Учените откриха как стойката влияе на емоциите ни
Повечето хора са наясно с връзката между ума и тялото, а също и с това как умствените процеси влияят на физическото ни състояние. Ако сме уплашени, сърцето ни препуска. Смутени ли сме, се изчервяваме. Когато мислим за нещо прекрасно, е разбираемо да се усмихваме. Медитацията може да повлияе на кръвното налягане, а не просто да ни успокои.
Но знаем ли как тялото променя емоционалното ни състояние и ума? Може ли то да ни повлияе осезаемо?
Изследванията на психолозите разкриват, че позицията на тялото (пози, жестове и изражения на лицето) може пряко да влияе на мислите и чувствата ни, дори да се стараем да избегнем това. Необичаен пример е, че ако сбръчкаме носа си, усещаме миризмата като по-неприятна. Вдигаме вежди и усещаме по-силно изненадата от прочетеното. Измиването на ръцете има психологически ефект и подпомага усещането, че неприятните моменти свършват, а угризенията изчезват.
Какво са открили психолозите
Голяма част от изследванията на връзката между тялото и съзнанието са фокусирани върху различните пози. Експанзивните (с длани далеч от тялото, повдигната брадичка и лакти, насочени встрани) се сравняват с „затворените пози“ (където краката или ръцете са кръстосани, главата е наведена и тялото е отпуснато или свито). Едно мъничко проучване, публикувано в списание „Психологически науки“ през 2010 година, стига до извода, че хората, стоящи в експанзивни пози само за една минута започват да се чувстват по-силни. На последното, разбира се, е трудно да повярваме, ето защо са им направени медицински тестове, при които се оказва, че нивата на тестостерон и кортизол са повишени. „Чрез промяна на физическата позиция индивидът подготвя своите физиологични системи, за да издържи трудни и стресови ситуации“, заключава списанието.
Дори само да изправим гърба и да застанем в експанзивна поза може да увеличи самочувствието ни, според проучване на "Европейски вестник по социална психология“, издадено през 2009 година. Участниците са помолени да опишат своите силни и слаби страни, включително малките си качества и дали са добри кандидати за работни позиции. Онези, които са имали самоуверена, изправена поза, се оценяват по-високо и със самочувствие, отколкото тези, които са отпуснати и със сведен поглед.
Проучване на „Вестник за Експериментална Социална Психология“ от 2012 година изследва как хората възприемат болката. Оказва се, че тези, застанали на колене и покорно свели поглед надолу, имат по-ниска толерантност към болка и дискомфорт от други, стоящи гордо изправени. Изследователите стигат до заключението, че дори да нямаме контрол върху обстоятелствата, можем да поддържаме усещането за господстващо положение, контролирайки позата си, а това ще подпомогне да намалим чувствителността към болка.
Изследването върху връзката между тяло и ум, макар в още ранен етап, предполага, че сме способни да се възползваме от знанието, обръщайки внимание на позата си. Ако се държите така, сякаш сте силни и уверени, можете да постигнете това чувство действително, променяйки биохимията на тялото си.
Като всяка теория и тази си има минуси
Това, че осъзнаваме явлението, може да намали ефекта на влиянието му, а дори и да го получим - той ще е временен, та отново ще се налага да предприемаме мерки.
Трябва да помним, че позицията на тялото има културен елемент, както „Експериментална социална психология“ ни напомня, през 2013 година. Проучването на вестника обхваща Америка, Европа и Азия и е открило, че американската поза на самоувереност с „крака върху плота на бюрото“ в Азия е довела до ужасни резултати. Причината се корени в това, че там се ценят качества като скромност и смирение, които носят усещането за ценност, а подобно поведение ги отрича. В арабските страни позата също не се приема добре, защото се счита, че показването на подметките е обидно.
А ето и 3 пози на тялото, които ще променят живота ви
Още от деца ние проучваме начина, по които емоциите влияят на тялото ни, но едва в късна възраст се замисляме, че тази връзка е двупосочна. Психологията е доказала, че манипулирайки позата и мускулния си тонус, сме способни да променим емоционалното си състояние. Правят се изследвания за това как точно се променя мисленето и успеваемостта ни в зависимост от позицията на тялото ни. На вниманието ви предоставяме 3 пози, които ще променят живота ви.
Скръстените ръце не са само щит
За да подобрим постоянството и упоритостта си, скръстваме ръце. Изследванията на „Европейския вестник за социална психология“ от 2008 година установяват, че хората, които скръстили ръцете си, опитвайки да се справят с неразрешим пъзел, показват повече упоритост и по-дълго не се отказват от решаване на задачата, отколкото тези в неутрална поза (ръце отпуснали в страни от тялото). Когато разрешаваме проблем самостоятелно, скръстването на ръцете носи постоянство. Въпреки че тази поза говори за затвореност и отхвърляне на идеите на околните, тя може да бъде полезна за личните ни постижения.
„Да се стегнем“
За да увеличим волята си, трябва да напрегнем мускулатурата. В серия от експерименти, публикувани в „Списание за потребителските проучвания“ през 2011 година, субектите, свили юмруци (или стегнали мускулите на краката си) постигат по-добър самоконтрол в различни ситуации. На субектите са дадени задачи — да изпият отвратителна на вкус течност, да изтърпят потапяне в ледена вода, да се разделят с парични суми и да се откажат от изкусителна храна. Резултатите показват, че „тялото, а не само умът, може да повлияе на самоконтрола“.
Усмивката се равнява на добро настроение
Ако искаме да подобрим настроението си, — нека се усмихнем. Проучване на „Психологически науки“ от 2012 година се състои в стимулиране на различни видове усмивки у субектите на изследване, докато изпълняват стресови задачи. Тези, които се усмихват, имат по-ниска сърдечна честота от други, с неутрално изражение на лицата си. "Усмивката на Дюшен“ (която ангажира мускулите на устната кухина и очите и се нарича още "истинска усмивка") смъква нивата на стрес забележително, в сравнение със „социалната усмивка“ (която ангажира само мускулите на устата). Класическо проучване от 1988 година стига до извода, че хората намират карикатурите, които са им показани за по-забавни, докато се усмихват.
Ако желаем положителен ефект в ежедневието си, специалистите препоръчват да се усмихваме повече и да правим повече утвърждаващи жестове, като напомнят, че смръщването на вежди има незабавен отрицателен ефект върху настроението (това е доказано в проучване от 2012 г. на списание „Емоция“).
berkeleywellness.com, berkeleywellness.com
- снимка: wallpaperflare.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Петте най-добри вариации на кучешката поза, които трябва да опитате
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Асоциативни корови зони
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Поведение
- 6 разтягащи упражнения за повдигане на раменете и изправяне на стойката
- Какаово дърво
- Поза 69 - начини на употреба
- 8 йога пози срещу болките по хода на седалищния нерв
Коментари към Учените откриха как стойката влияе на емоциите ни