Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството

Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството

от 20 юни 2017г., обновено на 05 март 2024г.
Редактор: Ина Фенерова
Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Емоционалното пренебрегване в детството е до голяма степен пренебрегван феномен в психологията заради тихия си и „невидим” характер. Много психолози го определят като коварно и пренебрегвано, защото уврежда живота, но го прави подмолно и мълчаливо.

Израстването в семейство, което не отговаря на вашите емоционални потребности, оставя своя белег върху вас. Това блокира най-богатия ви вътрешен ресурс: вашите чувства. Ако сте израснали по този начин, едва ли ще помните в подробности случаите на емоционално пренебрегване, но вие все пак ще живеете с последиците от него.

>>> Травмата от емоционалното пренебрегване в детството: Как да разпознаем симптомите й в зряла възраст

Емоционалното пренебрегване често е причина за вярването, че чувствата ни нямат никакво значение, което с годините става все по-ясно и категорично. По думите на терапевта д-р Джонис Уеб нашият мозък започва автоматично да пренебрегва емоциите ни, за да може да се адаптира по-лесно.

Най-важната ни задача е да осъзнаем, че трябва да можем да изпитваме емоциите си и да им се отдаваме напълно, защото те са горивото на живота ни. Те са лепилото, което ни свързва с околните, силата, която ни мотивира.

Представете си дете, отгледано по начин, който го е накарало да повярва, че няма право да иска нищо, от който и да е член на семейството си. Ако това дете многократно е опитвало да създаде контакт и всеки път е било игнорирано в отговор, то ще израсне с мисълта, че когато и да помоли за внимание, ще бъде игнорирано.

Представете си, че детето е наясно, че в никакъв случай не бива да си позволява да показва емоциите, бушуващи в него. Представете си, че всеки път, когато не успее да овладее емоцията си, детето получава послания (директни или индиректни), гласящи „не пипай", "не си желан", "не си нужен", "млъкни", "не изразявай емоции", "не чувствай“.

Това са характеристиките на емоционалното пренебрегване в периода на детството.

Не е случайно, че специалистите посочват точно тях, за да опишат пренебрежението към подрастващата личност. Никое от тях не е непознато за нас, но взети заедно, като семейна тенденция, са плашещи, нали?

Част от хората, с които общуваме, са изживели детството си по този начин. Някои от тях са израснали с дори по-строги правила за емоционалността. Те идват от семейство, в което никой не е отговарял на въпросите им, не се е интересувал дали са доволни, или не, нито как се чувстват, та „нали са здрави, значи всичко е наред“. 

Какво се случва с детето, което си представихме

Подобно отношение отрано приучава личността, че не трябва да има претенции за свое място на този свят, че не е добре да натоварва другите с нуждите и чувствата си, или с вътрешните си дилеми.

Детето пораства и вместо да добива нормалната емоционална зрялост, която повечето притежават, защото са имали време да упражняват и да работят над вътрешния си мир, с еднаква енергичност се бори с вярването, че „тези неща са без значение“.

мъж, тъжен мъж

Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството

Да живееш, без да си способен да чувстваш и да използваш емоциите си, означава да се лишиш от радостта на живота. Д-р Джонис Уеб посочва, че можем да се освободим от следите, които оставя емоционалното пренебрегване в живота ни.

Ето как:

Наблюдавайте емоциите си и се научете да ги групирате

Хора, които вярват, че чувствата им нямат никаква стойност, на първо място трябва да се научат да ги приемат и идентифицират като положителни и отрицателни. Ако сте израснали в дом, в който никой не е споделял емоциите си, е важно да се научите да говорите затова как се чувствате – дори и да е само пред себе си.

>>> Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството

Определете нуждите и предприемете стъпки, за да ги задоволите

Много от хората, които са били емоционално пренебрегвани в детството, в зряла възраст често не осъзнават потребностите си или не вярват, че заслужават нуждите им да бъдат задоволени. Работете върху това, изследвайте емоциите и потребностите си и предприемете действия.

Ако вярвате, че сте недостойни и не заслужавате удовлетворяване на нуждите си, признайте убеждението си и го приемете само като такова – като ваше вярване, а не като факт. Сами или с помощта на терапевт, открийте погрешните си вярвания и ги заместете с нови - верни и полезни, започвайки с това, че както всички останали на планетата, така и вие имате емоционални нужди, които заслужавате да удовлетворите, независимо от това какво сте изпитали в детството.

>>> Емоционалното пренебрегване и насилието над децата увеличават риска от преждевременна смърт в зряла възраст

Не се затваряйте в себе си и се стремете към пълноценен социален живот

За децата, които са били емоционално пренебрегвани в детството, може да бъде истинско предизвикателство общуването в зряла възраст заради нездравото отношение, което са изградили към околните. Но избягването на дълбоките емоционални контакти е грешка. Опитайте се постепенно да се сближите с хора, които ви се струват искрени и добронамерени. Изграждането на топли и стабилни връзки ще донесе повече радост и богатство в живота ви.

Общувайте със себе си по положителен начин

Това означава да се освободете се от навика да се критикувате и обвинявате. Поставете си за цел да противодействате на всички негативни убеждения и въпроси с положителни мисли.

Бъдете внимателни и се грижете добре за себе си, започвайки с малки стъпки

Много често хората, които носят травмата от емоционалното пренебрегване, не знаят как да се грижат за себе си дори в зряла възраст, защото не познават емоциите си и нямат представа какви са потребностите им. Опитайте се да се отнасяте към себе си с внимание, грижа и съпричастност. Бъдете нежни и състрадателни към себе си, особено ако сте склонни да бъдете самокритични или осъдителни.

И помнете: Рим не е бил построен за един ден. Избавлението от емоционалните травми е процес.

Източник:

psychcentral.com

Още по темата:
  • Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството Активен и пасивен: двата типа емоционално пренебрегване в детството
  • Травмата от емоционалното пренебрегване в детството: Какви са симптомите й в зряла възраст Травмата от емоционалното пренебрегване в детството: Какви са симптомите й в зряла възраст
  • Емоционално дистанцирани родители: 7 последици за детето — Част 1 Емоционално дистанцирани родители: 7 последици за детето — Част 1
  • Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда Отпечатъкът, който оставя израстването в нездравословна и дисфункционална семейна среда
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА
17.90лв.

КОЛЕДНА ТАЙНА - КАРЪН СУОН - СИЕЛА

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
14.95лв.

ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС
5.95лв.

СМЕЛИЯТ МОРИС ЕДНА СЕДМИЦА С ГЛАВАТА НАДОЛУ - КАРЛ - ЙОХАН ФОРСЕН ЕРЛИН - ХЕРМЕС

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
9.95лв.

КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС

ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС
19.95лв.

ТОКСИЧНИТЕ ЕМОЦИИ - БЕРНАРДО СТАМАТЕАС - ХЕРМЕС

Нов

Коментари към Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:01
    Коментирайте "Съвети за възстановяване от емоционално пренебрегване в детството"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
  • Асоциативни корови зони
  • Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • 5 компонента на емоционалната интелигентност
  • Какво стои зад гнева и как да се освободим от него
  • Какаово дърво
  • Някои хора лекуват душевни рани, без това да им е професия. Вие от тях ли сте?
  • Петте основни вида страх, които всички ние изпитваме
  • 11 стъпки за изразяване на емоциите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да намерим перфектния фон дьо тен според тона на кожата ни: Съвети и трикове от експерти

преди 353 дни, 6 часа и 34 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 353 дни, 7 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 18 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival