Щастието се намира в лявото полукълбо на нашия мозък
Противно на общоприетото схващане, чувствата и емоциите не се намират в сърцето, а в нашия мозък. Последните изследвания показват, че голяма част от нашето щастие се намира в лявото полукълбо на мозъка. Всеки път, когато се чувстваме развълнувани, изпълнени с енергия, позитивни и обнадеждени, зоната, в която се наблюдава най-висока невронната активност, е лявата префронтална кора. |
Това е наистина любопитно. Психологът Даниъл Голман говори за това в статия, публикувана в Ню Йорк Таймс, където обяснява, че дисциплини като психология, будизъм и духовността като цяло работят заедно, за да намерят отговори на много въпроси за човешките същества.
През май 2000 г. се осъществява приятна и продуктивна среща между Далай Лама и най-добрите психолози и невролози по онова време с една трудна, но практическа цел: да узнаят как будизмът се справя с негативните емоции. Тези специалисти желаят да разберат какво се случва в мозъка на човек, когато медитира и се фокусира върху добротата, алтруизма и щастието.
Срещата продължава пет дни в Дхарамшала, Индия, и е особено продуктивна за един от учените, д-р Ричард Дейвидсън. Той е ръководител на лабораторията по афективна неврология в Университета на Уисконсин и автор на Емоционалния живот на вашия мозък. Той напуска тази среща с хипотеза:
"Последните изследвания показват, че когато изпитваме емпатия, мозъкът активира много от същите мрежи, които се активират, когато изпитваме болка, физическа или от друго естество." – Д-Р. Ричард Дейвидсън |
Щастието е в лявото полукълбо на мозъка
Д-р Дейвидсън е известен с изследванията си върху афективната невронаука. Той повтаря една фраза на всяка една от своите конференции: ключът към здравословния живот е здравословният ум. Днес той ръководи Центъра за здрави умове в същия университет.
През 2008 г. д-р Дейвидсън фокусира едно от своите проучвания върху демонстрирането на връзката между невропластичността и медитативните техники. Той желае да установи дали хората, практикували техники за медитация през голяма част от живота си, имат по-голяма електрическа активност и подобрена концентрация.
"Медитацията ви дава необходимите средства, за да поспрете; да наблюдавате колко лесно умът може да преувеличава сериозността на неуспеха, но и да се съпротивлява на това да бъде вмъкнат в бездната."- Д-Р. Ричард Дейвидсън |
Можем да намерим най-интересните му теории в книгата „Емоционалният живот на мозъка“, публикувана през 2012 г. В нея той разкрива, че щастието е до голяма степен разположено в лявото полукълбо на мозъка. Нека разгледаме по-надълбоко в тази идея.
Фронтален лоб и емоции
Има много изследвания, проведени върху масата от милиарди неврони, намираща се в нашия череп. Да кажем, че щастието се намира в лявото ни полукълбо на мозъка, е начин да изразим начина, по който нашите положителни емоции са се развивали във времето.
Например, доскоро се приема, че емоциите и чувствата се намират в най-примитивната област на мозъка, известна също като рептилен мозък. Това е мястото, където можем да намерим най-старите структури като лимбичната система, отговорно за регулиране на всички емоционални процеси.
Но неврологията прави още едно откритие преди повече от 30 години. Вече знаем, че емоциите не се намират в най-примитивната област на мозъка, която наричаме „лимбична система“. Всъщност, тази структура е пряко свързана с фронталния лоб, структурите участващи в по-сложни мисловни процеси.
Страданието, стресът и тревожността се намират в дясното полукълбо на мозъка
По онова време Д-р Ричард Дейвидсън вече има това предвид. Той вече знае за съществуващата връзка между лимбичната система и фронталния лоб. Въпреки това, след много години на изследвания и някои MRI тестове, нещо привлича вниманието му:
- Функционалните снимки разкриват, че когато се чувстваме измъчени, стресирани или депресирани, най-активните области на мозъка са участъците в амигдалата, както и тези в десния префронтален кортекс.
- Десният префронтален кортекс е свързан с прекалената бдителност, която преживяваме, когато сме подложени на високи нива на стрес.
Лявото полукълбо на мозъка и положителните емоции
Щастието се намира в лявото полукълбо на мозъка или по-точно в левият фронтален лоб. Когато се чувстваме спокойни, оптимистични, отпуснати и обнадеждени, десният фронтален лоб започва да проявява по-малка активност, поради интензивната невронна активност в противоположната му половина. Това е много важен и удивителен факт, който неврологията е валидирала.
"Удивителният факт е, че можем единствено с мисловната си дейност да променим собствените си мозъци." – Д-Р. Ричард Дейвидсън |
Ако щастието е в лявото полукълбо на мозъка, как можем да стимулираме тази област?
Д-р Дейвидсън установява, че за да променим нашата мозъчна дейност, най-доброто, което можем да направим, е да подобрим мислите си и цялостната мисловна дейност. Това е нещо, което когнитивно-поведенческият подход подкрепя, и използва често за лечение на тревожност, депресия, фобии и стрес.
По същия начин, ако щастието се намира в лявото полукълбо на мозъка и бихте искали да „успокоите” хиперактивността на десния фронтален лоб, препоръчваме ви да упражнявате следните дименсии:
- Медитация.
- Доброта.
- Алтруизъм.
- Давайте си малко време за почивка.
- Култивирайте приятелства.
- Поддържайте цел (останете мотивирани).
- Бъдете ентусиазирани.
- Бъдете позитивни и обнадеждени.
Независимо от това къде се намира определен процес, качество или компетентност, трябва да имаме предвид един аспект. Никой не може да модифицира и оптимизира нашата мисловна дейност, освен ние самите. Ние сме тези, които трябва да искат да живеят по-щастлив, по-гъвкав и отворен живот. Трябва да си дадем възможност да установим автентичните неврологични основи на щастието.
"В резултат на това природата е надарила човешкия мозък с ковкост и гъвкавост, които му позволяват да се адаптира към изискванията на света, в който се намира. Мозъкът не е нито неизменим, нито статичен, а непрекъснато ремоделиран от живота, който водим." – д-р Ричард Дейвидсън |
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: exploringyourmind.com
Снимка: mindfulmethodsforlife.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
ПОРТРЕТ НА ПОЕТА КАТО МЛАД - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ПЪТУВАНЕ КЪМ СЕБЕ СИ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
АУТОПСИЯ НА ЕДНА ЛЮБОВ- ВИКТОР ПАСКОВ - СИЕЛА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Поведение
Коментари към Щастието се намира в лявото полукълбо на нашия мозък