Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
Дискриминацията, основана на възрастта (ageism), също като сексизма и расизма, се изразява в негативни стереотипи по отношение на хората от различни възрасти. Той може да се прояви както към по-възрастни, така и към млади. Среща се на работното място, в областта на здравните услуги и в личния живот.
История на дискриминацията, основана на възрастта на човека
За първи път терминът ейджизъм („ageism“) се използва от геронтолога Робърт Бътлър, с който той описва дискриминационното отношение към мъже и жени в напреднала възраст. Днес обаче засегнати са всички възрастови групи – деца, тийнейджъри, хора в зряла и напреднала възраст.
Последиците от възрастовата дискриминация могат да бъдат много сериозни, като все по-често експертите насочват вниманието към ефекта от нея върху децата и младежите.
>>> Изследване потвърди: Колкото повече остаряваме, толкова по-щастливи ставаме
Признаци на възрастова дискриминация
Тя може да се прояви деликатно или да бъде ожесточена и наистина опасна. Някои от основните й признаци са:
- изключване на жертвата от групата (в училище или на работното място);
- отнемане на възможностите за професионално израстване и повишение;
- съкращаване или принуждаване на жертвата да се пенсионира;
- негативни коментари по повод възрастта й;
- пренебрегване или отхвърляне на идеите й;
- лишаване от придобивки като платен отпуск;
- ограничаване възможността за усъвършенстване на работното място/ невключване в образователни и квалификационни курсове.
Видове възрастова дискриминация
Тя се поделя на два вида, в зависимост от това дали е насочена към младежи или хора в напреднала възраст.
Дискриминация спрямо възрастните хора
Според учените стереотипите се базират на начина, по който младежите очакват от възрастните хора да се държат.
Приемственост
Младите хора често смятат, че времето на възрастните е отминало и би трябвало вече да се оттеглят, за да дадат възможност на останалите да се развиват и доказват.
Консумация
Младежите вярват, че, когато става въпрос за ограничени ресурси, те трябва да бъдат вложени в тях, а не във възрастните.
Идентичност
Според младите хората в напреднала възраст не бива да „крадат“ от идентичността им, а да се държат подобаващо за годините си (подбор на думи и стил на обличане например).
>>> Джейми Лий Къртис: Не трябва да крием възрастта си, сякаш е нещо лошо
Дискриминация спрямо младежите
Не само възрастните мъже и жени обаче страдат от дискриминационно отношение. Все по-често младите изпитват на гърба си недоверието и скептицизма на околните. Много от тях губят работното си място, защото висшестоящите ги смятат за неопитни, некомпетентни или неквалифицирани.
Някои изследвания дори сочат, че дискриминацията спрямо тях е в много по-големи мащаби, отколкото тази спрямо възрастните. Проучване от 2021 г., публикувано в списание „Journal of Experimental Psychology“, разкрива, че „най-често използваните думи, с които се описват младите служители имат негативно значение: „чувстват се специални“, „разглезени“, „крайни“ и „неуважителни“.
Колко често се среща дискриминацията, основана на възрастта?
Според експертите един от двама души се отнасят умерено или крайно расистки по отношение на хората от определена възрастова група. Най-често подобно поведение предприемат млади и слабо образовани мъже.
Проучване, което е публикувано в престижното списание „The Lancet“, сочи, че един от трима е бил жертва на възрастова дискриминация, като най-голям е делът сред младежите на възраст 15-24 години.
Ролята на социалните мрежи
Факторите, които подхранват проявите на дискриминация, могат да бъдат най-различни. Социалните медии напоследък играят ключова роля и до голяма степен предопределят взаимодействията между хората.
Изследване, проведено през 2013 г. и поместено на страниците на списание „The Gerontologist“, разглежда присъствието и поведението на по-възрастните потребители във Фейсбук групите. 84 от групите засягат живота именно на хората в напреднала възраст, но всъщност повечето от тях са създадени от младежи. Почти 75% от ФБ групите критикуват поведението на възрастните, а членовете на 40% от тях смятат, че мъжете и жените в напреднала възраст би трябвало да нямат право да управляват автомобил и дори да пазаруват.
Възрастова дискриминация в офиса
1/4 от жалбите на американски служители са свързани с дискриминационно отношение на работното им място.
Неправителствената организация, която защитава интересите на хората над 50 години в САЩ, разкрива, че 1 от 5 работници е над 55-годишна възраст. Почти 65% споделят, че са били жертва на възрастова дискриминация, а 58% вярват, че след 50-тата година околните започват да се отнасят към тях съвсем различно.
Пандемията от COVID-19 задълбочи проблема и изостри отношенията между млади и възрастни. През последните 2-3 години качеството на предлаганите здравни услуги за хора в напреднала възраст се влоши още повече.
Последици от възрастовата дискриминация
Дискриминационното отношение към служителите, основано на тяхната възраст, може да се прояви по различни начини: по-ниско заплащане, принудително пенсиониране, лишаване от възможности за повишение и кариерно израстване или затруднения при намирането на работа.
Трудът на младежите също често е обезценяван, като основната причина, изтъквана от работодателите, е липсата на опит.
Икономически ефект от дискриминационното отношение към различните възрастови групи
Представители на СЗО предупреждават, че възрастовата дискриминация е световен проблем, който може да доведе до влошаване на здравословното състояние, социална изолация, преждевременна смърт или тежки икономически последици. Проучване от 2020 г. изчислява, че само за САЩ финансовите загуби от дискриминационни прояви към по-възрастните или по-младите граждани достигат размер от 63 милиона долара годишно.
Ефекти върху психичното и физическото здраве
Държавите, в които броят на здравите граждани е по-голям, отчитат по-ниска степен на възрастова дискриминация. Тя крие сериозни рискове за хората в напреднала възраст, като може да доведе до съкращаване продължителността на живота, ускорен когнитивен упадък, по-силно чувство за самота и ограничен достъп до пазара на труда.
За съжаление, принадлежността към определена възрастова група може да повлияе и на качеството на предлаганите здравни услуги. През 2020 г. учени стигат до заключението, че в 85% от случаите възрастта предопределя избора на лечение и типа медицински процедури.
СЗО изчислява, че 6,3 милиона души по света вероятно са развили депресия вследствие на прояви на възрастова дискриминация спрямо тях.
Как можем да се справим с възрастовата дискриминация?
Експертите от Американската психологическа асоциация са категорични, че дискриминацията, основана на възрастта, е не по-малко опасна от сексизма и расизма. Една от първите стъпки за справяне с нея е провеждането на информационни кампании. Предвид застаряващото световно население, е изключително важно да се намери решение на проблема.
Специалистите предлагат, освен повече информация, свързана с процеса на стареене, дискриминацията и ефектите от нея, да се потърсят различни форми на взаимодействие между поколенията, които да ги сближат.
Обучението на работното място също би било полезно, тъй като може да мотивира служителите да се стремят към израстване и да променят нагласите си спрямо своите колеги от различни възрастови групи.
What Is Ageism?: https://www.verywellmind.com/what-is-ageism
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Групова динамика
- Трябва да си силен – стереотипът, който прави мъжете толкова самотни
- Как трябва да се хранят хората над 50-годишна възраст
- Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
- Възрастови промени на съня
- Какво харесват мъжете – 7 стереотипа на пух и прах
- "Ако срещнете дъщеря ми, не й казвайте, че е красива"
- Как описваме мъжете и жените лидери
- Каква е истинската ви възраст
- 10-те най-възрастни хора в света
- Физическа активност и спорт според възрастта
Коментари към Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици