Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
Теорията на австрийския психиатър Алфред Адлер се основава на холистичния подход към психологията и гласи, че за да бъде щастлив човек, е нужно първо да се освободи от чувството за малоценност и да го замени с чувство за принадлежност. Тя се фокусира върху важната роля на социалните взаимодействия и приобщаването към дадена общност, за да се постигне личностно израстване.
Алфред Адлер е колега на великия психоаналитик Зигмунд Фройд, от чийто кръг се отделя, за да създаде своя собствена психологическа теория, която сам нарича индивидуална психология. Тя е базирана на принципа, че индивидът изпитва потребност да се свързва с околните и да принадлежи, за да преодолее усещането си за малоценност.
Теорията на психиатъра обръща сериозно внимание на механизма, по който хората се влияят от социалния им контекст (средата). Те имат нужда да се чувстват значими и да бъдат част от едно цяло.
>>> 17 цитата от Алфред Адлер: за малоценността, чувството за общност и още
Техники на теорията за личността на Алфред Адлер
Терапията на Адлер е позитивна, хуманистична и интегративна. Тя може да се адаптира към индивидуалните нужди на пациента. Един от основните й принципи гласи, че човешкото поведение е ориентирано към постигането на цели.
Хората, които се срещат с терапевт, обикновено търсят отговори на важни за тях въпроси и искат да разберат защо се сблъскват с конкретен проблем или следват точно определена линия на поведение. Когато опознаят себе си, те вече могат да развият нови умения и да променят поведението си така, че да разрешат проблема.
Някои от основните техники за растеж и устойчивост според Адлер са:
Окуражаване
Терапевтът показва на индивида, че го е грижа за него, като го изслушва и проявява емпатия. Той има за цел да му покаже кои са силните му страни и да му вдъхне увереност.
Очаквания
Специалистът може да помоли клиента да си представи как би постъпил, ако вече е човекът, в който желае да се превърне. По този начин му дава възможност да визуализира успеха си, да преодолее съпротивлението, което го държи далеч от него, и да оформи в съзнанието си очаквания, че е способен да се справи.
Причини за маладаптивното поведение
По време на терапевтичните сесии се търсят и разглеждат причините за маладаптивно поведение. Много често, след като ги открие, индивидът сам намира по-здравословни механизми за справяне.
Спомени
С тяхна помощ човек би могъл по-лесно да идентифицира модела на поведение, който му създава проблеми. Според теорията на Адлер всеки човек опитва да задоволи определени свои желания и да постигне конкретни цели. Дали и по какъв начин ще бъдат постигнати те, зависи от индивидуалните характеристики и заобикалящата среда.
Етапи в теорията на Адлер
Подходът на австрийския психиатър често се прилага в консултирането и психотерапията. Той помага на клиента да разбере какво го тласка напред и какви са целите му. Една от важните задачи по време на терапията е да се преодолее чувството за малоценност, което пречи на човека да живее по-пълноценно. Заедно с терапевта си, той преминава през четири етапа.
Ангажираност
Първата стъпка е изграждането на близост между терапевта и клиента. Преди да продължат, е нужно двамата да се научат да работят съвместно, да общуват и споделят. Според експертите съюзът между тях е един от ключовите фактори за крайния резултат от психотерапията. Представители на Американската психологична асоциация смятат, че комуникацията е по-важна дори от вида терапия.
Оценка
Във втората фаза специалистът си поставя за цел да научи възможно най-много за клиента си. Той може да му зададе въпроси, свързани с миналото и отношенията в семейството, като в същото време използва инструменти за психологическа оценка.
Прозрение
На този етап терапевтът помага на клиента да разбере защо избира конкретния модел на поведение, като го запознава с няколко възможни интерпретации на събитията и му насочва вниманието към повтарящи се действия, ако има такива. Важно е да се отбележи, че ролята на специалиста е да наблюдава, но клиентът е този, който следва да осъзнае и разбере какво го мотивира да се държи по определен начин.
Преориентация
Веднъж прозрял защо животът му не е такъв, какъвто би искал, индивидът започва да работи върху усвояването на нови умения, навици и линии на поведение, с чиято помощ той би могъл да постигне желаното личностно израстване. Тук често се прибягва до премоделиране на стари преживявания.
Приложения на теорията за личността на Адлер
Терапията на Адлер може да помогне на пациенти, които страдат от:
- затруднения в адаптацията;
- тревожност;
- депресия;
- хранителни разстройства;
- личностни разстройства;
- шизофрения;
- зависимост към наркотични вещества.
Подходът е ефективен и при хора с ниско самочувствие, негативен начин на мислене или такива, които се чувстват самотни. Утвърждаването на личността и изграждането на социални контакти би им помогнало да добият увереност, че могат да постигнат целите си и да правят здравословни за тях самите избори.
Предимства на теорията на Адлер
Терапията е особено полезна, тъй като поставя акцент върху нуждата от приобщаване и върху социалните взаимодействия на човека с цел постигане на чувство за значимост и принадлежност.
Холистичният (комплексният) характер на подхода позволява на индивида да види различните аспекти от личността си и да разбере по-добре как се вписва в заобикалящата го среда.
Друго безспорно предимство на теорията на Адлер е, че тя избягва да съди хората и да ги определя като „дефектни“. Според психиатъра никой не е съвършен и всеки притежава недостатъци. Той вярва, че начинът, по който човек преминава през трудностите, и липсата на окуражаване, са предпоставки за появата на психологически проблеми.
Ефективност
Доказано е, че ефективността на провежданата терапия зависи от близостта между терапевта и клиента. Изследване разкрива, че прилагането на теорията на Адлер върху студенти е довело до повишаване чувството им за автентичност.
Друг изследователски екип смята, че някои от основните идеи на Алфред Адлер са до голяма степен обвързани с невробиологични процеси, които протичат в човешкото тяло. Така например евдемонията (щастието, което изпитваме, когато намерим по-дълбок смисъл и се откажем от мимолетните удоволствия), ни предпазва от чести възпаления.
С други думи, дълбоката социална свързаност с околните, която постигаме чрез грижата за тях, и намирането на смисъл са важни условия за добро психично здраве и благоденствие.
>>> Положителните социални взаимодействия потискат хроничните възпаления
От какво още зависи успехът на терапията?
Въпреки че терапията на Адлер е много ефективна, тя все пак не е универсална. Не всеки човек може да се изправи срещу спомените от ранните си години, особено ако са твърде болезнени. Той трябва да е напълно готов да се потопи в миналото си и да го изследва.
Разбира се, успехът зависи и от желанието на клиента за промяна. Ако не е склонен да подходи критично към поведението си, едва ли би постигнал напредък. Освен да открие какво му пречи, е нужно и да го изкорени.
Откъде да започнете?
Ако се интересувате от психотерапевтичния подход на Адлер, първата стъпка е да потърсите специалист по психично здраве, който е запознат с него.
Добре е първо да поговорите с избрания от вас терапевт, за да сте сигурни, че ще си допаднете и ще можете да изградите близост. Както вече стана ясно, връзката помежду ви е в основата на успеха. Важно е да се чувствате комфортно, докато разговаряте.
Принципите на Алфред Адлер се срещат и в много други терапевтични методи като екзистенциалната терапия, рационалната емоционална поведенческа терапия, логотерапията и семейната терапия.
What Is Adlerian Theory?: https://www.verywellmind.com/alderian-theory-definition-techniques-and-efficacy
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС
КОГАТО СЕ БОРИМ СЪС СЕБЕ СИ - РЮДИГЕР ДАЛКЕ - ХЕРМЕС
ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
БЪДИ ПО-ЩАСТЛИВ СЕГА - ДЖЕЙКЪБ СЕЙГЪР УАЙНСТИЙН - СИЕЛА
МАЛЪК НАРЪЧНИК ПО ХЮГА - МАЙК ВИКИНГ - ХЕРМЕС
КАК ДА БЪДЕШ ЩАСТЛИВ - АРИАН ШЕРИН И ДЕЙВИД КОНРАД - СИЕЛА
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
- Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
- 5 убеждения на емоционално здравите хора
- Голямата петорка: петфакторният модел за личността
- Промяната на личността е възможна и започва с промяна в мисленето и поведението
- 4-те основни перспективи за личността в психологията
- Какво представлява личността и как се формира: 3 много различни теории
- 10 различни типа личностни разстройства
- Хедонистична адаптация: Защо не ставаме все по-щастливи
- Какво е ментална ригидност
Коментари към Теория на Адлер – принципи, техники и етапи