Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
Теорията за схема на половете е въведена от психолога Сандра Бем през 1981 г. Тя гласи, че всяко дете се запознава с половите роли благодарение на средата, в която живее. Според Бем то адаптира поведението си спрямо нормите за мъжка и женска роля, наложени от обществото.
Възгледите на Бем са силно повлияни от когнитивната революция през 60-те и 70-те години на миналия век. Експертът смята, че теорията на Фройд за мъжете и жените е фокусирана прекалено много върху връзката между анатомията и половото развитие на човека. Тя е на мнение, че начинът на мислене (мисловната схема), който формира в тях представата за мъжко и женско поведение, е по-скоро резултат от когнитивното развитие и социалните влияния върху детето.
>>> Да бъдеш мъж: Какво означава това в контекста на интимните взаимоотношения
Културни влияния при формиране на представите за полови роли
Така наречените от Бем схеми на половете, или изградената представа за това, което е типично за мъж и жена, влияят не само върху начина на обработване на информация, но и върху нагласите как е „правилно“ да се държи един мъж или една жена.
Например, дете, което расте в традиционна културна среда, е по-вероятно да вярва, че ролята на жената е да се грижи за децата, а на мъжа – да работи и да осигурява прехраната. Неговият мозък създава схемата, която то ще следва занапред, определяйки кое действие е типично за мъже и кое за жени.
Връзка между схемата на половете и изграждането на самооценка
Тази схема играе важна роля и по отношение на самооценката и вярата в собствените възможности. Ако момичето е отгледано от родители традиционалисти, то ще знае, че от него се очаква да се омъжи и да роди деца. Ако обаче живее в по-либерална и прогресивна среда, е напълно възможно да пожелае да се развива професионално или да не иска семейство и деца.
Често отражението на средата върху формирането на половите роли е видимо, но има случаи, когато нейното влияние е едва доловимо. Дори използването на думи, които дискриминират и поставят в по-ниска позиция единия пол, допринася за формирането на схема на половете.
Какво се случва, ако човек не следва общоприетите норми за поведение на неговия пол
Мъжете и жените са добре запознати с последиците от неспазването на тези културни норми. Ако една жена реши да преследва кариера, защитниците на традиционните полови роли могат да я определят като „високомерна“, а ако не желае да смени името си, добавяйки фамилията на своя съпруг, да я обвинят в неуважение към него.
Мъжът също може да бъде обект на критика в по-разкрепостените и свободомислещи общества. Той например може да бъде подиграван или упрекван, защото не работи, а се грижи за децата. Жената може да е критикувана за това, че предпочита да бъде домакиня и да чува по свой адрес определения като „старомодна“ или „със закостенели разбирания“.
Нападките и неодобрението на обществото често принуждават различните да променят поведението си или да търпят негативното отношение на другите.
>>> Мъжкарското поведение (мачизъм) – комбинация от агресия, превъзходство над жените и сексизъм
4 категории хора според използваната от тях полова схема
Според теорията на Бем за схемата на половете, обществото се разделя на четири категории:
- Хора, които обработват информацията по начин, характерен за схемата на пола, към който принадлежат.
- Хора, които обработват информацията по начин, характерен за схемата на противоположния пол.
- Хора, чието мислене съчетава схеми на мъжа и жената (андрогинност).
- Хора с неопределен тип мислене, което не принадлежи към нито една от двете полови схеми.
Обосновка и критики
В своя научен труд самата Бем пише, че схемите на половете ограничават мъжете, жените и обществото като цяло. Според нея, ако децата растат в среда без стереотипи и наложени граници, те ще се чувстват по-свободни.
Критиците на нейната теория твърдят, че тя разглежда индивида като пасивен наблюдател, който не участва във формирането на собствените си представи за двата пола, без да взема под внимание и външните сили, участващи в този сложен процес.
Списък на Бем с думи, описващи женската и мъжката роля в обществото
Освен теорията за схемата на пола, през 1974 г. Сандра Бем създава инструмент, известен като Списък на Бем с думи, описващи половите роли (BSRI), който и днес се използва широко при извършване на психологически оценки. Той включва 60 различни думи, които са полово неутрални или са тясно насочени към единия или другия пол.
При попълването на въпросника участниците трябва да оценят до каква степен се идентифицират с всяка от посочените думи/ характеристики. Инструментът не просто категоризира хората като мъже и жени. Той разглежда мъжките и женските черти като част от континуум. Човекът може да си постави голям брой точки за характеристики, приписвани на неговия собствен пол, но би могъл да се оцени високо и за някои характеристики, приписвани на срещуположния (андрогинност).
Gender Schema Theory and Roles in Culture: https://www.verywellmind.com/what-is-gender-schema-theory
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
- Микроагресията на работното място
- Как описваме мъжете и жените лидери
- Противно на стереотипа възрастните мъже предпочитат по-зрели жени
- Дискриминацията в социалните медии засилва депресията и тревожността при мъжете от малцинствените групи
- Служителите от ЛГБТ общността са въвлечени в повече конфликти на работното място
- Как да предпазим сърдечното здраве на жените на работното място
- Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна
- Емоционалният труд, извършван от жените на работното място – тежък, но непризнат
- Бремето на чуждите проекции: етикети
Коментари към Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото