Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на хората в трета възраст 5 причини възрастните хора да са по-религиозни

5 причини възрастните хора да са по-религиозни

от 09 май 2017г., обновено на 16 юли 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
5 причини възрастните хора да са по-религиозни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Стереотипът гласи, че възрастните хора са много по-религиозни. Не само на наша територия, в Източна Европа и въобще на континента, а навсякъде по света, се счита, че колкото по-голяма част от живота ни е преминала, толкова по-склонни сме да се обърнем към религията. 

Американски изследвания стигат до изводите, че 48% от възрастните над 65 години ходят на църква редовно, на фона на само 27% от младите хора между 18 и 29 години. При въпрос за личното значение, придадено на религиозните ритуали, 65% от по-възрастните и около 40% от младите казват, че религията е изключително важна за тях.

Осъзнаването на смъртта

Едно от обясненията, предоставени от психолозите е, че човешкото същество осъзнава смъртта по-ясно с напредване на възрастта. Помните, че като деца не мислехте какво и колко сериозно събитие е краят на живота. „Край“ е най-притеснителната дума във всичко. Малко млади хора се сблъскват с моменти, заплашващи съществуването им с точно тази дума. Ето защо спокойно можем да обобщим, че хората съзнават, наближаването на края с напредване на възрастта. Това е плашещо, дори да сме изключително съзнателни хора, обръщането към религията е успокояващо на всички нива на съзнанието, защото в повечето случаи обещава, че краят е само символичен.

Психолози, философи и теолози с години проучват дали религията и духовните практики в по-широк контекст създават чувство за смисъл и съгласуваност в съществуването ни (неща, особено важни в последните етапи в човешкото развитие). Някои социални психолози предполагат, че религиозните вярвания съдействат за успокояването на страха и несигурността, предизвикани от смъртта (особено ако религията предполага безсмъртие). С остаряването повечето хора са подложени на многократно увеличаване на притесненията от края на съществуването си. 

Религията като лекарство за самотата

Несъзнателно хората очакват да прекарат най-тежките си моменти напълно сами. Дали защото страховете, свързани с тях, се считат за срамни на личностно ниво, или защото сме склонни да приемаме смъртта за самотна и изолираща, ние не очакваме човешките същества край нас да ни окажат нужната подкрепа. Религията ни дава шанс за свръхестествена опора. Вярвайки, ние намаляваме ужаса от самотно преживяване на най-големите си страхове. Обръщайки се към религията, хората се застраховат да не останат съвсем сами.

Старостта ни помага да разберем света

Съзряването, освен всички неудобства в същината си, е осъзнаване. Колкото по-зрял е човек, толкова по-вероятно е да прозре важността на случващото се в живота му. Понякога, затрупани от ежедневни проблеми и злободневни новини, загубваме смисъла, който ни дава сили да вървим напред. Обръщането към религиозно вярване дава на възрастните хора, най-ценното според психолозите – смисъл.

Усещането, че животът е осмислен, е едно от най-положителните влияния, които религията има над личността.

Религията като обръщане към нематериалното богатство

Около 50-годишна възраст повечето от нас са наясно с материалните възможности, които могат да достигнат, изградили са семейства и се грижат за домакинство. Но навлизането в шейсетте започва да носи усещания, които не могат да бъдат свързани с материалното ни благополучие.

Когато децата напуснат дома, ежедневният професионален процес остане в миналото или социалният живот се промени, хората започват да осъзнават, че духовното благополучие е важно за тях. Религията е най-прекият път за постигане на усещане за духовна завършеност и благополучие.

С възрастта успяваме да отхвърлим част от стереотипите си

Ако като деца сме израсли в някаква среда и пораствайки сме я отхвърлили, то едва навлизайки в третата възраст, сме склонни да спрем поддържания до момента стереотип. Старостта е едно от нещата, подпомагащи ни да се откажем от предразсъдъците относно личните си убеждения и религиозни възгледи. Голям процент агностици (отричали религиозните вярвания, след като са израснали в силно вярващи семейства) в старческа възраст отново се връщат към религията, забравяйки нуждата си от бунт срещу семейните ценности от детството.

Какво са открили учените относно религията и възрастта

Естествено е да се запитаме дали възрастните хора са по-религиозни, защото имат нужда от емоционалната опора на вярата. Или пък са  поради времето, в което са възпитани и ценностите получени от периода, в който са израснали?

За радост, проучване на европейските ценности, мащабен международен проект, измерващ ценностите, вярванията и нагласите на населението на всеки няколко години, задава въпроси, измерващи същите основни параметри. С този вид проучване изследователите могат да разберат дали възрастните са по-религиозни, защото са остарели, или поради факта, че принадлежат към такъв тип поколение.

През 2015 година учените Дейвид Хейворд и Нийл Крауз (от Университета Мичиган) изследват два показателя за религиозност в рамките на проучванията – „субективно значение на Бог“ и „колко често хората посещават храм“. Те използват цялата информация от световно проучване за тези два маркера и започват анализа си на основата на данни от 726 977 участници, на възраст между 12 и 104 години, представляващи 80 държави в продължение на 33 години.

Анализът на данните говори, че навсякъде религиозността се покачва с напредване на възрастта.

Интересен модел се появява при междукултурни сравнения. Възрастовият ефект е особено голям в култури като Латинска Америка и конфуцианските страни, но е значително по-слаб в Югоизточна Азия и ислямския свят, като едва се среща в Африка.

Наблюдаваните модели все пак поставят под съмнение психологическите теории за стареенето и религиозността. Задава се и въпросът: "Дали кризите на идентичност в края на живота и страховете от смъртта изобщо са универсални преживявания?".  Ако са, може би хората в различните култури търсят решения за тях по различни начини, невинаги включващи религия. Може би има вероизповедания, които носят толкова силна религиозност, че тя няма как да се повиши към края на живота.

Източник:

goodtherapy.org; psychologytoday.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Какво е да си агностик Какво е да си агностик
  • Какви са причините да вярваме в Бог според изследване на Оксфордския университет Какви са причините да вярваме в Бог според изследване на Оксфордския университет
  • Смирението, религията и психологията – какво трябва да знаем Смирението, религията и психологията – какво трябва да знаем
  • Как се отразява религията на психичното здраве на човека Как се отразява религията на психичното здраве на човека
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПЪТЯТ НА БОДХИСАТВА - ШАНТИДЕВА
14.00лв.

ПЪТЯТ НА БОДХИСАТВА - ШАНТИДЕВА

ИСУС ПОСЛЕДНИЯТ ВЕЛИК ПОСВЕТЕН - ЕДУАРД ШЮРЕ - ШАМБАЛА
15.00лв.

ИСУС ПОСЛЕДНИЯТ ВЕЛИК ПОСВЕТЕН - ЕДУАРД ШЮРЕ - ШАМБАЛА

СЛОВАТА НА БОГ ОДИН -  ХАВАМАЛ
6.00лв.

СЛОВАТА НА БОГ ОДИН - ХАВАМАЛ

НЬОНДРО ПРЕДВАРИТЕЛНИ ПРАКТИКИ - ДЖАМГОН КОНГТРУЛ РИМПОЧЕ - ШАМБАЛА
14.00лв.

НЬОНДРО ПРЕДВАРИТЕЛНИ ПРАКТИКИ - ДЖАМГОН КОНГТРУЛ РИМПОЧЕ - ШАМБАЛА

АСКЕТИКА - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА
12.00лв.

АСКЕТИКА - НИКОС КАЗАНДЗАКИС - СИЕЛА

РЕЛИГИЯТА НА САМУРАИТЕ - ДЗЕН В КИТАЙ И ЯПОНИЯ - КАЙТЕН НУКАРИЯ
20.00лв.

РЕЛИГИЯТА НА САМУРАИТЕ - ДЗЕН В КИТАЙ И ЯПОНИЯ - КАЙТЕН НУКАРИЯ

Коментари към 5 причини възрастните хора да са по-религиозни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 5 причини възрастните хора да са по-религиозни
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 21:14
    Коментирайте "5 причини възрастните хора да са по-религиозни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на хората в трета възраст
  • Кока
  • Пет неща, които жените амиши не могат да правят
  • Лечителят с вяра - Питър Попов - българската следа в телевизионния евангелизъм
  • Какво е да си агностик
  • Будизмът: религия или философия
  • Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог
  • Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания
  • След 40-годишна забрана: Върховният съд на САЩ връща молитвите в държавните училища
  • Отхвърлят ли физичните закони съществуването на Бог
  • Как се отразява религията на психичното здраве на човека
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 9 часа и 15 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 5 часа и 24 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 22 часа и 6 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 4 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 22 дни, 11 часа и 58 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 26 дни, 4 часа и 15 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 27 дни, 3 часа и 41 мин.

40 години от създаването на Excel ще отбележи международната конференция Bulgaria Excel Days 2025

преди 29 дни, 9 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Красимир Вълчев: Не, няма да се  учи религия задължително Красимир Вълчев: Не, няма да се  учи религия задължително

Красимир Вълчев: Не, няма да се учи религия задължително

от 12 май 2025г. Прочети повече
Кока Кока

Кока

от 24 апр 2024г. Прочети повече
Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог

Депрограмиране от религиозни общества и култове - Севда Маринова, психолог

от 29 окт 2021г. Прочети повече
Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания

Как религиозността при южноазиатците увеличава риска от сърдечносъдови заболявания

от 20 яну 2021г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival