всеки, живеещ с хиперактивност, ще разбере
  • Как да преборите сутрешния стрес при ученици със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност Как да преборите сутрешния стрес при ученици със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
  • Има ли връзка между хиперактивността и проблемите със съня Има ли връзка между хиперактивността и проблемите със съня
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

РИВАНА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл.
6.10лв.

РИВАНА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАНДАРИНА 10 мл.

Коментари към Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)
    www.framar.bg 
    на 18 April 2021 в 05:38
    Коментирайте "Тикове и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ)"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
  • Дефицит на вниманието в зряла възраст
  • Полезни практики при деца с хиперактивност и дефицит на внимание
  • Спрете тик на окото по 6 начина
  • Симптоми на хиперактивност при възрастни
  • Блян, Попадийка, Буника, Бленика
  • 10 съвета към родителите на деца със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
  • Съветите на д-р Марио за неспокойни, нервни или хипер активни деца
  • Хранене при Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
  • Подходящи игри и физически занимания за деца с дефицит на внимание и хиперактивност

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 295 дни, 12 часа и 12 мин.

дефицит на Еутирокс 50 мкг и 75 мкг

преди 307 дни, 8 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

В начална бременност и 7 сантиметра миомен възел- какво да правя

преди 15 часа и 51 мин.

Covid-19 и здравните приложения - анкета

преди 10 дни, 12 часа и 59 мин.

Ваксина против COVID и комбинираната срещу хепатит А и Б

преди 11 дни, 9 часа и 26 мин.

КЕТАМИН без рецепта в София?

преди 12 дни, 3 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Как се справяте с пролетната умора?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах