3 начина да се мотивираме да спортуваме
За начало, нека да изясним някои неща, свързани с физическите упражнения. Имате пълното право в света да сте с наднормено тегло и да ви липсва енергия. Имате право да трупате мазнини около корема и бедрата си, да изпитвате болка всеки път, когато се опитвате да се движите, и да оставате без дъх след две минути бързо ходене.
Освен това имате право да страдате от сърдечно-белодробни или сърдечносъдови заболявания. Имате право да бъдете тъжни, депресирани, ядосани и стресирани. Имате право да си останете у дома, да се погледнете в огледалото и да си кажете „трябва да започна да се грижа повече за себе си“ или „би било добре да тренирам и да се чувствам по-силен“ и все пак да не направите нищо, за да се промените.
Имате пълно право на проблеми със ставите, слаби кости, хронична болка в гърба, скованост, усещане за слабост и липса на мускулен тонус. Досега сте имали право и да се оплаквате, че искате да промените всичко това, но не знаете как да го направите. Е, отсега нататък, след като прочетете следващия параграф, ще загубите правото да го правите. По-долу ще видите как да се мотивирате, без извинения.
Намерете мотивация
За повечето хора мотивацията за спорт не идва естествено. Човешките същества са отпуснати, какво да се прави... Напълно ни устройва просто да пием бира с приятели или да си седим у дома на дивана, особено ако времето е лошо. Освен това е трудно да се откъснем от работата и семейните задължения.
Но „нямам време“, „не го чувствам“ или „имам други неща за правене“ не са валидни извинения, въпреки че може да изглежда така. Ако нямате време в момента да се грижите за здравето си, ще трябва да отделите време по-късно, за да се справяте с болестите, болката и трудностите, които произтичат от липсата на движение и заседналия начин на живот.
Не мислете, просто се движете
Очевидно е, че физическата активност е необходима. Ясно е също така, че да спазваш рутина е трудно, иначе нямаше да четете това. Затова спрете да мислите, не търсете извинения, не намирайте причини, не оправдавайте решението си. Просто го правете.
Няма значение колко сте уморени, колко е студено или колко зле изглеждате в спортен екип. Няма значение дали косата ви не изглежда добре след тренировка. Няма значение колко е рано или късно. Няма значение дали сте уморени или изпитвате болка. Просто се движете. И го правете всеки ден.
Планирайте активността от предишния ден, така че когато дойде времето, да мислите възможно най-малко и просто да следвате своя установен план. Има много начини да правите физически упражнения: на закрито, на открито или дори на работа. Можете да отидете на фитнес, да се абонирате за онлайн програма, да гледате видеоклипове в интернет или да следвате книга.
Както и да го направите, вземете тези решения часове преди да пристъпите към упражненията, така че мързелът да не превземе мислите ви. Не си позволявайте да повярвате, че сте уморени, тъй като така ще отворите възможността да го отложите за утре.
Представете си как ще бъде в бъдеще, ако не спортувате
Мнозина ще ви кажат да направите обратното и да визуализирате как ще изглеждате след няколко месеца упражнения, което цели да ви помогне да се приближите към целта си. Проблемът е, че това не действа при повечето хора, защото са незаинтересовани, а мисленето за усилия и жертви е изтощително.
Така че опитайте по другия начин. Помислете за настоящото си ниво на физическа активност и как ще бъдете след 5 години, 10 години, 2 години. Помислете за себе си на 70 или 80 години (ако живеете толкова дълго).
Разочароващо, нали? Слабост, затлъстяване, увреждане, тъга, самота...
„Тези, които смятат, че нямат време за физически упражнения, рано или късно ще трябва да намерят време за болести." – Едуард Стенли |
Мислете само за следващата сесия
Вместо да мислите в дългосрочен план, един от начините да се мотивирате е да го правите ден за ден. Затова просто мислете за следващата сесия, но не и за това колко усилия ще ви коства, за да излезете от къщата или да станете от дивана. Помислете как ще се почувствате, след като приключите.
Физическите упражнения освобождават много хормони, които ни карат да се чувстваме добре. Най-широко познатите от тях са ендорфините.
Упражненията, особено тези, практикувани на чист въздух, също предизвикват отделянето на серотонин, невротрасмитер, който влияе на настроението. Серотонинът може да ни помогне да се успокоим, особено когато се чувстваме тревожни или депресирани, или да заспим. Освен това помага да се контролира приема на храна, особено нездравословната такава.
И накрая, физическите упражнения освобождават допамин, хормонът, свързан със зависимостта. Допаминът ни кара да изпитваме усещане за благополучие след тренировка, което създава връзка между физическата активност и удоволствието. Това означава, че когато тренираме, не е нужно да търсим други, не толкова здравословни източници на удоволствие.
exploringyourmind.com, health.harvard.edu
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
МОЯТА КНИЖКА С УПРАЖНЕНИЯ - ЖЪЛТА - ХЕРМЕС
МОЯТА КНИЖКА С УПРАЖНЕНИЯ - ОРАНЖЕВА - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Упражнения за раздвижване след счупване на лъчевата кост на типично място - в близост до китката
- 10 лесни упражнения при плоскостъпие
- Първа помощ и упражнения при шиен радикулит (прищипване на нерв в областта на врата)
- Упражнения за възстановяване след счупване на пръст на ръката
- 5 пилатес упражнения за начинаещи, които да правите вкъщи
- Упражнения за коленете при болка и артрозни изменения
- Пълна програма за тренировка само с дъмбели за начинаещи
- 5 упражнения при тендовагинит на ръката (болест на Де Кервен)
- Лесни упражнения срещу ишиас и лумбаго, които да правите всеки ден
Коментари към 3 начина да се мотивираме да спортуваме