8 вредни мита за нашите емоции
Като общество ние не говорим много за емоциите си. Разговорите обикновено са насочени повече към това, което правим или мислим. Често е по-лесно да започнем изречение с "Мисля..." вместо с "Чувствам се...", просто защото е по-малко неудобно.
Повечето от нас никога не са били учени как да се справят с чувствата си. Вместо това се очаква да научим социално приемливи начини за това, наблюдавайки другите. Но истината е, че много хора не са здравословен модел за подражание, когато говорим за справяне с чувствата.
Социалните норми се различават от това, което се счита за "приемливо" по отношение на управлението и разговорите за чувствата. Съществуват много културни различия и по отношение на това как да се идентифицират и управляват емоциите. Всъщност повечето езици имат думи за определени чувства, които нямат еквивалентни преводи.
Не е чудно, че съществува голямо объркване относно емоциите. Ето 8 от най-честите погрешни схващания:
1. "Трябва да се чувствам различно."
Хората често казват неща от сорта на: "Знам, че не бива да бъда толкова разстроен за нещо толкова малко", или "наистина трябва да съм по-щастлив, отколкото съм". Но не съществуват правила, които да диктуват, че емоционалната ви реакция е погрешна. Вместо да губите енергия, за да се самообвинявате, приемете, че чувствате определена емоция в този момент и осъзнайте, че имате избор как да реагирате на нея.
Прочетете още:
2. "Не мога да контролирам как се чувствам".
Въпреки че емоциите ви не са погрешни, това не означава, че трябва да останете заклещени в определено настроение. Със сигурност можете да изберете да направите промени, които да повлияят на начина, по който се чувствате, в начина, по който мислите и се държите.
3. "Отдушникът ще ме накара да се почувствам по-добре".
Едно широко разпространено погрешно схващане е, че ако не говорите с всички за вашите чувства, то вие сигурно "потискате емоциите или чувствата си". Но изследванията показват, че обратното е вярно - поне когато става дума за гняв, - удрянето на възглавница или това да разказвате на всички колко лош е бил денят ви, само ще повиши възбудата и няма да ви накара да се почувствате по-добре.
4. "Опитът да контролирам емоциите си е синоним на роботско поведение".
Понякога хората мислят, че регулирането на емоциите им означава да се опитват да действат така, сякаш нямат чувства. Това не е така. Една реалистична представа за емоциите показва, че сме способни да преживеем широк спектър от емоции, но не е нужно да ги контролираме. След тежък ден, изборът да направите нещо, което да ви помогне да се чувствате по-добре, вместо да останете в лошо настроение, е здравословно умение.
5. "Другите хора имат силата да ме накарат да чувствам определени емоции".
Често казваме неща като: "Шефът ми ме подлудява", или "Свекървата ми ме кара да се чувствам зле със себе си." Всъщност никой не може да ви накара да почувствате нищо. Другите хора могат да повлияят на това как се чувствате, но вие сте единственият, който отговаря за вашите емоции.
6. "Не мога да се справям с неприятни емоции".
Когато хората се съмняват в способността си да толерират определени емоции, това води до въздържание. Някой, който преживява чести пристъпи на тревожност, може да пропусне възможности за повишение на работа например. Човек, който чувства дискомфорт от конфронтацията, може да избягва срещата с колегата, нужна за да се реши проблемна ситуация. Научаването да се справяме с неприятни емоции на момента изгражда увереност. Когато не позволявате на емоциите да управляват поведението ви, ще се научите, че можете да се справите с много повече, отколкото сте си представяли.
7. "Отрицателните емоции са лоши".
Лесно е да се категоризират емоциите като "добри" или "лоши", но чувствата сами по себе си не са положителни или отрицателни. Това, което сме избрали да правим с тези емоции, прави разликата. Гневът например често получава лоша присъда. Докато някои хора правят ужасни избори, когато са гневни, други предпочитат да използват тази емоция по проактивен начин. Много от положителните промени в света никога нямаше да се случат, ако активистите не се гневяха за несправедливостите, на които са свидетели.
8. "Да показваш емоции е признак на слабост".
Макар че умението да се държите професионално, дори когато не се чувствате във върховата си форма, е здравословно, то свалянето на гарда в социално подходящи моменти не е признак на слабост. Всъщност осъзнаването на вашите емоции и вземането на съзнателно решение да споделите тези емоции с другите, когато е социално подходящо да направите това, може да бъде признак на сила.
Може да е трудно да осъзнавате и разбирате емоциите си, когато не сте свикнали да мислите за това как се чувствате. Подобно повечето умения в живота, способността да разпознавате, толерирате и регулирате емоциите си ще се подобри с практиката. Повишаването на емоционалната осъзнатост е ключът към изграждането на психична сила и успех в личния и професионалния живот.
psychologytoday.com
- Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КАК СЕ ЧУВСТВАШ ДНЕС - МОЛИ ПОПЪР - ХЕРМЕС
ПОРТРЕТ НА ПОЕТА КАТО МЛАД - НЕДЯЛКО СЛАВОВ - ХЕРМЕС
ПЪТУВАНЕ КЪМ СЕБЕ СИ - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
АУТОПСИЯ НА ЕДНА ЛЮБОВ- ВИКТОР ПАСКОВ - СИЕЛА
КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
ТЯЛОТО И ЗВЕЗДИТЕ - Д-Р СТЕФАНИ МАРАНГО И РЕБЕКА ГОРДЪН
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Катарзис – дефиниция, приложения и ползи от емоционалното разтоварване
- Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
- Асоциативни корови зони
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
- Поведение
- Какаово дърво
- Как да регулираме емоциите си – 3 практични съвета
- Висши функции на нервната система
- 11 стъпки за изразяване на емоциите
Коментари към 8 вредни мита за нашите емоции