Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна
Токсичната мъжественост е свързана със схващането, че мъжът трябва да доминира, да бъде агресивен и да изпитва омраза към хората с различна сексуална ориентация. Тя е резултат от културния натиск върху някои мъже да се държат по точно определен начин и за съжаление повлиява всички представители на силния пол, макар да има различни проявления.
За съжаление, очакванията към мъжете да бъдат твърди и да не изразяват емоциите си, вредят на психичното им здраве и могат да имат сериозни последствия върху обществото, което води до появата на термина „токсична мъжественост“.
Какво представлява токсичната мъжественост
Тук не става въпрос само за поведение, характерно за мъжете, а по-скоро за твърде силен натиск върху част от тях.
Според учените токсичната мъжественост има три ключови компонента:
- Твърдост – Мъжът трябва да бъде физически силен, агресивен и лишен от емоции.
- Отхвърляне на всичко, което се приписва като качества на жените – От мъжа се очаква да презира и отхвърля всяко нещо, което се счита за „женствено“ – изразяване на емоции или търсене на помощ.
- Сила – Обществените нагласи карат мъжа непрекъснато да се стреми към повече власт и по-висок статус (социален и финансов), ако иска да бъде уважаван.
Нездравословни навици
Токсичната мъжественост издига на пиедестал нездравословните навици. Широко прието е, че грижата за себе си е привилегия на жените, а мъжете трябва да бъдат сурови към телата си, да спят малко, да тренират дори когато имат травма и да прекрачват границите на физическа издръжливост.
Освен че ежедневно трябва да доказват колко са силни, от тях се очаква да не търсят (поне не често) лекарска помощ, защото това би означавало, че са слаби и неспособни.
Проучване от 2011 г. разкрива, че представителите на силния пол, които вярват в идеята за токсичната мъжественост, са два пъти по-малко склонни да вземат превантивни мерки за добро здраве, от всички останали, които имат по-умерена представа за мъжественост. Според някои мъже например да посещават лекар веднъж годишно за рутинен профилактичен преглед е равносилно на мекушавост.
Те не само че не се грижат за здравето си, но и често усвояват нездравословни навици. През 2007 г. учени откриват, че колкото по-стриктно се придържат мъжете към нормите за мъжественост, толкова по-нездравословно живеят - злоупотребяват с алкохол, пушат или пък избягват да консумират зеленчуци, като са убедени, че тези техни избори са „напълно нормални“.
>>> Ще спя, когато умра, или стереотипът, че истинският мъж няма нужда от много сън
„Истинският“ мъж не се нуждае от психологическа подкрепа
Токсичната мъжественост учи мъжете, че те не могат да страдат от психични проблеми. Депресията, тревожността, злоупотребата с наркотични вещества и влошеното психично здраве се считат за признаци на слабост.
Друго погрешно схващане е, че „истинските“ мъже не бива да говорят за своите чувства. За тях е недопустимо да обсъждат проблемите си и да описват емоциите си, което, за съжаление, ги отчуждава и ги прави по-самотни.
Водени от страха си, че ще разочароват околните, много мъже отказват да търсят решение на психичните си проблеми, още по-малко при специалист по ментално здраве.
Раса, пол и етническа принадлежност
Важна роля при изграждане образа на истинския мъж играят расовата и етническата му принадлежност. Изследване, проведено през 2013 г., сочи, че колежаните от азиатски произход са считани за по-малко мъжествени от останалите.
Синдромът на Джон Хенри
Един от критериите за мъжественост е да останеш твърд и да се грижиш добре за семейството си. Стремежът на голяма част от мъжете да отговорят на тези очаквания обаче може да отключи синдрома на Джон Хенри. Терминът описва всички мъже, които полагат неимоверни усилия да се справят с проблемите си, докато не рухнат. Наименованието на синдрома не е случайно. Джон
Хенри е бил афроамериканец, работил усилено, за да достигне производителността на парна машина. Уви, свръхусилията му се оказват фатални, тялото му не издържа и той умира. Резултатите от изследване от 2016 г. показват, че синдромът на Джон Хенри увеличава риска от високо кръвно налягане и депресия сред мъжете.
Всички момчета, без значение тяхната раса или етнически произход, могат да бъдат обект на подигравки в училище, ако „не се държат мъжки“. През 2015 г. експерти проучват средата в американските училища и стигат до заключението, че 85% от представителите на LGBTQ+ общността са жертва на вербално насилие от страна на съучениците. Учениците, които заявяват, че не принадлежат към нито един от двата установени пола, признават, че често са заплашвани и унижавани.
>>> Да бъдеш мъж: Какво означава това в контекста на интимните взаимоотношения
Силният мъж по-рядко помага на хора в нужда
Представителите на силния пол, които се възприемат като достатъчно силни и мъжествени, по-рядко биха помогнали на човек в нужда.
Изследване сочи, че токсичната мъжественост прави мъжете по-безчувствени и неспособни да утешават страдащия. Убеждението, че трябва да бъдат силни и агресивни, събужда в тях страха, че при евентуална намеса в защита на по-слабия, техният имидж ще пострада. Ето защо те често предпочитат ролята на страничен наблюдател.
Примери за токсична мъжественост
Тя може да се прояви в личните отношения, в училище или на работното място. Ето няколко примера от нашето ежедневие:
- когато дете в училище не се държи „мъжки“, както се очаква от него, то е заплашвано от другите момчета и често е наричано „женчо“;
- когато момче плаче и баща му го посъветва „да се стегне“ или му каже, че „мъжете не плачат“;
- когато мъж обижда жените, че са разюздани, защото имат сексуални контакти с различни мъже и не са обвързани с един човек;
- когато мъж каже на своя партньор какво може и не може да облече и с кого има право да се среща в свободното си време;
- когато мъже упражняват насилие върху транссексуални жени, защото смятат, че заради тях ще бъдат нарушени вече утвърдените полови норми;
- когато мъже критикуват други мъже, които имат връзка с транссексуални жени;
- когато мъж се страхува да изрази чувствата си, за да не изглежда уязвим и „слаб“ в очите на партньора си;
- когато мъж страда от психично нарушение, но отказва да потърси професионална помощ, защото „трябва да се справи“ или „да се стегне“.
Препоръки на Американската психологическа асоциация
Експерти от Американската психологическа асоциация признават, че натискът на обществото върху мъжете може да има сериозни последици както върху техния живот, така и върху всички останали. Те изготвиха нови препоръки, които да помогнат на момчетата и мъжете да се изправят срещу някои от най-пагубните ефекти на токсичната мъжественост.
Учените са категорични, че традиционната представа за истински мъж е опасна за човешката психика. Внушението, че той трябва да потиска чувствата си вреди на вътрешния му свят и на отношенията му с околните.
Без стереотипи и културни очаквания, разликите в поведението на мъжете и жените се оказват много по-незначителни. Проучвания, в които участниците водят лични дневници със заниманията си, разкриват, че мъжете се радват на времето, прекарано с децата си, не по-малко от жените.
Новите насоки на Асоциацията помагат и на психолозите, които искат да помогнат на мъжете да се освободят от оковите на наложените норми и да живеят пълноценно.
What Is Toxic Masculinity?: https://www.verywellmind.com/what-is-toxic-masculinity
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БАРБА ИТАЛИАНА ЕЖЕДНЕВЕН ШАМПОАН ENEA 250 мл.
БАРБА ИТАЛИАНА ШАМПОАН И БАЛСАМ CESARE 250 мл.
БАРБА ИТАЛИАНА ШАМПОАН С ТРОЙНО ДЕЙСТВИЕ MICHELANGELO 250 мл.
БАРБА ИТАЛИАНА ЛОСИОН С ТРОЙНО ДЕЙСТВИЕ LEONARDO 100 мл.
БАРБА ИТАЛИАНА ФИКСИРАЩ ГЕЛ ЗА КОСА AMARONE 120 мл.
БАРБА ИТАЛИАНА ГЕЛ ПОМАДА ЗА КОСА CHIANTI 120 мл.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Трябва да си силен – стереотипът, който прави мъжете толкова самотни
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Хормонална терапия за смяна на пола
- Семенник
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Мъжки полови хормони
- Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
- Функция на мъжка репродуктивна система
- Тестостерон
- КП № 147 ОПЕРАТИВНИ ПРОЦЕДУРИ ВЪРХУ МЪЖКА ПОЛОВА СИСТЕМА
Коментари към Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна