Неподозираната сила на стереотипите и как да ги преборим
Културните стереотипи за различни социални групи са толкова много, че едва ли има човек, който да не се е сблъсквал с поне един в живота си. „Момичетата са зле с математиката“, „Мъжете са безчувствени“, „Той забравя, явно е от възрастта“, „Майките сякаш оглупяват покрай грижите за бебетата си“ и т.н. Стереотипите са като въздуха – невидими, но съществуват.
Личността на всеки от нас е толкова цветна и многопластова. Все ще се намери за какво да бъдем заклеймени. И макар че би било най-добре да спрем да обръщаме внимание на това, се оказва, че не е никак лесно. Погрешните схващания за нашите способности бързо се превръщат в глас, който ни нашепва, че може би наистина не сме толкова добри. А този глас трудно се игнорира. През последните няколко десетилетия учените стигнаха до заключението, че стереотипите имат пагубен ефект върху реалното ни представяне и поведение.
Стереотипна заплаха
Тя представлява страх, че можем да направим нещо, което да затвърди негативните очаквания за групата от хора, част от която сме самите ние.
Предмет на експериментално проучване по въпроса е как расовите стереотипи влияят на интелектуалните способности на участниците. В него са включени тъмнокожи мъже и жени, на които в началото е съобщено, че ще бъдат подложени на тест, оценяващ вродените им вербални умения и трудности. След като им е представен по този начин, те се справят значително по-слабо от останалите. Когато обаче правят теста, без да им бъде разяснена целта и предмета му, техните резултати са много по-добри. Очевидно те са били скептично настроени към представянето си и това е повлияло негативно на крайния резултат.
Дори в случаите, когато расовите стереотипи са подсказани по много по-деликатен начин, тъмнокожите участници в експеримента се представят по-лошо. Само молбата да упоменат расовата си принадлежност в предварителен въпросник на демографска тематика оказва негативен ефект. След него те показват също много слаби резултати на теста за вербални умения.
Прочетете още:
Стереотипите могат да засегнат всеки
Последиците от стереотипните заплахи са сериозни и засягат всички заклеймени групи. Подобни заплахи, касаещи интелектуалните способности на хората, се срещат при всяка етническа група – тъмнокожи, латиноамериканци, германски граждани от турски произход и много други. Голям брой изследвания обръщат внимание на стереотипните заплахи спрямо жените и тяхното слабо представяне в сфери като математика или лидерство на работното място.
Мъжете също са уязвими. Те например се представят много по-слабо на тестове, които целят да оценят „социалната им чувствителност“. Тъй като това умение се смята за типично при жените, мъжете подсъзнателно изпитват колебание и резултатите им са по-лоши. Когато тестът обаче им е представен като тест за умението за обработване на информация, те се справят много по-добре.
Сходно е поведението при деца от бедни семейства. Преди да бъдат подложени на тест, оценяващ интелектуалните им способности, се съобщава какъв е социално-икономическият статус на всяко от тях. Резултатите на по-бедните деца са много по-слаби от тези на останалите. Това обаче не повлиява на постиженията на по-богатите деца, тоест техните резултати остават непроменени.
Стереотипната заплаха дава отражение върху представянето в училище на имигрантските деца и във функционирането на паметта на по-възрастните хора.
Важно е да се отбележи, че отключващите фактори могат да бъдат много трудно забележими. При едно изследване на група жени се презентират две реклами, в които посланието е свързано с характерни полови стереотипи. След това им е възложена задача, в която те подсъзнателно избягват да поемат лидерството. Макар че се рекламират продукти, които нямат нищо общо с лидерските качества, те все пак оказват влияние върху нагласата на жените.
Ментални механизми
Стереотипите създават затворен кръг. Заклеймените хора изпитват тревожност, която от своя страна влошава когнитивните им умения и води до по-лошо представяне, затвърждаване на негативните схващания и подсилване на страха.
Учените откриват няколко взаимосвързани механизми, които причиняват този ефект.
Дефицити на работната памет
Ние, хората, имаме проблем с концентрацията, докато извършваме точно определена задачи и едновременното изключване от съзнанието на разсейващи фактори. Под въздействието на стереотипна заплаха, работната памет изпитва физиологичен стрес, постоянно контролира начина на представяне и опитва да потисне тревожността и стереотипа.
Невролози успяват да проследят въпросните промени, настъпващи в мозъка ни през това време. Когато сме под влияние на стереотипна заплаха, частите от мозъка, които отговарят за емоционалната саморегулация и социалната обратна връзка се активират, докато онези зони, които отговарят за изпълнението на задачата, се потискат.
Стратегии за справяне със стереотипите
Въпреки всичко, винаги има надежда. Единственият сигурен начин, който ще реши проблема завинаги, е да изкореним стереотипа, да го заличим. Тъй като процесът отнема много време, бихме могли да приложим някои техники за справяне със стереотипните схващания.
Видими, достижими и подходящи ролеви модели
Ролевите модели са много важни. Така например избирането на Обама за президент на САЩ оказва благоприятен ефект върху афроамериканците. Учените в Америка забелязват зависимост между всяка реч на Обама, в която той призовава към позитивизъм и премахване на стереотипите и последващо представяне на тъмнокожите по време на изпит или проект. След всяко негово изказване в този дух те показват много по-добри резултати.
Смяна на принадлежността към друга група с позитивни схващания и възприятия
Можем да смекчим ефекта от стереотипната заплаха като отместим акцента върху група, принадлежността, към която ни влияе положително – кара ни да повярваме в себе си и да се самоутвърдим.
Например жените от Азия се справят лошо на математически състезания, ако преди това им е напомнено, че са представители на женския пол. Ако обаче се акцентира върху азиатския им произход, те се справят много добре. Причината е, че съществуват два стереотипа – че жените са слаби по математика и че азиатците са много добри в точните науки. Точно тук можем сами да си помогнем, като изберем принадлежността към група, която би била благоприятна за нас. Много от нас попадат едновременно в няколко групи, които са под стереотипна заплаха, така че не би било трудно да изместим фокуса си от едната към другата, за да постигнем по-високи резултати.
Превръщане на стереотипната заплаха в предизвикателство
Увереното изправяне пред задача, от която се страхуваме, също е добро решение. Такъв е случаят с жените шахматисти. По този начин променяме концепцията и възприемаме задачата като предизвикателство, нещо, което ще ни направи по-силни и по-добри в дадена област.
Осъзнаване на негативните ефекти от стереотипа
Ако сме наясно с негативните последици от погрешните схващания бихме могли да разберем защо изпитваме тревожност, а ако го направим, ще постигаме по-добри резултати. Вероятно няма да успеем да избегнем напълно стереотипите, но можем поне да си осигурим мъничко свободно пространство, лишено от тях.
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- Трябва да си силен – стереотипът, който прави мъжете толкова самотни
- Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
- Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
- Какво харесват мъжете – 7 стереотипа на пух и прах
- "Ако срещнете дъщеря ми, не й казвайте, че е красива"
- Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна
- "Бъди джентълмен": След видеоклипа "Бъди дама" е време и за мъжката гледна точка
- 13 известни личности, които харесват телата си такива каквито са
- Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
- Освободете се от етикетите
Коментари към Неподозираната сила на стереотипите и как да ги преборим