Какво да направите, когато не искате да правите нищо
Нямате желание да правите каквото и да било? Липсва ви мотивация? Случва се на всеки, а причините могат да бъдат различни – преумора, раздразнителност или просто неспособност да събудите иначе живия си интерес към ваше любимо занимание.
Не живеете ли на твърде бързи обороти?
Според експертите е напълно нормално да преминавате през подобни периоди от време на време. Възможно е да сте подложени на силен стрес или да се опитвате да се справите с нещо, което не е част от вашето ежедневие. Помнете, че чувствата ви са преходни и в повечето случаи не са повод за тревога. Помислете дали не се нуждаете от забавяне на темпото, пауза, за да дадете почивка на тялото и съзнанието си.
Тобиас Данг, психиатър от американския консорциум Kaiser Permanente, допълва: „Човешко е да губим желание да свършим нещо важно или отговорно, ако сме имали например натоварен работен ден. Също така е разбираемо, че не искаме да полагаме физически усилия, ако през целия ден преди това сме се натоварвали физически. Човешкото тяло и съзнание имат своите предели и когато те бъдат достигнати, е нужно да поспрем и да съберем сили.“
В някои по-редки случаи е възможно апатията и нежеланието да правите каквото и да било да са симптоми на по-сериозни проблеми като депресия или друг вид афективно разстройство.
Ако не изпитвате удоволствие от дейности, които са ви били приятни преди, и ако в продължение на поне 2 седмици сте обзети от апатия към живота, е препоръчително да се консултирате с вашия лекар.
Ето какво можете да направите, ако емоционалното ви състояние е временно.
Обърнете внимание на емоциите си
В дните, когато ви липсва тонус и желание да правите нещо, се вгледайте в себе си. Има ли причина за начина, по който се чувствате? Понякога лошото ви настроение може да се дължи на глад, умора, жажда или твърде дълъг престой на закрито.
Д-р Данг изтъква още няколко фактора:
- разстроен сте заради неприятно преживяване;
- опитвате да избегнете комуникация с определен човек или отлагате неприятна задача;
- чувствате се уморени или съкрушени.
Ако апатията ви се дължи именно на неудовлетворена ваша потребност, променете това. Когато човек полага усилия, за да се почувства по-добре, е много по-вероятно да възвърне интереса си към предишните занимания.
Дайте си почивка
Не подценявайте нуждата от почивка. При бърнаут или тежко изтощение най-доброто, което можете да направите, е да намалите темпото и да се погрижите за себе си.
Експертите препоръчват да отделите един ден, в който да успокоите ума си и да не мислите за целия списък със задачи. Фокусирайте се върху неща и занимания, които ще ви помогнат да релаксирате и да възстановите енергията си. Можете например да поспите следобед или просто да полежите, четейки любимата си книга. Важното е да прекарате времето си приятно и да не ангажирате с нищо съзнанието и тялото си.
Бъдете мили със себе си
Самосъстраданието не изисква от вас само да бъдете добри със себе си, но и да осъзнаете и приемете, че всичко, което чувствате, хубаво и лошо, е напълно нормално, защото сте човек.
Според изследванията, когато проявявате разбиране и търпение към себе си, намалявате нивото на стрес, облекчавате симптомите на депресия и тревожност и се чувствате по-спокойни. Дайте си време и пространство и се приемете такъв, какъвто сте. Самосъстраданието повишава мотивацията, особено, когато сте изправени пред трудност.
Разходете се
Разходката съчетава ползите от физическите упражнения и времето на открито. Доказано е, че умереното физическо натоварване помага за превенция и лечение на депресия.
Изследване от 2019 г. разкрива, че времето, което човек прекарва сред природата, подобрява настроението му и го прави по-щастлив.
Поговорете с някого
Когато изпитвате апатия и не ви се прави абсолютно нищо, би било добра идея да се срещнете с ваш приятел, който знае как да ви подкрепи и вдъхнови. Хубаво е преди това обаче да си отговорите на въпроса от какво се нуждаете – от човек, който да ви изслуша, или от човек, който да ви мотивира.
Според д-р Тобиас Данг поддържането на връзка с външния свят в такива моменти е от ключово значение. Споделяйки какво чувствате със семейството или приятелите си, ще нарушите изолацията и ще се спасите от евентуални негативни мисли.
Ако нямате желание да се виждате с други хора или пък в момента са заети, просто излезте и се слейте с тълпата. Какво ви пречи да изпиете чаша кафе в някое шумно кафене, да се усмихнете на продавача в хранителния магазин или да поздравите съседа? Не изисква големи усилия, а може да подобри настроението ви.
Планирайте
Дори и в момента да предпочитате да бездействате, това не означава, че не можете да планирате своите любими занимания за в бъдеще. Учени твърдят, че менталната визуализация на нещата, които искате да направите по-нататък, може да ви мотивира и да ви накара да предвкусвате удовлетворението накрая.
Направете малка първа крачка
За повечето от нас най-трудно е началото. Ако ви е налегнало униние, със сигурност ще се наложи да впрегнете цялата си воля, за да започнете да правите нещо. Затова е по-разумно да изберете занимание, което не изисква влагане на много енергия, усилия или труд.
Не се ангажирайте с много задачи, а се спрете на една, по-лека. Ето няколко предложения:
- миене на чинии;
- оправяне на леглото;
- сгъване на изпраните дрехи;
- отговор на един имейл;
- насрочване на среща;
- плащане на сметка.
Да, домакинските задължения са скучни, но дори и те могат да ви напрегнат, ако започнат да се натрупват. Изберете едно и ще поставите началото. Когато приключите, е напълно възможно да усетите, че имате енергия за още едно.
Не се притеснявайте обаче, ако все пак се откажете още след първата домакинска задача. Бъдете благосклонни към себе си и свършете само онова, което можете и искате.
Водете си дневник
Доказано е, че човек обработва по-лесно неприятните емоции, когато говори или пише за тях. Много психотерапевти препоръчват на своите пациенти воденето на дневник като ефективен инструмент за справяне с различни психични проблеми.
Проучванията сочат, че, пишейки, забавяме учестения сърдечен ритъм, облекчаваме симптомите на тревожност и депресия.
Изберете начин, който работи при вас
Ако изброените по-горе предложения не ви допадат, потърсете нещо друго, което ще бъде подходящо за вашата ситуация и чувствата, които ви измъчват. Може да върнете ентусиазма си, като:
- опишете стъпките за постигане на конкретна цел;
- слушате музика, която харесвате;
- мислите позитивно;
- четете любима книга;
- сготвите любимото си ястие;
- практикувате дълбоко дишане;
- медитирате.
Д-р Данг предлага още няколко алтернативи: интерактивни приложения, време с домашния любимец, слушане на подкаст или разходка. Не подценявайте положителния ефект и от добрия сън и редовните физически упражнения.
Ако вече сте опитали, но не усещате промяна, отново обърнете внимание на симптомите си и помислете дали нямате нужда от професионална помощ.
Оценка на симптомите
В случай, че апатията и мрачното настроение не ви напускат и са придружени от други симптоми, има вероятност да страдате от депресия. Най-често тя се проявява с:
- раздразнителност;
- нарушения на съня;
- промени в апетита;
- чувство на безнадеждност;
- чувство, че сте безполезен;
- постоянна потиснатост.
Лекарят/ терапевтът ще ви препоръча терапия, медикаментозно лечение, промени в начина на живот или комбинация от тях.
What to Do When You Don't Want to Do Anything: https://www.verywellmind.com/what-to-do-when-you-don-t-want-to-do-anything
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА ВИСШ СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
МАКЕДА БОТАНИКС КОМПОЗИЦИЯ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА MOTIVATION 10 мл
МОМИЧЕ, СПРИ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ - РЕЙЧЪЛ ХОЛИС - ХЕРМЕС
ИСТОРИИ ЗА ЛЕКА НОЩ ЗА МОМИЧЕТА БУНТАРКИ - ЕЛЕНА ФАВИЛИ, ФРАНЧЕСКА КАВАЛО - ХЕРМЕС
РОНДО ВИТАЛ ВОДОРАЗТВОРИМИ ВИТАМИН C, КОЛАГЕНОВ ПЕПТИД, КОЕНЗИМ Q10, ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА саше * 30
МАКА КОНЦЕНТРАТ капсули 500 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Юка
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
- Индийско грозде, Еуфорбия, Амла, Амалаки
Коментари към Какво да направите, когато не искате да правите нищо