Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Групова динамика Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици

Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици

от 03 окт 2022г., обновено на 04 окт 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
 Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Дискриминацията, основана на възрастта (ageism), също като сексизма и расизма, се изразява в негативни стереотипи по отношение на хората от различни възрасти. Той може да се прояви както към по-възрастни, така и към млади. Среща се на работното място, в областта на здравните услуги и в личния живот.

История на дискриминацията, основана на възрастта на човека

За първи път терминът ейджизъм („ageism“) се използва от геронтолога Робърт Бътлър, с който той описва дискриминационното отношение към мъже и жени в напреднала възраст. Днес обаче засегнати са всички възрастови групи – деца, тийнейджъри, хора в зряла и напреднала възраст.
Последиците от възрастовата дискриминация могат да бъдат много сериозни, като все по-често експертите насочват вниманието към ефекта от нея върху децата и младежите.

>>> Изследване потвърди: Колкото повече остаряваме, толкова по-щастливи ставаме

Признаци на възрастова дискриминация

Тя може да се прояви деликатно или да бъде ожесточена и наистина опасна. Някои от основните й признаци са:

  • изключване на жертвата от групата (в училище или на работното място);
  • отнемане на възможностите за професионално израстване и повишение;
  • съкращаване или принуждаване на жертвата да се пенсионира;
  • негативни коментари по повод възрастта й;
  • пренебрегване или отхвърляне на идеите й;
  • лишаване от придобивки като платен отпуск;
  • ограничаване възможността за усъвършенстване на работното място/ невключване в образователни и квалификационни курсове.

ръце на възрастен човек върху клавиатура на лаптоп

Видове възрастова дискриминация

Тя се поделя на два вида, в зависимост от това дали е насочена към младежи или хора в напреднала възраст.

Дискриминация спрямо възрастните хора

Според учените стереотипите се базират на начина, по който младежите очакват от възрастните хора да се държат.

Приемственост

Младите хора често смятат, че времето на възрастните е отминало и би трябвало вече да се оттеглят, за да дадат възможност на останалите да се развиват и доказват.

Консумация

Младежите вярват, че, когато става въпрос за ограничени ресурси, те трябва да бъдат вложени в тях, а не във възрастните.

Идентичност

Според младите хората в напреднала възраст не бива да „крадат“ от идентичността им, а да се държат подобаващо за годините си (подбор на думи и стил на обличане например).

>>> Джейми Лий Къртис: Не трябва да крием възрастта си, сякаш е нещо лошо

Дискриминация спрямо младежите

Не само възрастните мъже и жени обаче страдат от дискриминационно отношение. Все по-често младите изпитват на гърба си недоверието и скептицизма на околните. Много от тях губят работното си място, защото висшестоящите ги смятат за неопитни, некомпетентни или неквалифицирани.

Някои изследвания дори сочат, че дискриминацията спрямо тях е в много по-големи мащаби, отколкото тази спрямо възрастните. Проучване от 2021 г., публикувано в списание „Journal of Experimental Psychology“, разкрива, че „най-често използваните думи, с които се описват младите служители имат негативно значение: „чувстват се специални“, „разглезени“, „крайни“ и „неуважителни“.

Колко често се среща дискриминацията, основана на възрастта?

Според експертите един от двама души се отнасят умерено или крайно расистки по отношение на хората от определена възрастова група. Най-често подобно поведение предприемат млади и слабо образовани мъже.

Проучване, което е публикувано в престижното списание „The Lancet“, сочи, че един от трима е бил жертва на възрастова дискриминация, като най-голям е делът сред младежите на възраст 15-24 години.

Ролята на социалните мрежи

Факторите, които подхранват проявите на дискриминация, могат да бъдат най-различни. Социалните медии напоследък играят ключова роля и до голяма степен предопределят взаимодействията между хората.

Изследване, проведено през 2013 г. и поместено на страниците на списание „The Gerontologist“, разглежда присъствието и поведението на по-възрастните потребители във Фейсбук групите. 84 от групите засягат живота именно на хората в напреднала възраст, но всъщност повечето от тях са създадени от младежи. Почти 75% от ФБ групите критикуват поведението на възрастните, а членовете на 40% от тях смятат, че мъжете и жените в напреднала възраст би трябвало да нямат право да управляват автомобил и дори да пазаруват.

Възрастова дискриминация в офиса

1/4 от жалбите на американски служители са свързани с дискриминационно отношение на работното им място.

Неправителствената организация, която защитава интересите на хората над 50 години в САЩ, разкрива, че 1 от 5 работници е над 55-годишна възраст. Почти 65% споделят, че са били жертва на възрастова дискриминация, а 58% вярват, че след 50-тата година околните започват да се отнасят към тях съвсем различно.

Пандемията от COVID-19 задълбочи проблема и изостри отношенията между млади и възрастни. През последните 2-3 години качеството на предлаганите здравни услуги за хора в напреднала възраст се влоши още повече.

Последици от възрастовата дискриминация

Дискриминационното отношение към служителите, основано на тяхната възраст, може да се прояви по различни начини: по-ниско заплащане, принудително пенсиониране, лишаване от възможности за повишение и кариерно израстване или затруднения при намирането на работа.

Трудът на младежите също често е обезценяван, като основната причина, изтъквана от работодателите, е липсата на опит.

Възрастна жена с прошарена коса, застанала до розов храст

Икономически ефект от дискриминационното отношение към различните възрастови групи

Представители на СЗО предупреждават, че възрастовата дискриминация е световен проблем, който може да доведе до влошаване на здравословното състояние, социална изолация, преждевременна смърт или тежки икономически последици. Проучване от 2020 г. изчислява, че само за САЩ финансовите загуби от дискриминационни прояви към по-възрастните или по-младите граждани достигат размер от 63 милиона долара годишно.

Ефекти върху психичното и физическото здраве

Държавите, в които броят на здравите граждани е по-голям, отчитат по-ниска степен на възрастова дискриминация. Тя крие сериозни рискове за хората в напреднала възраст, като може да доведе до съкращаване продължителността на живота, ускорен когнитивен упадък, по-силно чувство за самота и ограничен достъп до пазара на труда.

За съжаление, принадлежността към определена възрастова група може да повлияе и на качеството на предлаганите здравни услуги. През 2020 г. учени стигат до заключението, че в 85% от случаите възрастта предопределя избора на лечение и типа медицински процедури.

СЗО изчислява, че 6,3 милиона души по света вероятно са развили депресия вследствие на прояви на възрастова дискриминация спрямо тях.

Как можем да се справим с възрастовата дискриминация?

Експертите от Американската психологическа асоциация са категорични, че дискриминацията, основана на възрастта, е не по-малко опасна от сексизма и расизма. Една от първите стъпки за справяне с нея е провеждането на информационни кампании. Предвид застаряващото световно население, е изключително важно да се намери решение на проблема.

Специалистите предлагат, освен повече информация, свързана с процеса на стареене, дискриминацията и ефектите от нея, да се потърсят различни форми на взаимодействие между поколенията, които да ги сближат.

Обучението на работното място също би било полезно, тъй като може да мотивира служителите да се стремят към израстване и да променят нагласите си спрямо своите колеги от различни възрастови групи.

Източник:

What Is Ageism?: https://www.verywellmind.com/what-is-ageism

Още по темата:
  • Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото Теория за половите схеми на Бем: Как средата формира представата за мъжка и женска роля в обществото
  • Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна
  • Освободете се от етикетите Освободете се от етикетите
  • Бремето на чуждите проекции: етикети Бремето на чуждите проекции: етикети
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БЕЗ ВЪЗРАСТ - АНДРЮ СТИЙЛ - СИЕЛА
22.00лв.

БЕЗ ВЪЗРАСТ - АНДРЮ СТИЙЛ - СИЕЛА

Коментари към Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте  Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 16:22
    Коментирайте " Възрастова дискриминация (ейджизъм) – същност, признаци и последици"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Групова динамика
  • Физическа активност и спорт според възрастта
  • Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци
  • Токсична мъжественост – какво представлява и защо е толкова опасна
  • Какво се случва с тялото, след като навършим 40 години
  • Сексуалният живот е от голямо значение за хората над 65 г.
  • 10 вида дискриминация, които вече изчезват в съвременния свят
  • Как да приемем същността на другите хора
  • Публично засрамване на жените и обвинения в непристойно поведение – дефиниция и негативни ефекти
  • Как описваме мъжете и жените лидери
  • Терминът Lookism: дискриминация към по-малко привлекателните хора
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Първи детски лагер - на каква възраст и справят ли се децата?

преди 2178 дни, 2 часа и 19 мин.

Може ли козметика за определена възраст да се ползва от друга възраст?

преди 2215 дни, 4 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 4 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 19 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 19 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 19 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Физическа активност и спорт според възрастта Физическа активност и спорт според възрастта

Физическа активност и спорт според възрастта

от 29 апр 2025г. Прочети повече
От колко сън се нуждаем според възрастта От колко сън се нуждаем според възрастта

От колко сън се нуждаем според възрастта

от 11 окт 2024г. Прочети повече
Възрастови промени на съня Възрастови промени на съня

Възрастови промени на съня

от 10 май 2022г. Прочети повече
Открийте 24 неизбежни промени, които се случват в тялото на всеки 10 години Открийте 24 неизбежни промени, които се случват в тялото на всеки 10 години

Открийте 24 неизбежни промени, които се случват в тялото на всеки 10 години

от 07 март 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival