5 мита за умирането, в които вярват твърде много хора
Повечето ни знания за смъртта и умирането идват от телевизията и филмите. Важно е да се знае обаче, че това, което бива изобразено на екрана, обикновено не отговаря съвсем на истината. Един от най-големите ни страхове като човешки същества е този, че ще умрем. Повечето от нас не искат да мислят, да четат или да говорят за това. В резултат на последното хората често се заблуждават в убежденията си за това какво става, когато някой умира. Липсата на истинна информация може да засили страховете ни и да доведе до повече страдания за умиращите. Разсейването на митовете и разкриването на фактите са важни, тъй като биха разбулили голяма част от мистерията около този и без това труден процес.
Мит №1: Ако не съм там, когато любимият ми умре, това означава, че съм ужасен и нелюбящ човек
Марилин Мендоза (Marilyn Mendoza), клиничен инструктор в психиатричния факултет на Tulane University Medical Center, споделя за Psychology Today: "Веднъж работих с жена, която не е била в състояние да бъде до майка си в последните й мигове, в резултат на което се чувстваше ужасно виновна от години. Когато баща й умираше, тя беше твърдо решена нещата да бъдат различни. Тя го премести в дома си, а със семейството й се редуваха, за да не остава сам. Беше до него почти през цялото време. Един ден, когато клиентката ми била сама в къщата с баща си, някой позвънил на звънеца. Първоначално нямала намерение да отвори вратата, но си спомнила, че очакват пратка. Помислила си, че това ще отнеме само минутa и преценила, че е безопасно да го остави за толкова кратко време. Когато се върнала, баща й бил починал. Опитът да се определи кога някой ще умре е една от загадките на Вселената. Някои хора предпочитат да изчакат, докато останат насаме, докато други се държат до последно, за да могат да видят всички свои близки преди смъртта си. Нашето присъствие или отсъствие не може да контролира кога любимият ни човек ще умре.
Мит №2: Колкото по-близо е смъртта, толкова повече трябва да правя всичко възможно, за да запазя любимия си човек жив
Никой не желае смъртта на любим човек, но в крайна сметка това е нещо, което не можем да контролираме. Често хората се притесняват, че умиращият спи твърде много, не яде или не приема течности и изпитват нуждата да се справят с това. В края на живота си хората спят много, тъй като енергията им намалява. Отказът от ядене и пиене също е нормален и естествен отговор на подготовката на организма за смърт. Тялото има по-малка нужда от тези неща. Последното не е причината за смъртта, самият процес на заболяване е. Възможно е обаче насилването на умиращия да се храни и пие вода да има нежелани последствия, тъй като това може да причини задушаване.
Мит №3: Не бива да натоварваме умиращия със сълзите си
Умирането е емоционална ситуация. Тя ни натъжава, а плачът е нещо нормално и естествено. Той е честен израз на нашите чувства. Не всички плачат, когато са тъжни, но ако сте човек, който го прави, моментът, в който някой умира, със сигурност е подходящ за това. В крайна сметка вашият плач е индикация, че ви е грижа.
Мит №4: Винаги трябва да съм позитивен около умиращия, за да може той да остане позитивен и да живее по-дълго
Добре е да бъдете позитивни, но умирането е биологичен процес и положителното мислене не може да го възпира. Фокусирането единствено върху положителното може да бъде начин за избягване и отричане на факта, че смъртта все пак идва. Хубаво е да се говори за щастливи, приятни спомени, но умиращият може да изпитва желание да говори и за това, което му се случва, и за неговите чувства. Ако е в състояние да общува, просто слушайте и го оставете да говори. Той може да има нещо важно, което иска да каже. Да бъдете с него, може просто да значи да седите спокойно до него, да положите ръка върху неговата или нежно да го целунете.
Мит №5: Болкоуспокоителните убиват умиращия
Мнозина твърдо вярват, че лекарства като морфин причиняват или ускоряват смъртта. Лекарството не ускорява процеса на умиране, а просто го прави по-поносим. Да не се използва болкоуспокоително, когато любимият ни човек страда, със сигурност е неприемливо за мнозина от нас. Повечето хора се притесняват, че прекомерният сън е резултат от лекарствата. Както бе споменато по-рано, в действителност дори и да не са на болкоуспокоителни, повечето умиращи също спят през повечето време.
За някои страхът от смъртта е по-фокусиран върху акта на умиране, отколкото върху самата смърт. Имаме щастието да живеем във време, в което хората стават все по-отворени да говорят за смъртта и притесненията си. Колкото повече адресираме истината за смъртта и умирането, толкова по-малко емоционални страдания ще изпитваме.
psychologytoday.com, thestar.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ИГРА НА ЛЪЖИ - КЛЕЪР МАКИНТОШ - СИЕЛА
ИЛЮЗИИ В СМЪРТТА - НОРА РОБЪРТС - ХЕРМЕС
НЕВИДИМИЯТ ОГЪН - ХАВИЕР СИЕРА - ХЕРМЕС
С МИСЪЛТА ЗА КРАЯ - КАТРИН МАНИКС - СИЕЛА
МИТОЛОГИЯ НА ПОГЛЕДА - ИВАН ТЕОФИЛОВ - ХЕРМЕС
СЪН - КАМЕЛИЯ КУЧЕР - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- 25 илюстрации, показващи как човек може да загине от електрически удар
- Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
- Методи за лечение на анорексия
- Смърт
- Патоморфологични белези на биологичната смърт
- Как да утешите дете, загубило близък човек
- Петте етапа на скръбта след смъртта на любим човек
- Лобелия - голяма, Индиански тютюн
- Тест изчислява риска от смърт през следващата една година
- Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива
Коментари към 5 мита за умирането, в които вярват твърде много хора