4 основни причинителя на хранителните разстройства

Хранителните разстройства са доста сложни психо-физиологични предизвикателства, изискващи много повече от диагностициране и силна воля, за да се справим с тях. Един на всеки пет души поне веднъж се е сблъсквал с подобен проблем. Повечето хора възприемат хранителните нарушения само като форма на психично разстройство, но трябва да се вземе предвид, че те се основават на начина на живот, културата, семейния живот и обкръжаващата среда. Много е важно да се помни, че причините за хранителни разстройства са комплексни и не трябва да третираме два случая еднакво, защото това едва ли би дало резултат.
Четирите основни причинителя на хранителни разстройства
Стрес
Стрес, война, насилие, икономически проблеми, тормоз от връстници, дезадаптивност към общество и семейство, медиен натиск - не забелязваме всичко това, защото е част от ежедневието ни и го смятаме за нормално. Ние сме просто хора и невинаги успяваме да се изразим добре, да общуваме качествено, да разрешаваме вътрешни и външни конфликти. Много от нас от деца се сблъскват с трудностите в живота, което ни превръща в зрели хора, свикнали да се изправят лице в лице с несгоди и проблеми. Не е полезно обаче, когато този начин на живот се превърне в стандарт.
Хаотичното, емоционално хранене настъпва именно в такива периоди, защото е символичният начин на човека да се справи с всички проблеми, за които не намира истинско рационално решение.
Семейна среда
Ние сме плод на средата, в която живеем. Колкото и да ни е неприятно да го признаем. Нагласите на родителските фигури са изключително важни за развитието на детската психика. Когато родителят има нездравословни нагласи към храната, те неизбежно се отразяват и на нагласите на детето. Пример са майките, които се вманиачават по спазването на диети и броенето на калории до степен, че проектират тази своя мания върху децата си и тяхната психика.
Изкривена представа за тялото
Едно от по-новите проучвания по въпросите на хранителните разстройства установи, че повече от 40% от момичетата, спазвали диета, са го направили по съвет на майките си. Ако родителите дори споменат думи като „диета“ и „отслабване“ пред детето си, те създават в него негативна нагласа към начина, по който то се възприема и вижда тялото си (body image).
В момента, в който родителят реши, че трябва да контролира и регулира теглото на детето си (тук не визираме деца, при които хранителният режим е необходим по медицински причини и е наложен от съответния специалист в областта), то започва да се чувство грозно и да не харесва външния си вид. Това е първата предпоставка за развитие на хранителност разстройство на по-късен етап.
Хранителните нарушения често се превръщат в механизъм за справяне (макар и символично) с трудностите у дома и предизвикателствата в отношенията с околните. Това е начинът, който младите хора могат несъзнателно да използват, за да се справят със сложни ситуации и проблемни взаимоотношения с родители, братя или сестри.
Психически травми
Между една и две трети от жените и момичетата, потърсили лечение на хранително разстройство, са били жертва на физическо, сексуално или психическо насилие. Подобни травматични събития засягат психиката и самочувствието на жертвите, което може да се прояви под формата на булимия, анорексия, системно преяждане и други хранителни нарушения.
Когато човек е малтретиран в ранна възраст, той може да използва храненето като начин да поеме контрола върху собственото си тяло или да удовлетвори нуждата си да се самонакаже, от чувство на вина и срам. Често самонаказването става чрез промяна на хранителните навици.
Преяждането пък обикновено е компенсаторен механизъм за запълване на емоционална празнота, резултат от насилие.
Медии и социален натиск
От екрана и в социалните мрежи ни заливат с послания колко важно е да сме съвършени – съвършени родители, съвършени дъщери и синове, със съвършени тела. Попадаме на снимките на оскъдно облечени мъже и жени, в страхотна физическа форма и започваме да живеем с мисълта, че така трябва да изглеждаме и ние. Повечето от нас не осъзнават пагубния ефект от постоянното „облъчване“ с обработени снимки на прекрасни тела.
И в един момент се оказва, че представите ни за нашите тела са станали нереалистични и дори опасни.
Телевизия, филми, списания ни казват, че трябва да направим всичко възможно, за да следваме тенденциите за красота. Принудени сме да вярваме, че всеки излишен килограм трябва задължително да се свали с диета и упражнения. Фокусът върху красотата и самоконтрола е основен фактор, допринасящ за хранителните разстройства, както при жените, така и при мъжете.
Премахването на нереалистичните и нездравословни убеждения, които замъгляват съзнанието ни с идеята за съвършенство, е една от превантивните мерки за хранителни проблеми.
Преодоляването на проблема
Човек е предразположен да приема проблемите само като такива. От деца се опитваме да се лишим от всеки негатив, свързан с тялото и личността. Сякаш те ни притесняват и засрамват пред околните. А всъщност истината е, че не сме съвършени и именно в това се крие очарованието на всеки от нас.
psychologyofeating.com
Снимка: pixnio.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Флуоксетин
- Зависимост към храна – възможна ли е и в какво се изразява
- Нагласите на хората с разстройства на храненето
- Обърнете внимание на детето си още при първи признаци на анорексия
- Хранителното разстройство Мегарексия (Megarexia) и неговите особености
- Що е то компулсивно преяждане и как да се справим с него?
- Какво характеризира Липофобията
- Орторексия: здравословното хранене в неговата крайност
- Симптомът "сдъвчи и изплюй" при хранителните разстройства
- Електрошокът може да помогне в борбата с булимията
Коментари към 4 основни причинителя на хранителните разстройства