Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Какво стои зад гнева и как да се освободим от него

Какво стои зад гнева и как да се освободим от него

от 12 март 2018г., обновено на 17 дек 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Какво стои зад гнева и как да се освободим от него - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Гневът е "емоционално състояние, което варира по интензивност от леко раздразнение до интензивна ярост", твърди д-р Чарлз Спилбъргър, психолог, посветил голяма част от работата си на изучаването на гнева. Подобно на други емоции, и тази е придружена от физиологични и биологични промени; когато се ядосвате, се повишава кръвното ви налягане, както и нивата на енергийните хормони адреналин и норадреналин.

Гневът може да бъде причинен както от външни, така и от вътрешни фактори. Може да се ядосате на конкретно лице (като например колега или ръководител) или събитие (задръстване, анулиран полет), или гневът ви да е в резултат на притеснения или проблеми в личния ви живот. Спомени за травмиращи или вбесяващи събития също могат да предизвикат гневни чувства.

Защо някои хора се ядосват по-лесно от други?

Според психолога Джери Дефенбахер, специализиран в управлението на гнева, някои хора наистина се разгневяват по-лесно и по-интензивно, отколкото останалите. Има и такива, които не показват гнева си по бурен начин, но сякаш са хронично раздразнени или ядосани.

Хората, които лесно се разгневят, обикновено са с ниска толерантност към чувството на неудовлетвореност, което означава, че те трудно понасят чувството на разочарование, неудобство или досада. Това се дължи на няколко причини: 

  • Генетични и физиологични: Има доказателства, че някои деца се раждат по-раздразнителни и чувствителни от други и това се проявява още в най-ранна възраст. 
  • Социокултурни: Гневът често се разглежда като нещо, което не бива да изпитваме, ние сме научени, че е добре да изразяваме безпокойство, депресия или други емоции, но не и да изразяваме гняв. В резултат на това, ние не се учим да се справяме с него или да го трансформираме.

Изследванията също така са установили, че ролята на семейството е от съществено значение. Обикновено хората, които се разгневяват лесно, са отгледани в семейства с разрушително или хаотично поведение, без добри умения в емоционалната комуникация.

Изразяване на гнева

Инстинктивният, естествен начин за изразяване на гняв е да се реагира агресивно. Гневът е естествен, адаптивен отговор на заплахите; той провокира мощни, често агресивни емоции и поведение, които ни позволяват да се борим и да се защитаваме, когато сме атакувани. Следователно, известно количество гняв е необходимо за нашето оцеляване.

От друга страна, когато сме ядосани, не можем да си позволим да хвърляме предмети по някой, който ни дразни. Законите, социалните норми и здравият разум ограничават мощта, с която можем да изразим гнева си.

Хората използват различни съзнателни и несъзнателни процеси, за да се справят със своите гневни чувства.

Основните подходи са три:

  • изразяване;
  • потискане;
  • успокояване.

Изразяването на гневни чувства по твърд, неагресивен начин е най-здравословният начин да изразите гнева си. За да направите това, трябва да се научите да разпознавате емоциите си и да ги изразявате, без да наранявате другите. Да бъдеш асертивен не означава да си натрапчив или взискателен; означава да се отнасяш с уважение към себе си и към другите.

Гневът може да бъде потиснат, след което да бъде трансформиран и/или пренасочен. Това се случва, когато задържите гнева си, престанете да мислите за него и се съсредоточите върху нещо положително. Целта е да потиснете или да го превърнете в по-конструктивно поведение. Опасността в този тип реакция е, че ако не е позволено външно изразяване, вашият гняв може да се обърне навътре - към вас самите. Гневът, обърнат навътре, може да причини различни проблеми със здравето като хипертония или депресия.

Неизразеният гняв може да доведе до патологичното му изразяване - като пасивно-агресивно поведение, циничност, враждебност, които вредят на взаимоотношенията им и на тях самите.

Д-р Чарлз Спилбъргър съветва в случаите, в които усещате нарастващия си гняв, да се опитате да се успокоите. Това означава не само да контролирате своето външно поведение, но и да контролирате вътрешните си реакции, като предприемете стъпки да успокоите дишането си, сърдечния си ритъм и овладеете емоциите си.

"Когато нито една от тези три техники не проработи, тогава някой или нещо ще пострада", предупреждава д-р Спилбъргър.

За да се освободим от силния и разтърсващ гняв, трябва да преминем през седем етапа. Ето кои са те:

Ярост

Внезапното причерняване, което обхваща съзнанието ни и ни кара да потънем в напрежението, е силен стимулант. То носи няколко умствени състояния, които пристрастяват мозъка към силната емоция, карайки го да залита все повече в нежеланата посока.

  • Изпитвате ли ярост, когато вярвате, че заслужавате внимание, но някой ви игнорира? 
  • Изпитвате ли ярост, когато искате малко мир и спокойствие, но някой постоянно нахлува в личното ви пространство? 

Дори когато гневът е оправдан (например заради безбройните действителни несправедливости, които се случват по света), подобна реакция е твърде силно токсична, за да бъде оставена да се развива. Ние трябва да се освободим от чувството, за да си позволим по-ефективни, полезни и приятни начини на съществуване. 

Отмъщение

Когато гневът ни бъде отключен, желанието ни да причиним неприятна емоция на тези, които са ни ядосали или обидили, е изключително силно. Чувството за несправедливост носи след себе си желание да накажем "престъпника". Реваншизмът може да приеме различни форми — физическа (борба), емоционална (обида), осезаема (лишаване или забавяне на стоки или услуги) или психологическа (всичко взето заедно). Точният вид не е толкова важен, колкото фактът, че правим нещо вредно, за да накажем някаква нередност.

Възмущение

Когато приятел предаде нашето доверие, негодуванието изгаря чувството за близки отношения, а това води до отслабване на възможностите за разрешаване на неприятната ситуация. Недоволството залива подсъзнанието с мисълта „Мразя те!“. Това е като дрога за ума, защото дава оправдание за собствените ни недостатъци и изключва възможностите за саморефлексия и промяна на собствената личност, прехвърляйки цялата отговорност на другия.

Добрата новина е, че това чувство постепенно изчезва, освен ако не бъде подхранвано с постоянен гняв. След известно време човек вижда, че ненавистта, която сам създава, не е полезна за ситуацията и започва да анализира случващото се.

Приемане

Станалото - станало. Вече се е случило. Може би е било преднамерено. Може да е било неумишлено. Може случилото се да е симптом на по-дълбоки проблеми или да е само зрънце от системни конфликти. Какъвто и да е коренът, гневът само лъже, че върши нещо добро...

От друга страна, приемането е онова състояние, в което започват да се формират решенията. Яростта и негодуванието може да са ни довели дотук, но приемането ни забавя достатъчно, за да видим това, което ни заобикаля, а не само тунела на ограничението, което ни е владеело до този момент. Какво виждаме — горички от причини и последици, езерца, пълни с намерения, пътечки и магистрали на действията.

Приемането пита: „Какво да правя?“, вместо да се занимава с вече отминали действия. То вижда какво ни заобикаля, а за разлика от гнева, който отнема сили от тялото и ума ни, приемането търси разумно, саморефлективно действие. Понякога дори стига до това да предлага прошка, давайки решения. То предлага три основни решения — да се учим от опита, да променим обстоятелствата, за да предотвратим повторно възникване на същия проблем, и да израснем. Ако гневът сее нещо полезно в човешката личност, то това трябва да е възможността за индивидуално и социално израстване (чрез точно този свой етап), иначе можем да го определим като паразит.

Реализъм

Това е моментът, в който осъзнаваме, че положението не е чак толкова лошо. Това е моментът, в който сме способни да огледаме проблема по-трезво и да потърсим причините за него, включително тези, които са свързани с нашата собствена личност или с нашите грешки. Може да сме се разкрещели на детето, защото не се е справило с някой тест, но всъщност да е защото работният ден е бил твърде тежък и гневът е прелял при подаване на най-слаб стимул.

А това боли. Боли много. Важното е, че можем да спрем тази болка.

Решение

Гневът нерядко е проява на самодоволство. Решението често е приемане на мантрата, че всичко се променя и ние също трябва да се променяме. Това е освобождаващо, защото премахва оковите от статичната позиция на вина и позволява да благодарим на света, отхвърляйки филтъра на гнева.

Освобождаване

Това е едно от най-прекрасните чувства в света, но знаем ли защо?

Гневът ни завърта в омагьосан кръг от разрушителни емоции, освобождаването от който ни носи истинско удовлетворение и покой. Освобождаването от оковите на гнева е действие срещу несъзнателните заблуди, които ни принуждават да задържаме дълготрайно негативно усещане за света.

Ако трябва да обобщим, всеки може да се ядоса - това е лесно, но гневът трябва да идва в точния момент, в добре премерена степен, за правилна цел и по-правилния начин - това е във възможностите на всички ни, въпреки че не е лесно.

Източник:

apa.org, aconsciousrethink.com
Снимка: unsplash.com

Още по темата:
  • Как да се справим с гнева на тийнейджърите Как да се справим с гнева на тийнейджърите
  • Здравословно управление на гнева Здравословно управление на гнева
  • Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите Гневни разстройства - какво представляват и какви са симптомите
  • Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми Гняв и агресия – нормално ли е държанието на детето ми
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОСЛЕДНАТА КРАЛИЦА - ЕЛИЗАБЕТ ФРИМЕНТЪЛ - ХЕРМЕС
16.95лв.

ПОСЛЕДНАТА КРАЛИЦА - ЕЛИЗАБЕТ ФРИМЕНТЪЛ - ХЕРМЕС

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ ПРОТИВ КОНФЛИКТИ 50 мл
14.90лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ ПРОТИВ КОНФЛИКТИ 50 мл

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
14.95лв.

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
5.95лв.

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС

Коментари към Какво стои зад гнева и как да се освободим от него

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:45
    Коментирайте "Какво стои зад гнева и как да се освободим от него"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Лесни техники за контрол на гнева и раздразнението
  • Асоциативни корови зони
  • Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Какаово дърво
  • Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте?
  • Експлозивният гняв може да е признак за нещо сериозно
  • Петте основни вида страх, които всички ние изпитваме
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 14 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 5 дни, 14 часа и 15 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 5 часа и 3 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 5 часа и 3 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 6 дни, 13 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс

Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Проф. д-р Христо Кожухаров - Гневът, агресията и зависимостите - проблемите на модерното ежедневие Проф. д-р Христо Кожухаров - Гневът, агресията и зависимостите - проблемите на модерното ежедневие

Проф. д-р Христо Кожухаров - Гневът, агресията и зависимостите - проблемите на модерното ежедневие

от 17 юни 2022г. Прочети повече
Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време

Британски учени създадоха устройство, което проследява емоционалното състояние в реално време

от 01 юли 2019г. Прочети повече
Психопатологични състояния в спорта Психопатологични състояния в спорта

Психопатологични състояния в спорта

от 31 окт 2012г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival