5 неща, които трябва да знаете за социалната психология
Социалната психология е дял от психологията, който се занимава с това как ни влияят социалните феномени и как индивидът взаимодейства с другите. Начинът, по който възприемаме себе си по отношение на останалата част от света, играе важна роля в изборите, които правим, поведението и вярванията ни. Обратно, мненията на другите също влияят върху нашето поведение и начина, по който се възприемаме.
Концепции на социалната психология, които трябва да знаете
Познаването на социалната психология може да ни бъде полезно по много причини. С нейна помощ можем по-добре да разберем как групите оказват влияние върху избора и действията ни, а също и да си създадем по-добра преценка за това как нашите социални възприятия засягат взаимодействията ни с околните.
Вижте някои основни аспекти на социалното поведение, които изпълняват важна роля в нашите действия и начина, по който виждаме себе си:
1. Социалното поведение е ориентирано към целите
Нашите взаимодействия (в психологията е по-приета думата интеракции от взаимоотношения) обслужват цели или изпълняват нужди. Някои общи цели или нужди включват нуждата от социални връзки, желанието да разберем себе си и другите, желанието да спечелим или поддържаме статут или протекция, и необходимостта от привличане на съмишленици.
2. Взаимодействието между индивида и ситуацията помага да се определи резултата
За да разберем напълно защо хората правят това, което правят, е важно да се разгледат индивидуалните характеристики, ситуацията и контекста, както и взаимодействието между тези променливи. В много случаи хората се държат различно в зависимост от ситуацията.
Например някой, който обикновено е тих и резервиран, може да стане много по-отворен, когато бъде поставен в някакъв вид лидерска роля. Друг пример е този, че хората понякога се държат по различен начин в групи, отколкото, когато са сами. Ситуационните променливи, както и тези на околната среда, играят важна роля и имат силно влияние върху нашето поведение.
3. Хората прекарват много време в социални ситуации
Нашите социални взаимодействия помагат да формираме нашето възприятие и концепция за самите нас. Един от методите за формиране на концепция за нас самите е чрез отразения процес на оценяване, в който си представяме как ни виждат другите хора. Друг метод е процесът на социално сравняване, при който ние сравняваме себе си с другите в нашата група.
Понякога е налице възходящо социално сравнение, при което се оценяваме спрямо хора, които по някакъв начин са по-добри от нас. В други случаи можем да се ангажираме с низходящо социално сравнение, когато сравняваме собствените си способности с тези на други, които са по-малко способни от нас.
Прочетете още:
4. Ние също анализираме и обясняваме поведението на хората около нас
Едно често срещано явление е потвърждението на очакването, при което имаме склонност да пренебрегваме очевидното и да търсим доказателства, които потвърждават нашите вече съществуващи вярвания за другите. Това помага да опростим мирогледа си, но също така изкривява нашето възприятие и може да допринесе за формирането на стереотипи. Ако например очаквате някой да се държи по определен начин, вие търсите примери, които потвърждават вашето убеждение, като в същото време пренебрегвате доказателства, които противоречат на вашето съществуващо мнение.
5. Често смятаме, че поведението на един човек е добър показател за неговата личност
Друго влияние върху възприемането на другите може да бъде обяснено с теорията на кореспондиращи изводи.
Това се случва, когато заключим, че действията и поведението на другите отговарят на техните намерения и личност. Например, ако видим жена, която помага на възрастен човек да пресече улицата, бихме могли да приемем, че тя е доброжелателен човек.
Докато поведението може да бъде информативно в някои случаи, особено когато действията на лицето са умишлени, то може да бъде и подвеждащо. Ако имаме ограничено взаимодействие с някого, поведението, което виждаме, може да е атипично или предизвикано от конкретната ситуация, а не от първостепенните му диспозиционни характеристики. В предишния пример жената може да помага само на конкретния възрастен човек, защото е наета да върши това, а не поради добротата си.
Защо социалната психология е важна
Тя може да обогати вашето разбиране за вас самите и за света около вас. Научавайки повече за това как хората гледат на другите, как се държат в групи и как се формират нагласите им, можете да придобиете по-добра представа за това как социалните взаимоотношения влияят върху индивидуалното функциониране.
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Връзки и взаимоотношения
- Девет любопитни експеримента на социалната психология
- Психология на общността – същност и цели
- Защо правим тъпи или нерационални неща: 10 блестящи експеримента по социална психология - част 1
- Какво представлява ефектът актьор-наблюдател и защо сме пристрастни към себе си
Коментари към 5 неща, които трябва да знаете за социалната психология