5-те типа нежелан секс и последствията от него
Отношението на обществото към сексуалното насилие и нападение се характеризира с някои маладаптивни и разрушителни елемента – засрамване и обвиняване на жертвата, отричане и търсене на рационално обяснение, стигма и маскиране, за да се избегнат евентуални последици, произтичащи от семейството или от отговорните институции.
Сексуалното поведение може да бъде нежелано или насилствено. Насилването се дели на активно и пасивно. То може да се случи чрез упояване/ интоксикация или манипулация. В някои случаи нежеланият секс е само средство за постигане на цел или избягване на проблем. Във всеки един от гореспоменатите случаи е изключително важно жертвата и нейните близки да разберат как точно се чувства тя и как може да се справи с емоциите си, а посегателят – какви са мотивите, които го тласкат към подобно действие.
Разграничаване на типовете нежелан секс
През настоящата 2019 година учените Кърн (Kern) и Петерсон (Peterson) от института "Кинси" провеждат изследване върху жертви на нападение и насилствен или нежелан полов контакт. Тяхната цел е да разграничат категории, които да свържат с различни психологически ефекти – посттравматичен стрес, приписване на вина и т.н.
На база отговорите, дадени при личен контакт и по време на онлайн проучване, 276 души споделят, че са имали един или повече от един случай на нежелан сексуален акт. 55% от тях са жени, 4% - трансджендър, а останалите 41% - мъже. Възрастовата граница е от 18 до 66 години, като средната възраст е малко над 30. Преобладават представители на европеидната раса (76,8%) и хетеросексуални (80,8%). По критерия образование половината към момента на провеждане на проучването посещават колеж.
В един от етапите на изследването, участниците са помолени да опишат възможно най-подробно нежелания от тях полов акт. Те трябва да разкажат какво точно се е случило преди него, кой е бил инициаторът и как точно е започнало всичко. Условието е било да се описват само случаи над 14-годишна възраст, защото сексуално насилие под тази възрастова граница вече попада в категорията насилие в детството.
Приписване на вина от жертвата на сексуално насилие
То има 5 различни аспекта: характерно самообвиняване (жертвата търси вината в себе си като личност), поведенческо самообвиняване (жертвата търси вината в поведението си), обвиняване на насилника, ситуационно и обществено обвиняване.
Посттравматични когниции
Разглеждат се общите негативни мисли за самия себе си, за света и причините за самообвиняването. Участниците са запитани как нежеланият секс се отразява на вярванията им. Някои от тях заявяват, че са слаби, а други, споделят, че нямат доверие на хората.
Типове насилствен или нежелан сексуален контакт
1. Активно насилствен секс
Тук се включват актове като изнасилване, при които има изрично несъгласие, но актът се случва въпреки волята и желанието на жертвата. Насилникът използва физическа сила, за да постигне целта си. Самият сексуален акт е физически насилствен (дори, когато жертвата повтаря на посегателя да спре) или е придружен със заплахи за физическо насилие.
Последствия:
Симптомите за посттравматичен стрес са много силно изразени. Тук вината, която се приписва на насилника е най-голяма. Същото се отнася и за вината, приписвана на обществото. Активно насилственият секс, придружен с физическо насилие, поставянето в унизително и безпомощно състояние и отправяне на заплахи са най-тежката форма на насилствен секс.
2. Насилствен секс, без оказване на физическа съпротива
В тази категория попадат случаите, когато жертвата не успява или няма възможността да окаже съпротива. Понякога причината е интоксикация с алкохол или наркотични вещества. Жертвата не е будна, когато започва сексуалният акт. В други случаи сексът е изненадващ за жертвата, дори тя да е в будно състояние и да не е под влияние на упойващи средства (например по време на секс, когато единият решава да продължи с друг вид секс, без да е попитал или предупредил другия).
Последствия:
Жертвите приписват голяма част от вината на стеклите се обстоятелства и имат негативно отношение към заобикалящия ги свят.
3. Насилствен секс, след убеждаване или създаване на подходящи обстоятелства
Сексуалният акт не е придружен с физическа сила и няма принуда. Все пак липсва и вербално съгласие от страна на жертвата. Например, когато човек е убеден или манипулиран, въпреки, че е отказал или е показал незаинтересованост. Способите, използвани тук, са притискане, нараняване на чувствата, заплашване, че връзката ще приключи, вменяване на вина.
Когато става въпрос за създаване на подходящи обстоятелства се има предвид заключване на човека в апартамент или взимане на ключовете за колата му, докато не се съгласи да прави секс. Без да се използва физическа принуда.
Последствия:
Жертвата насочва цялата вина към насилника.
4. Секс, при който няма елемент на принуждаване и се наблюдават мотиви, свързани с избягването на определени последствия
Сексът не е желан, но не е и принудителен. Човекът се съгласява на сексуалния акт, за да избегне конкретни негативни последствия (в които той вярва или които наистина са налице) или за да се предпази от нежелан резултат. Такива са случаите, когато жертвата не иска да нарани чувствата на другия или иска да избегне междуличностен конфликт/ конфронтация.
5. Нежелан секс, без упражняване на принуда, с цел спечелване на облага
Сексуален акт, при който хората се съгласяват, защото това ще им донесе положителен резултат. Например, подобряване настроението на партньора или доставянето на повече удоволствие, без постоянното натякване или вменяване на вина. Също така поддържане на сексуалния живот с цел да се съхрани връзката, макар че партньорът не всеки път има желание за секс.
Положителна промяна
Важно е да се осъзнаят разликите между петте вида нежелан секс. Активно насилственият секс и насилственият секс, при който не се наблюдава физическа съпротива, се припокриват като характеристики, но не и като ефект върху жертвата. До голяма степен причината е, че при втория вид няма физическо насилие, което я кара да изпитва страх и безпомощност.
Посттравматичният стрес е най-сериозен при жертвите на активно насилствен секс, защото тогава заплахата за живота и от осакатяване е най-голяма. Някои форми на принуда са прикрити и включват емоционална манипулация и оказване на психологически натиск. Ако човек е запознат с тези способи, вероятността те да са успешни намалява, както ако е запознат с манипулационната техника, наречена „газлайтинг“*, тя не би имала никакъв резултат върху жертвата.
Хората, които решават да участват в сексуален акт, без да го искат, но и без да са притиснати, е добре да разберат какви са мотивите им. Така те ще могат да претеглят плюсовете и минусите на ситуацията.
Важно е да се даде светлина на практическите последици от нежелания секс. Ако единият партньор постоянно прави секс, без да го е желал, то отношенията му с отсрещната страна ще се усложняват все повече, в зависимост от начина, по който и двамата възприемат това и дали търсят решение.
* Газлайтинг е сложна техника за манипулация, която кара жертвата да загуби способността си за трезва преценка и изкривява възприятията й, така че да се почувства неуравновесена и глупава.
psychologytoday.com
Снимка: unsplash.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Сексуалният тормоз: 4 черти на насилниците
- Секстинг и тийнейджъри: насоки за родители
- Какво е сексуално насилие и какви са последствията от него
- Сексуалният тормоз и посегателството са свързани с повишен риск от високо кръвно налягане при жените
- Храни, които "убиват" либидото
- Опра Уинфри: Нов ден се задава на хоризонта за всички дами, които са жертви на сексуален тормоз
- Почти 50% от лекарите са подложени на сексуален тормоз от пациенти
- „Умна“ рокля показва какво се случва на дамите в нощните клубове
- Всяка трета жена хирург в Англия е жертва на сексуален тормоз на работното място
- Как да разговаряме с тийнейджър за секс и сексуален тормоз?
Коментари към 5-те типа нежелан секс и последствията от него