Психология на общността – същност и цели
Психологията на общността изучава взаимодействието между хората и допринася за развитието на групата, в която живеят. Тя се стреми да ги направи проактивни и да разбере как проблемите в нея влияят на здравето и благополучието на отделния индивид.
Тази област от психологията обхваща различни дисциплини – социология, политология, обществено здраве, междукултурна и социална психология. Експертите анализират културни, икономически, социални и политически аспекти, както и аспекти, свързани със заобикалящата среда, с цел да разгадаят как се отразяват те на живота на хората.
Някои от най-близките дисциплини до психологията на общността са свързани с изучаването на общественото здраве, междукултурните взаимодействия, психичното здраве, социалните дейности и други. Психолозите работят както в теоретичното, така и в практическото й направление, а понякога и в двете едновременно. Често им се налага първо да проучат в дълбочина различни теоретични въпроси, след което да приложат наученото в практиката си – при разрешаване на проблеми и търсене на решения в рамките на общността.
Фокус на психологията на общността
- овластяване;
- разнообразие;
- гражданско участие;
- формиране на чувство за принадлежност към групата;
- превенция срещу възникване на проблеми;
- грижа за здравето;
- благополучие на отделния индивид.
Методи на работа
Целта на работата в тази област е да се въведат позитивни социални промени в дадена социална структура. Прилагат се два метода за нейното постигане:
- От частното към общото: промяна в отделния човек с цел да се предотврати или реши проблем на общността.
- От общото към частното: промяна в социалните системи, които причиняват проблемите, за да може отделният човек по-лесно и успешно да се адаптира към заобикалящата го среда.
Прочетете още:
История на психология на общността
Психологията на общността възниква през 60-те години на 20-ти век в резултат на растящото разочарование на психолози, според които социалната психология не успява да разреши голяма част от проблематичните социални въпроси в обществото. Смята се, че началото е поставено по време на конференция в Суомпскот през 1965 г., на която експертите стигат до заключението, че психологията трябва да се фокусира повече върху социалните промени и живота и динамиката в общността, за да се подобри психичното здраве на хората. Тази среща дава тласък на новото направление, което не спира да се развива през годините.
Някои от авторитетните научни списания, които обръщат сериозно внимание на темите, свързани с психология на общността, са „American Journal of Community Psychology“, „Journal of Community Psychology“ и „Journal of Community & Applied Social Psychology“.
В какво се състои работата на психолога по проблемите на общността?
Заради естеството на работата, психолозите често изпълняват разнообразни задачи и влизат в различни роли.
- Идентифициране на проблеми в общността и оценка на индивидуалните нужди.
- Търсене на способи за приобщаване на хората в неравностойно положение и на тези, лишени от права.
- Решаване на социални казуси в малцинствените групи.
- Разработване, прилагане и оценяване на планове за действие.
- Изграждане на връзки между хората и групите, към които принадлежат.
- Анализ на работата на организации, правителство и общност, за да се поощри активното участие и приноса на отделния човек.
Експертизата на психолозите от тази област може да се използва в сферите на образованието, политиката, неправителствените организации и частното консултиране.
Конкретно в сферата на образованието специалистите провеждат курсове и изследвания, най-вече в колежи и университети.
По какво прилича и се различава от другите сходни професионални направления?
Понякога хората погрешно смятат, че психологията на общността до голяма степен се припокрива със социалните дейности, междукултурната и социалната психология. Наистина, те често имат общи цели, но все пак се различават по своята същност.
Психология на общността и клинична психология
Също като клиничната психология, психологията на общността е насочена към предприемане на действия и разрешаване на проблеми. Разликата между тях се състои в това, че клиничната е фокусирана върху индивидуалните проблеми, докато общностната търси социалните причини, довели до тях.
Психология на общността и социални дейности
В социалните дейности се залага на холистичния подход при разгадаване поведението на човека и механизмите, по които той се интегрира в обществото. Донякъде те се доближават до социологията и социалната психология. Психологията на общността от своя страна прилага психологически и социални инструменти при разрешаване на проблеми от реалния живот и се стреми към незабавни действия.
Психология на общността, обществено здраве и психологическо консултиране
И трите направления имат за задача да предотвратят възникването на проблеми и да подобрят здравето на хората. Психолозите, които работят с общности, често извършват проучвания, изготвят рамки и след това прилагат наученото директно върху групите.
Както става ясно, психологията на общността има много общи характеристики с други дисциплини, но трябва да се разглежда като напълно самостоятелна. Основната й цел е да намери механизми, по които хората в дадена общност да получат повече права, да поощри позитивните социални промени и разнообразие, да направи хората по-щастливи и удовлетворени и, не на последно място, да изготви план за превенция.
Квалификация
Повечето експерти от областта на психологията на общността имат завършена магистърска или докторска степен по психология. Препоръчва се да преминат и някои допълнителни курсове:
- социално поведение;
- методи за извършване на изследвания;
- статистика;
- обществено здраве;
- организационно развитие;
- кандидатстване за финансиране;
- програми за превенция;
- психология на развитието;
- социология;
- социални проблеми;
- развитие на общността.
Психологията на общността е едновременно теоретична и приложна наука. Студентите се научават да провеждат изследвания и да изготвят статистики, които по-късно да им послужат в практическата работа. Експертите от тази област играят съществена роля за опазване здравето на хората в дадена общност. Те разработват програми, които да гарантират, че всеки човек ще се възползва от нужните му ресурси, за да разгъне пълния си потенциал.
Community Psychology Explores How Individuals Relate to Society: https://www.verywellmind.com/what-is-community-psychology
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Първата експериментална психологическа лаборатория от 1879
- Някои от най-ранните влияния върху психологията
- Клинична психология – история, подходи и професионално развитие
- Произход на психологията - част 1
- Девет любопитни експеримента на социалната психология
- 5 неща, които трябва да знаете за социалната психология
- Уилям Джеймс: бащата на психологията в САЩ
- Защо правим тъпи или нерационални неща: 10 блестящи експеримента по социална психология - част 1
- Произход на психологията - част 2
- Какво представлява ефектът актьор-наблюдател и защо сме пристрастни към себе си
Коментари към Психология на общността – същност и цели